Trwa ładowanie...

16-latek wysłał do stratosfery sondę własnej budowy

Karol Wojsław, 16-latek z podpoznańskiego Swarzędza, wysłał do stratosfery stworzoną przez siebie sondę badawczą. Za pomocą balonu meteorologicznego sonda została wyniesiona na wysokość ok. 30 km, gdzie przeprowadziła badania m.in. stężenia ozonu i zrobiła zdjęcia Ziemi.
Share
Zdjęcie Ziemi wykonane przez sondę Space in 180
Zdjęcie Ziemi wykonane przez sondę Space in 180Źródło: Space in 180
d1gzz26

Projekt Space in 180, stworzony przez młodego pasjonata fizyki, elektroniki i astronomii, powstał w zaledwie kilka miesięcy. Jego głównym założeniem było skonstruowanie autorskiej sondy badawczej i wysłanie jej do stratosfery za pomocą balonu meteorologicznego napełnionego helem. Sonda wystartowała w sobotę 22 października.

W trakcie lotu zostały przeprowadzane specjalistyczne badania m.in. stężenia ozonu w stratosferze, temperatury, ciśnienia i czystość powietrza, oraz wydajności ogniwa fotowoltaicznego zasilającego sondę.

Sonda wystartowała w sobotę 22 października o godz. 11. ze Stadionu Miejskiego w Murowanej Goślinie. Fundusze na realizację projektu, ok. 6 tys. zł. udało się licealiście zebrać m.in. za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl.

d1gzz26

Podziel się opinią

Share
d1gzz26
d1gzz26
Więcej tematów