20 lat rozwoju technologii w Polsce. Co się zmieniło?

20 lat rozwoju technologii w Polsce. Co się zmieniło?

20 lat rozwoju technologii w Polsce. Co się zmieniło?
30.09.2016 14:29, aktualizacja: 29.12.2016 08:23

Polska dziś, a Polska dwie dekady temu to dwa zupełnie inne kraje. Zmiany nastąpiły również w świecie technologii. Jak zmieniał się nasz kraj? Do jakich urządzeń mieliśmy wówczas dostęp?

Polska dziś, a Polska dwie dekady temu to dwa zupełnie inne kraje. Zmiany nastąpiły również w świecie technologii. Jak zmieniał się nasz kraj? Pamiętacie, do jakich urządzeń mieliśmy wówczas dostęp?

1 / 11

1996

Obraz

1996 to rok przełomowy jeżeli chodzi o technologię w naszym kraju. To właśnie wtedy w Polsce zaczęła się era GSM - Polacy zaczęli rozmawiać przez telefony komórkowe. - _ Należysz do wyjątkowego pokolenia _- mówił lektor w reklamie jednego z operatorów. I trudno nie przyznać mu racji. Wprawdzie ówczesne telefony były absurdalnie drogie i niezwykle ciężkie, na dodatek nie zawsze znajdowały się w zasięgu pozwalającym na komfortową rozmowę, to szybko stały się obiektem westchnień. Ten, kto miał komórę, był kimś! Rewolucyjna technologia może nie była dla każdego, ale była obecna w Polsce. Zrobiliśmy krok naprzód.

Również w 1996 swoją działalność rozpoczyna Samsung Electronics Polska. 4 lata po tym, gdy jako Samsung Electronics firma opracowała system telefonów komórkowych.

2 / 11

1998

Obraz

Telefony komórkowe mają się w Polsce coraz lepiej - na rynku jest już 2 mln kart SIM. O 1,1 mln więcej niż przed rokiem. Olbrzymi wzrost wiąże się z pojawieniem się kart pre-paid, czyli ofert pozwalających dzwonić taniej i bez abonamentu.

Tymczasem świat szykuje się do pożegnania wielkich telewizorów, zajmujących bardzo dużo miejsca. Samsung Electronics kończy prace nad całkowicie płaskim ekranem telewizyjnym.

3 / 11

1999

Obraz

Internet w telefonie? Dzisiaj to standard, bez którego nie wyobrażamy sobie korzystania ze smartfonów. W 1999 świat zaczyna o nich marzyć - firma Samsung Electronics opracowała wielofunkcyjny telefon z bezprzewodowym dostępem do internetu o kompaktowych wymiarach. Tak, tak, mówimy o sprzęcie, który dziś funkcjonuje pod nazwą smartfon.

Nie oznacza to jednak, że internet w komórce był dla nas czymś z gatunku science-fiction. W Polsce debiutuje technologia GPRS, pozwalająca na przesyłanie danych w sieci GSM. Prędkość? Powyżej 100 KB/s. Wydaje się śmiesznie mało, ale Facebooka wówczas jeszcze nie było.

4 / 11

2000

Obraz

Dziś to smartfony traktujemy jak przenośne komputery. Kiedyś nie było to takie jasne - telefony służące do pracy, np. do wysyłania maili, edytowania tekstów, pełniące funkcję notatnika czy nawet pozwalające robić zdjęcia, miały swoją specjalną nazwę. PDA, czyli personal digital assistant - osobisty cyfrowy asystent. W 2000 roku z takich sprzętów korzystali przede wszystkim biznesmeni. Właśnie wtedy Samsung wypuścił na rynek swój model PDA.

2000 to również bardzo ważny rok z punktu widzenia telewizyjnych widzów. Firma Samsung Electronics zaprojektowała telewizory cyfrowe w wysokiej rozdzielczości. Nadchodziła era HD!

5 / 11

2001

Obraz

W Polsce już są MMS-y. Możemy robić zdjęcia telefonem i wysyłać je do innych użytkowników komórek. Już jest ich sporo, na rynku mamy ponad 10 mln kart SIM. W internecie znajdziemy też polską wersję Wikipedii, która debiutuje we wrześniu 2001.

Korzystanie z komputera zaczyna być wygodniejsze również za sprawą Samsunga. Firma Samsung Electronics opracowała pierwszy na świecie 40-calowy monitor TFT-LCD.

6 / 11

2004 i 2005

Obraz

Samsung w Stanach Zjednoczonych sprzedaje 30 mln komórek. W Polsce nie ma jeszcze tylu kart SIM - w 2004 na rynku było ich 23,1 mln sztuk. 2005 to wstęp do technologii, z której korzystamy obecnie. Samsung opracowuje telefon z funkcją rozpoznawania mowy - dziś rozmawianie z wirtualnymi asystentami jest powszechne i naturalne. Wypuszcza również na rynek pierwszy na świecie telefon komórkowy z aparatem o rozdzielczości 7 megapikseli. W 2005 Samsung opracowuje pierwszy na świecie wyświetlacz OLED dla telewizora 40".

7 / 11

2006 i 2007

Obraz

Na rynku jest już u nas ponad 36 mln kart SIM. 16-20 procent wszystkich komórek w Polsce to telefony od Samsunga. Do końca 2006 pojawiło się łącznie 30 nowych modeli. Na świecie debiutuje pierwszy odtwarzacz Blu-Ray. Samsung przedstawia również telefon komórkowy z aparatem o rozdzielczości 10 megapikseli. Rok później na polskim rynku pojawia się pierwszy telefon Samsunga z funkcją szybkiej transmisji danych HSDPA, Samsung Z630. Może pobierać dane z prędkością do 1,8 Mb/s.

8 / 11

2011 i 2012

Obraz

Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do dużych ekranów, ale jeszcze kilka lat temu woleliśmy trzymać w rękach niewielkie sprzęty, a co za tym idzie - z niewielkimi wyświetlaczami. Zmienił to Samsung, rozpoczynając modę na duże przekątne. Galaxy Note miał 5,3". To za Samsungiem poszli kolejni producenci, którzy również postawili na większe ekrany. Na przykład Apple zrobiło to trzy lata później. W 2011 pojawia się również Galaxy S2, smartfon imponujący podzespołami. W ciągu 10 miesięcy kupiło go ponad 20 mln użytkowników. Rok później pojawia się Galaxy S3, smartfon przebijający możliwościami m.in. iPhone

9 / 11

2013

Obraz

Samsung otwiera w Polsce czwarte centrum badawczo-rozwojowe. Kraków jest kolejnym po Warszawie, Łodzi i Poznaniu miastem, w którym taka placówka powstaje. W 2013 swoją premierę ma Galaxy Gear, pierwszy współczesny inteligentny zegarek. Nie był to może sprzęt idealny, ale przyczynił się do popularyzacji smartwatchy. Co istotne - Samsung znowu wprowadził nową technologię wcześniej niż najwięksi konkurenci.

10 / 11

2015

Obraz

2015 to rok premiery Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge - pierwszych na świecie smartfonów z ekranem zakrzywionym z obu stron. Również wtedy debiutują gogle do wirtualnej rzeczywistości, Samsung Gear VR. Dzięki temu z technologii VR mogą korzystać użytkownicy smartfonów Galaxy S6, którzy nie posiadają nie tylko drogich gogli, ale też pecetów wyposażonych w drogie podzespoły. Gogle Gear VR kuszą wyjątkowo przystępną ceną, przez co każdy, kto posiada nowego smartfona Samsunga, może przetestować rewolucyjną technologię.

11 / 11

2016

Obraz

W 2016 debiutują kolejne smartfony z serii Galaxy - S7 i S7 Edge. Według danych firmy analitycznej Strategy Analytics najlepiej sprzedającym się na całym świecie smartfonem pierwszej połowy tego roku był właśnie ten drugi model.

_ Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)