12 gorących porad do Worda 2010

12 gorących porad do Worda 2010

12 gorących porad do Worda 2010
Źródło zdjęć: © PC World
01.07.2010 13:07, aktualizacja: 01.07.2010 13:25

Nowy program to nowe funkcje i narzędzia. Poznaj sposób korzystania z gorących opcji Worda 2010, ukryte tricki i tipsy. Przygotowaliśmy dla ciebie zestaw porad ułatwiających pracę z najnowszym edytorem Microsoftu.

W najbliższym czasie na rynku pojawi się polska wersja Office 2010. Wariant angielski jest już dostępny. Wraz z pakietem oferowane są nowe funkcje i narzędzia. Przyjrzymy się im i pokażemy, jak z nich korzystać. Warto być przygotowanym na wszystkie nowości.
W tej części zajmiemy się edytorem, w kolejnych postaramy się przybliżyć używanie pozostałych dwóch najpopularniejszych narzędzi: arkusza kalkulacyjnego i programu pocztowego.

1. Edycja blokowa w oknie nawigacji

Word 201. został wyposażony w okno nawigacji. Wyświetlane są w nim nagłówki reprezentujące poszczególne fragmentu tekstu. Za pomocą tego okna można przeprowadzać edycję bloków dokumentu - przenosić je, kasować czy dodawać kolejne poziomy nagłówków.

Obraz
© Włączanie okna nawigacji (fot. PC World)
  1. Uruchom Worda i wybierz na wstążce kartę View. Zaznacz opcję Navigation Pane. W lewej części okna pojawi się dodatkowy pasek nawigacyjny.
  2. Aby pasek funkcjonował prawidłowo dokument powinien być tworzony przy użyciu stylów. Jeżeli tak nie jest, możesz to naprawić. Wystarczy na przykład zaznaczyć dowolny tytuł i kliknąć na karcie Home jeden z nagłówków widocznych w sekcji Styles. W ten sposób oznacz wszystkie elementy tekstu.
Obraz
© Przemieszczanie nagłówków w oknie nawigacji powoduje zmiany w całych fragmentach tekstu (fot. PC World)
  1. W oknie paska nawigacji wyświetlone są tytuły nagłówków. Aby zmienić położenie całego bloku tekstu w dokumencie wystarczy przeciągnąć myszą jeden z nich. Oprócz tego możesz dodawać kolejne nagłówki poniżej i powyżej zaznaczonego, zmieniać hierarchię śródtytułów, zaznaczać jednym kliknięciem fragmenty dokumentu i je drukować bądź kasować. 2. Przeglądanie wyników wyszukiwania

Nowy Word wyposażony został w usprawnione narzędzie do wyszukiwania i przeglądania rezultatów poszukiwań.

  1. Aby skorzystać z tej funkcji włącz wyświetlanie okna nawigacji. W pole Search Document wpisz poszukiwaną frazę. Wyniki wyszukiwania będą zaznaczane w dokumencie w czasie rzeczywistym. Przejdź w oknie nawigacji na kartę Browse the results from your current search.
Obraz
© Przemieszczanie między wyszukanymi fragmentami tekstu (fot. PC World)
  1. Na karcie znajdziesz wszystkie wyniki wraz z fragmentami tekstu. Jeżeli chcesz przejść do danej części dokumentu wystarczy kliknąć odpowiadający mu blok. Pomiędzy rezultatami możesz się również przemieszczać korzystając ze skrótu klawiaturowego [SHIFT][F4]. Skrót ten działa także po zamknięciu okna nawigacji.

Precyzja wyświetlania okna nawigacji

Każdy dokument może zawierać różną liczbę nagłówków i korzystać z różnej liczby poziomów formatowania. Jeżeli wyświetlone byłyby wszystkie okno nawigacji zamiast ułatwić pracę mogłoby ją jedynie utrudnić. Dlatego można zdefiniować liczbę poziomów formatowania obsługiwaną za jego pomocą. Aby to zrobić kliknij prawym przyciskiem myszy jeden z wpisów w oknie i z menu kontekstowego wybierz Show Headings Level. Umieszczając zaznaczenie obok Show Heading XX zaznacz na liście ten styl, który ma być wyświetlany jako ostatni. Jeżeli klikniesz All wyświetlane będą wszystkie elementy.

3. Korzystanie z Autotekstu

W poprzednich edycjach Worda użytkownik miał wygodny dostęp do funkcji Autotekst. Uzupełniała ona automatycznie najczęściej używane w dokumencie frazy, co znacznie przyspieszało powstawanie dokumentu. W najnowszej wersji korzystanie z niej jest utrudnione i wymaga wcześniejszej konfiguracji.

  1. Kliknij niewielką strzałkę z prawej strony paska szybkiego dostępu. Wybierz polecenie More Commands... Rozwiń listę Choose Command From i wybierz z niej All Commands.
Obraz
© Obsługa pozycji Autotekstu jest dość kłopotliwa (fot. PC World)
  1. Odszukaj na liście w lewym oknie polecenie AutoText i kliknij je dwukrotnie. Wpis zostanie przeniesiony do prawej sekcji. Zamknij okno przyciskiem OK.
  2. Zaznacz fragment tekstu, który ma być pozycją autotekstu i kliknij przycisk AutoTekst umieszczony na pasku szybkiego uruchamiania. Po rozwinięciu menu wybierz polecenie Save Selection to AutoText Gallery. Aby skasować dodany wpis rozwiń jeszcze raz menu, kliknij prawym przyciskiem dowolny wpis i wybierz polecenie Organize and Delete. Zaznacz pozycję na liście i kliknij Delete. 4. Schematy blokowe i diagramy

Aby szybko stworzyć efektowny schemat bądź użyć w dokumencie diagramu nie trzeba już sięgać po zewnętrzne narzędzia. Odpowiednie funkcje znajdziesz w edytorze.

Obraz
© Wybór diagramów nie jest imponujący ale każdy z typów można znacznie modyfikować (fot. PC World)
  1. Przejdź na kartę Insert i kliknij polecenie SmartArt znajdujące się w sekcji Illustrations. Kliknij dwukrotnie rodzaj schematu, który chcesz zastosować.
  2. Za pomocą wstążki formatowania możesz dopasować wygląd diagramu do własnych wymagań. Za pomocą przycisku Insert Shape można na przykład dodawać do schematu kolejne elementy, za pomocą Diagram styles zmieniać jego styl.

Przydatna jest funkcja Change to za pomocą której można wybrać inny rodzaj grafiki. W prosty sposób zmienia się także kolorystykę, dodaje cienie i efekty trójwymiarowe.

Obraz
© Narzędzia do modyfikacji schematów są dość elastyczne i oferują duże możliwości (fot. PC World)

5. Zrzuty ekranowe w Wordzie

Aby wykonać i wkleić do dokumentu zrzut ekranowy nie trzeba już instalowac dodatkowych aplikacji. Odpowiednie narzędzia są w edytorze

  1. Kliknij kartę Insert na wstążce. Wybierz przycisk Screenshot umieszczony w sekcji Illustrations. Uwaga, aby funkcja była dostępna dokument nie może być zapisywany w trybie zgodności. Powinien używać formatu Office 2010.
Obraz
© Do dokumentów można teraz wstawiać szybko zrzuty okien programów bądź fragmentów ekranu (fot. PC World)
  1. Kliknięciem myszy na podgląd wybranego okna {7} możesz umieścić jego zrzut w edytorze. Co ważne, by podgląd został wyświetlony nie może być ono zminimalizowane. Jeżeli natomiast chcesz wkleić fragment ekranu kliknij polecenie Screen Clipping. Gdy kursor myszy zmieni kształt wciśnij lewy przycisk i zaznacz pożądany obszar. Gdy zwolnisz przycisk grafika zostanie przeniesiona do dokumentu.6. Word edytorem graficznym

Dodanie funkcji obsługi zrzutów ekranowych to nie jedyna modyfikacja możliwości Worda w zakresie obróbki grafiki. Edytor oferuje teraz całkiem sporo podstawowych funkcji korekcyjnych.

Obraz
© Efekty i filtry graficzne w edytorze tekstu? To możliwe (fot. PC World)
  1. Aby uruchomić narzędzia do edycji grafiki umieść w dokumencie dowolny obrazek i kliknij go. Na Wstążce pojawi się dodatkowa karta: Picture Tools/Format. Za pomocą umieszczonych na niej narzędzi możesz usunąć ze zdjęcia tło (Remove Backround) czy zmienić jego jasność, kontrast i ostrość (Corrections). Zmodyfikujesz kolorystykę (Color), a nawet użyjesz jednego z kilkunastu różnych efektów (Artistic Effect). Nie musisz nawet klikać by sprawdzić, jakie zmiany wprowadzają wystarczy rozwinąć menu i umieścić kursor myszy nad wybranym filtrem.
Obraz
© Autokształty Worda można wykorzystywać do zmiany kształtu obrazków (fot. PC World)
  1. W sekcji Picture Styles dodasz do obrazka cienie i ramki a ich wygląd zdefiniujesz w menu Picture borders i Picture effects. Jeden z wielu układów fotografii można wybrać w menu Picture Layout. Zdjęcie można ustawiać precyzyjne na stronie, obracać i oblewać tekstem. Ciekawą funkcję znajdziesz wśród narzędzi do przycinania (Crop). Po wybraniu Crop to shape możesz przyciąć obrazek do umieszczonych w menu autokształtów. 7. Podgląd wklejania

Przenoszone i kopiowane dotychczas pomiędzy dokumentami fragmenty tekstu bardzo często trzeba było później odpowiednio formatować. Pracę można przyspieszyć korzystając z podglądu wklejanych elementów. Po skopiowaniu do schowka tekstu kliknij prawym przyciskiem myszy w miejscu, w którym ma się on znaleźć. W menu kontekstowym, w sekcji Paste Options znajdziesz trzy polecenia.

Obraz
© Wybranie Keep Source Formatting spowoduje, że tekst zachowa format źródłowy (fot. PC World)

Wybranie Keep Source Formatting spowoduje, że tekst zachowa format źródłowy, Merge Formatting użyj wtedy, gdy chcesz by przyjął formatowanie stosowane w miejscu wklejania. Keep Text Only kasuje w ogóle formatowanie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest podgląd, który pojawia się w dokumencie po umieszczeniu kursora nad jedną z opcji. Nie musisz już zastanawiać się, jakie formatowanie zostanie zastosowane, możesz to po prostu zobaczyć.

8. Wyłączanie mini-paska

Niewielki pasek narzędzi, który pojawia się w dokumencie po zaznaczeniu fragmentu tekstu pozwala na szybka zmianę kroju i stylu czcionki, jej wielkości, koloru czy barwy tła. Niektórym użytkownikom przeszkadza jednak dodatkowy obiekt na ekranie.

Obraz
© Wyłączanie mini-paska narzędziowego (fot. PC World)

Można wyłączyć jego wyświetlanie. Aby to zrobić kliknij na wstążce kartę File i wybierz polecenie Options. Przejdź do sekcji General i usuń zaznaczenie z opcji Show Mini Toolbar on selection. Zamknij okno konfiguracyjne przyciskiem
OK.

9. Wyłączanie podglądu na żywo

Podgląd na żywo ogromnie ułatwia pracę pozwalając na szybkie sprawdzenie zmian wprowadzanych do dokumentu przez różne funkcje bez ich uruchamiania. Możesz zaobserwować jak zmieni się wygląd po wyborze innej czcionki czy po zmianie formatowania. Jak wiele funkcji jednak, można wyłączyć również tę i odciążyć nieco procesor i pamięć komputera. Otwórz w tym celu okno opcji Worda i na karcie General usuń zaznaczenie z opcji Enable Live Preview. 10. Z Worda na bloga

Narzędzia oferowane przez Worda pozwalają na publikowanie wpisów blogowych bezpośrednio z edytora. Wprawdzie funkcja ta dostępna była juz w poprzedniej wersji pakietu to w Office 201. została rozbudowana.

  1. Kliknij kartę File, wybierz New i kliknij dwukrotnie Blog post. Jeżeli nie zarejestrowałeś jeszcze w Wordzie swojego serwisu blogowego zrób to teraz - wybierz przycisk Register.
  2. Wskaż na liście dostawcę obsługującego bloga. Jeżeli nie został wyszczególniony wybierz pozycję Other. Wpisz dane potrzebne do logowania. Opcje dotyczące publikacji zdjęć zdefiniujesz po kliknięciu Picture Options (nieco inny układ poleceń może być wyświetlany w zależności od wybranego serwisu blogowego).
Obraz
© Nowy Word oferuje możliwość publikowania wpisów na blogu bezpośrednio z edytora (fot. PC World)
  1. Do dyspozycji masz na wstążce dodatkową kartę Blog Post. Wpis możesz edytować tak, jakbyś tworzył zwykły dokument. W zależności od potrzeb sformatujesz tekst, zmodyfikujesz czcionkę, zastosujesz nagłówki i dodasz elementy graficzne (karta Insert). Jeżeli prowadzisz kilka blogów może je dodawać i zarządzać nimi po kliknięciu Manage Accounts. Aby opublikować wpis wybierz Publish i podaj ewentualnie dane konta. Informacja o publikacji zostanie wstawiona do dokumentu. Podgląd strony głównej twojego bloga uzyskasz po kliknięciu przycisku Home Page.

11. Zabezpiecz dokumenty przed edycją

Jeżeli nie chcesz, by ktoś modyfikował stworzone przez ciebie dokumenty zabezpiecz je przed zmianami. W Wordzie 201. to proste.

  1. Stwórz dokument i przejdź na kartę Review. Kliknij przycisk Restrict Editing. W prawej części okna pojawi się dodatkowy panel. Aby zablokować zmiany formatowania zaznacz opcję Limit formatting to a selection of styles i kliknij łącze Settings, by zdefiniować parametry ograniczenia
Obraz
© Zabezpieczenie przed zmianami pozwala ustawić inny poziom ochrony dla różnych partii tekstu (fot. PC World)
  1. Przed zmianą treści chroni zaznaczenie opcji Allow only this type of editing... Na liście poniżej ustaw zakres możliwych zmian. Do wyboru masz całkowitą blokadę, możliwość wprowadzania tylko zmian rejestrowanych, dopisywanie komentarzy bądź wypełnianie formularzy.
  2. Możesz jeszcze określić wyjątki czyli obszary i użytkowników, których nie obowiązują ograniczenia. Zrobisz to w sekcji Exceptions. Aby włączyć zabezpieczenie kliknij przycisk Yes, Start Enforcing Protection i wpisz hasło zabezpieczające. 12. Usuwanie ukrytych danych

W każdym dokumencie zapisane są informacje na temat jego autora, wersji, komentarze czy tagi. Przed publikacją warto czasami usunąć niektóre z nich. W Wordzie 201. robi się to bardzo szybko.

Obraz
© Dostęp do metadanych dokumentu jest bardzo prosty (fot. PC World)
  1. Kliknij kartę File i opcję Info. W prawej części okna wyświetlone zostaną wszystkie metadane. Aby zobaczyć ich pełną listę wybierz Show All Properties. Poszczególne wpisy można uzupełniać, modyfikować bądź kasować.
  2. Aby szybko usunąć wszystkie dane kliknij przycisk Check For Issues w centralnej części okna i wybierz Inspect Document, następnie Yes i Inspect. Ukryte w dokumencie informacje zostaną odszukane i podzielone na grupy - na przykład dane autora, elementy stopki i nagłówka czy komentarze. Aby je skasować kliknij przycisk Remove All w każdej kategorii.

Zrzut Worda w Wordzie

Mechanizm wstawiania zrzutów ekranowych do Worda nie wyświetla podglądu okna... Worda. jeżeli chcesz wstawić do dokumentu widok edytora musisz posłużyć się funkcją Screen Clipping bądź skorzystać z... PowerPointa. Po wklejeniu zrzutu do okna prezentacji skopiujesz go do dokumentu. Sposób ten działa również w przeciwnym kierunku.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)