Trwa ładowanie...

42-letni komputer Apple'a sprzedany na aukcji. Kwota przerosła oczekiwania

Zakończyła się aukcja internetowa komputera Apple-1. Historyczny sprzęt sprzedano za 375 tysięcy dolarów (około 1,35 mln zł), chociaż wstępne wyceny zamykały się na 300 tysiącach.

Share
42-letni komputer Apple'a sprzedany na aukcji. Kwota przerosła oczekiwania
Źródło: RR Auctions
d4myi9h

Stare, wzbudzające uczucia nostalgii urządzenia potrafią osiągać niebotyczne kwoty na aukcjach. Nie tylko ze względu na wyjątkowy charakter, ale też jest ich po prostu mało. Apple-1 wyprodukowano zaledwie 200 sztuk, a do dziś, według szacunków pozostało ich zaledwie 60.

Kolejny raz amerykanie udowodnili, jak wielki sentyment mają do starych komputerów Apple'a. Za działający model Apple-1 kolekcjoner był w stanie zapłacić 375 tysięcy dolarów.

Jak twierdzi poprzedni właściciel, sprzęt wciąż działa bez zarzutu. W dodatku posiada zachowane wszystkie oryginalne części. W czerwcu 2018 roku został sprawdzony przez eksperta od komputerów Apple-1 Coreya Cohena. Aktualnie jest jednym z 16 działających egzemplarzy na świecie.

W aukcji sprzedawca wspominał wszystkim zainteresowanym, że jest w stanie przesłać wideo z nagraniem udowadniającym działanie sprzętu. Według dokumentacji Cohena, sprzęt działał bez zarzutu przez około 8 godzin podczas testu. Ogólny stan urządzenia ocenił jako 8,5/10. Poniżej wideo przedstawiające działanie innego Apple-1.

Kiedy Apple-1 pojawił się w pierwszych sklepach "Byte Shop" kosztował około 700 dolarów. W niektórych sklepach miał także dosyć specyficzną cenę - 666,66 dolarów. Za równowartość sprzedanego we wtorek komputera, można byłoby kupić kiedyś 535 takich urządzeń. To więcej, niż w ogóle powstało.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4myi9h

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4myi9h
d4myi9h
Więcej tematów