Gadżety
27-03-2012 (12:34)

14 m długości i 350 kg wagi - poleciał największy papierowy samolot świata

Muzeum Powietrza i Kosmosu w Pimie, w Arizonie, zorganizowało konkurs na projekt akcji, która mogłaby zainteresować młodzież lotnictwem. Wygrał... 12-letni mieszkaniec pobliskiego Tucson - Arturo Valdenegro, który zaproponował budowę największego na świecie papierowego samolotu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
14 m długości i 350 kg wagi - poleciał największy papierowy samolot świata
(Pima Air & Space Museum)

Projekt otrzymał nazwę "Pustynny Orzeł Arturo" i wkrótce przystąpiono do jego realizacji. Samolot zbudowano pod przewodnictwem jednego z projektantów bombowca B-2. Arta Thompsona. Użyto do tego specjalnego rodzaju tektury falistej. Papierowy model ważył ponad 350 kg, mierzył prawie 14 m długości oraz ponad 7 metrów rozpiętości skrzydeł.

Początkowo zakładano, że samolot zostanie wyholowany przez helikopter Sikorsky S58. na wysokość 1,5 km ponad pustynią Sonora i puszczony wolno. Plany te zrewidowała wietrzna pogoda - pilot śmigłowca zdecydował wypuścić go już na wysokości 800 metrów. Papierowy gigant szybował zaledwie 10 sekund, rozpędził się w tym czasie do 160 km/h i zaczął pikować w dół, aby po chwili uderzyć w ziemię.

Może akcja nie była najbardziej spektakularna, jednak zyskała rozgłos na całym świecie. Nie wiemy, czy wpłynie ona na wielu młodych ludzi, jednak z pewnością samoloty stały się częścią życia małego Arturo, który już dziś twierdzi, że kiedy dorośnie, zostanie znanym inżynierem lotnictwa. Z naszej strony możemy zapewnić, że wyczyn ten pobudził naszą wyobraźnię i sprawił, że przez chwilę znów staliśmy się dziećmi. Może w waszym przypadku było podobnie?

jg

Polskie linie lotnicze - kliknij i sprawdź, gdzie są najtańsze loty!

**Dołącz do nas na Facebooku**

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.