Trwa ładowanie...
d3tvs37

42-letni komputer Apple'a sprzedany na aukcji. Kwota przerosła oczekiwania

Zakończyła się aukcja internetowa komputera Apple-1. Historyczny sprzęt sprzedano za 375 tysięcy dolarów (około 1,35 mln zł), chociaż wstępne wyceny zamykały się na 300 tysiącach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apple-1 został wyprodukowany w 1976 roku
Apple-1 został wyprodukowany w 1976 roku (RR Auctions)
d3tvs37

Stare, wzbudzające uczucia nostalgii urządzenia potrafią osiągać niebotyczne kwoty na aukcjach. Nie tylko ze względu na wyjątkowy charakter, ale też jest ich po prostu mało. Apple-1 wyprodukowano zaledwie 200 sztuk, a do dziś, według szacunków pozostało ich zaledwie 60.

Kolejny raz amerykanie udowodnili, jak wielki sentyment mają do starych komputerów Apple'a. Za działający model Apple-1 kolekcjoner był w stanie zapłacić 375 tysięcy dolarów.

Jak twierdzi poprzedni właściciel, sprzęt wciąż działa bez zarzutu. W dodatku posiada zachowane wszystkie oryginalne części. W czerwcu 2018 roku został sprawdzony przez eksperta od komputerów Apple-1 Coreya Cohena. Aktualnie jest jednym z 16 działających egzemplarzy na świecie.

W aukcji sprzedawca wspominał wszystkim zainteresowanym, że jest w stanie przesłać wideo z nagraniem udowadniającym działanie sprzętu. Według dokumentacji Cohena, sprzęt działał bez zarzutu przez około 8 godzin podczas testu. Ogólny stan urządzenia ocenił jako 8,5/10. Poniżej wideo przedstawiające działanie innego Apple-1.

Kiedy Apple-1 pojawił się w pierwszych sklepach "Byte Shop" kosztował około 700 dolarów. W niektórych sklepach miał także dosyć specyficzną cenę - 666,66 dolarów. Za równowartość sprzedanego we wtorek komputera, można byłoby kupić kiedyś 535 takich urządzeń. To więcej, niż w ogóle powstało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tvs37

Podziel się opinią

Share
d3tvs37
d3tvs37
Więcej tematów