23 lipca zakończy się wdrażanie telewizji cyfrowej w Polsce

23 lipca zakończy się wdrażanie telewizji cyfrowej w Polsce
Źródło zdjęć: © puuikibeach / flickr.com / CC

10.05.2013 09:30, aktual.: 10.05.2013 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Proces przełączania sygnału telewizji z analogowego na cyfrowy przebiega
zgodnie z harmonogramem i zakończy się 23 lipca 2013 r. - zapewniła w czwartek w Sejmie
wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska.

- _ W procesie przełączania sygnału nie odnotowujemy żadnych opóźnień, co oznacza, że w Polsce od 23 lipca, zgodnie z harmonogramem, będzie obecna tylko naziemna telewizja cyfrowa _ - powiedziała Olszewska, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów PO, które dotyczyły przebiegu procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce.

Wiceszefowa MAC zapewniła, że resort cyfryzacji w porozumieniu z władzami samorządowymi systematycznie informuje mieszkańców Polski m.in. o tym, jak odbierać sygnał cyfrowy. - _ Od dłuższego czasu trwa kampania telewizyjna i radiowa. Emitujemy audycje informujące o tym, jak należy się do tego procesu przygotować _ - mówiła Olszewska.

Podała, że MAC współpracuje w tym zakresie m.in. z Polskim Radiem, lokalną prasą, a od 1. kwietnia br. ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. ZHP ma pomóc w informowaniu o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej głównie osób starszych, samotnych, niezamożnych oraz potencjalnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

- _ Podjęliśmy również współpracę z Komendą Główną Policji z racji różnych niepokojących sygnałów, które pojawiały się w prasie lokalnej. Dotyczyły one różnych domokrążców i oszustów, którzy pukają do drzwi i oferują płatna telewizję podszywając się pod proces naziemnej telewizji cyfrowej _ - zaznaczyła Olszewska. Dodała też, że MAC uruchomił bezpłatną infolinię, gdzie można uzyskać pomoc w związku z wdrażaniem telewizji cyfrowej.

Wśród najpoważniejszych początkowych trudności w cyfryzacji telewizji w Polsce wiceminister cyfryzacji wymieniła problem z dotarciem sygnału cyfrowego do trudno dostępnych terenów górskich w woj. małopolskim, a także konieczne przerwy techniczne, trwające od kilku do kilkunastu godzin, związane z wyłączaniem sygnału analogowego.

Przełączanie sygnału telewizji z analogowego na cyfrowy na terenie Polski trwa od jesieni 201. r.; zaplanowano je w siedmiu etapach. 22 kwietnia br. zakończono czwarty etap wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, który dotyczył głównie terenów Dolnego Śląska. Po kwietniowym przełączeniu sygnał telewizji cyfrowej jest odbierany przez 15 mln mieszkańców Polski. Proces wyłączania sygnału analogowego zaplanowano najpóźniej do końca lipca 2013 r.

Wdrożenie telewizji cyfrowej w Polsce ma poprawić jakość obrazu i dźwięku podczas odbioru programów telewizyjnych. Telewizja cyfrowa pozwala również na bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości, co pozwoli na zwiększenie liczby programów dostarczanych obecnym abonentom naziemnej telewizji analogowej. Więcej informacji o procesie cyfryzacji telewizji w Polsce znajduje się na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)