Trwa ładowanie...
CHIP

15-latek stworzył czujnik, który pomoże chorym na Alzheimera

Kiedy dziadek Kennetha Shinozuki zaczął wieczorami potajemnie uciekać z domu i do akcji musieli wkroczyć policjanci chłopiec postanowił znaleźć sposób jak poradzić sobie z problemem, z którym zmagają się opiekunowie osób chorych na Alzheimera.
Share
15-latek stworzył czujnik, który pomoże chorym na Alzheimera
Źródło: Materiały prasowe
d45006v

Kiedy dziadek Kennetha Shinozuki zaczął wieczorami potajemnie uciekać z domu i do akcji musieli wkroczyć policjanci, chłopiec postanowił znaleźć sposób jak poradzić sobie z problemem, z którym zmagają się opiekunowie osób chorych na Alzheimera.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych z chorobą Alzheimera zmaga się ponad 5,2 mln osób, z czego ok. 6. proc. wykazuje tendencję do wędrowania w środku nocy. Dziadek Shinozuki doznał wielu wypadków podczas takich nieprzewidzianych spacerów. Raz policja znalazła go dwie mile od domu, kiedy przechadzał się po autostradzie.
Pomysłowy nastolatek skonstruował czujnik zintegrowany ze smartfonem. Przyczepia się go do gołej stopy chorego, skarpetki albo butów. Gdy pacjent wstaje z łóżka naciska na sensor, który z kolei wywołuje alarm w zaprojektowanej przez Shinozukę aplikacji. Podczas sześciomiesięcznych prób z pomocą dziadka system zadziałał bezbłędnie 43. razy, nie wywołując przy tym żadnych fałszywych alarmów.
Shinozuka został jednym z finalistów tegorocznego Google Science Fair. Chłopiec planuje wyprodukować setki podobnych czujników i dostarczyć je do domów opieki.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zestrzelił drona shotgunem - został aresztowany

d45006v

Podziel się opinią

Share
d45006v
d45006v
Więcej tematów