384 milionów Chińczyków w Internecie - protest USA z powodu Google'a

384 milionów Chińczyków w Internecie - protest USA z powodu Google'a
Źródło zdjęć: © WP

19.01.2010 14:54, aktual.: 19.01.2010 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba użytkowników Internetu w Chinach w minionym roku wzrosła o 28% i wynosi teraz 384 milionów. W ten sposób prawie co trzeci Chińczyk surfuje w Internecie – donosiły oficjalne media w niedzielę w kontekście sporu pomiędzy internetowym gigantem Google a rządem Chin w związku z atakami crackerów i cenzurą.

Władze USA zamierzają "w najbliższych dniach" złożyć w Pekinie formalny protest. "Przedstawimy nasze niepokoje związane z tymi wydarzeniami i poprosimy stronę chińską o informacje, jak do tego doszło i co władze Chin zamierzają w tej sprawie zrobić" –. oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych w Waszyngtonie Philip Crowley.

W weekend chińskie państwowe media zaciekle krytykowały amerykański koncern internetowy. Po atakach crackerów z Chin koncern z Mountain View w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że zweryfikuje sens obecności w ChRL. Oświadczył też, że nie chce dalej ulegać cenzurze. W związku z tym pod uwagę bierze także całkowite wycofanie się z tego rynku. "Do tej pory zamiary Google'a nie są jasne" –. twierdzi komentarz państwowej agencji prasowej Xinhua. "Nie ma sensu przesadzać i robić ze sprawy gospodarczej kwestii politycznej albo dyplomatycznej" – komentuje agencja.

Obraz

Chiński rząd broni stosowanej przez siebie cenzury i podkreśla, że wszystkie zagraniczne firmy działające w Chinach muszą się trzymać chińskiego prawa. W komentarzu Xinhua odrzucane są także zarzuty, jakoby ataki pochodziły z Państwa Środka; agencja twierdzi, że są one niepotwierdzone. "Nieuzasadnione jest robienie z Chin kozła ofiarnego i obwinianie ich za te ataki tylko dlatego, że Google coś na ten temat powiedział" –. uważa agencja Xinhua.

Żywiołowy wzrost liczby użytkowników Internetu w Chinach raz jeszcze pokazuje, jakie rozmiary ma chiński rynek dla firm takich jak Google. Do tej pory wyszukiwarka w Chinach nie była w stanie pokonać zajmującej czołowe miejsce wyszukiwarki Baidu i musiała zadowolić się jedynie 31% udziałów w rynku. Jak informuje ośrodek China Internet Network Information Center, w ubiegłym roku liczba Chińczyków, którzy korzystają z Internetu za pośrednictwem komórek, wzrosła o 60% do poziomu 233 milionów. Około 30 milionów Chińczyków (osiem procent internautów Państwa Środka) korzysta z Internetu jedynie za pomocą telefonu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)