156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury

156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury12.12.2013 10:30
156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury
Źródło zdjęć: © CommScope / flickr.com / CC

W siedzibie Urzędu Regulacji Energetyki zawiązany został akt założycielski fundacji, która ma przeciwdziałać kradzieżom infrastruktury m.in. telekomunikacyjnej. W pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 tys. takich zdarzeń. Straty operatorów z powodu konieczności odtworzenia majątku szacowane są na 13,5 mln zł.

W gronie założycieli fundacji są firmy i podmioty związane z rynkiem telekomunikacyjnym, energetycznym i rynkiem metali. Kapitał założycielski fundacji wynosi 135 tys. zł i - wraz z dodatkowymi darowiznami - przeznaczony będzie na akcje informacyjne, które mają uczulić społeczeństwo na problem kradzieży elementów infrastruktury liniowej oraz na obsługę bazy danych, która będzie rejestrować zdarzenia na potrzeby organów ścigania.
55 proc. zgromadzonego kapitału wniosły podmioty związane z rynkiem telekomunikacyjnym: Telekomunikacja Polska (50 tys. zł), Netia (20 tys. zł) i Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (5 tys. zł). Resztę kapitału zapewniły Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Według dostępnych statystyk straty branży telekomunikacyjnej - we wspomnianej wyżej wysokości 13,5 mln zł - należą do najdotkliwszych w całej gospodarce. Dla porównania straty energetyki w I półroczu szacowane są na 7,7 mln zł, a straty kolei na 7,2 mln zł.
W pierwszym półroczu z powodu awarii spowodowanych kradzieżami i dewastacją sieci telekomunikacyjnej usług pozbawionych było 15. tys. abonentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)