20. Przystanek Woodstock od strony technicznej

20. Przystanek Woodstock od strony technicznej

20. Przystanek Woodstock od strony technicznej
Źródło zdjęć: © jupiterimages
13.08.2014 11:14, aktualizacja: 13.08.2014 14:35

Łączny czas wszystkich sesji Wi-Fi podczas tegorocznego, 20. Przystanku Woodstock to 1547 godzin. Prawie 60 proc. użytkowników z siecią łączyło się za pomocą urządzenia z systemem Android, prawie co czwarty - iOS, a co dziesiąty - Windows.

Ze względu na konieczność obsłużenia złożonych zachowań konsumenckich, zapewnienie bezpieczeństwa dostępu do internetu oraz zadania stricte marketingowe stojące przed siecią WiFi zdecydowano o zastosowaniu po raz pierwszy w tak wielkiej skali rozwiązania SAMS –. Smart Access Management Service. Pozwala ono na definiowanie tzw. „user journeys”, czyli ścieżek jakimi podążają użytkownicy rejestrując się w systemie WiFi po raz pierwszy, a także uzyskując ponownie dostęp do WiFi już po rejestracji. System łączności festiwalu był zbudowany i obsługiwany przez Airtel. Ruckus Wireless.

Garść statystyk

System został uruchomiony 2. lipca i zamykany stopniowo od wieczoru 2 sierpnia (ASP i Sklep WOŚP) do wieczoru 3 sierpnia (Strefa Lecha). W tym czasie, zarejestrowano 3163 użytkowników i obsłużono 8611 sesji. Łączny czas wszystkich sesji to prawie 1547 godzin, a szczyt przypadł na piątek 1 sierpnia (3191 sesji). W ciągu jednej doby przetransmitowano ponad 100 GB danych.

Przeciętny czas trwania sesji to 8 minut i 5. sekundy, a najdłuższe obserwowano na początku festiwalu, 30 lipca.

Pośród zarejestrowanych urządzeń dominowały te z Androidem (5. proc.), na drugim miejscu był iOS (22 proc.), potem Windows (11 proc.). Telefony i tablety z BlackBerry OS praktycznie nie występowały. Przez cały czas trwania festiwalu zarejestrowano jedynie 12 urządzeń z tym systemem.
Wśród smartfonów najwięcej było tych z Androidem (ponad 5. proc.). Jeśli chodzi o tablety, stawka była bardziej wyrównana. Liczba urządzeń z logo zielonego robota była w zasadzie identyczna z iPadami (1,55 proc. vs 1,16 proc. wszystkich zarejestrowanych urządzeń.

Jeśli podzielimy wykorzystane urządzenia pod kątem producentów, zobaczymy, że „łeb w łeb”. szły Samsung i Apple, ze wskazaniem na tego ostatniego. Goniły ich Nokia i Sony, następnie LG i HTC. Co ciekawe, pojawiły się nawet tak egzotyczne marki, jak Longcheer czy Murata.

Wśród urządzeń z Androidem, najczęściej wykorzystywaną wersją były 4.1.2 i 4.2.2. Najnowszy KitKat 4.4 to poniżej 20 proc. urządzeń, a zdarzały się nawet takie z antycznym 1.6. W ekosystemie iOS struktura była dużo bardziej uporządkowana – iOS 7 miało sporo ponad 80 proc. urządzeń, a zauważono nawet takie z wersją beta iOS 8.

Ze względu na lokalizację bardzo blisko głównej sceny Woodstock, sieć bezprzewodowa Centrum Prasowego była bardzo narażona na powstające tam zakłócenia elektromagnetyczne. Uprzednio używany sprzęt WiFi (produkcji Motoroli) był paraliżowany przez interferencje występujące w czasie koncertów i prób na scenie. Dotychczasowym rozwiązaniem było zaoferowanie dziennikarzom łączności kablowej (Ethernet) .Z tego względu w instalacji Ruckusa zastosowano po raz pierwszy dedykowane do miejsc o wysokim poziomie interferencji rozwiązanie ZoneFlex T300. o bardzo intensywnej wiązce antenowej i głębokim tłumieniu zakłóceń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)