10 rozszerzeń do Firefoksa niezbędnych w pracy

10 rozszerzeń do Firefoksa niezbędnych w pracy

10 rozszerzeń do Firefoksa niezbędnych w pracy
15.04.2010 17:30, aktualizacja: 16.04.2010 10:01

Pracę biurową można w prosty sposób ułatwić instalując do popularnej przeglądarki Firefox 10 sprytnych wtyczek. Uproszczą one codzienną pracę biurową. Dowiedz się więcej na temat przydatnych funkcji

Rozszerzenie Drag & Drop.io udostępnia podręczny schowek na pliki, dostępny z poziomu przeglądarki. Na pasku stanu u dołu przeglądarki, po zainstalowaniu wtyczki pojawia się pole, na które można "wrzucać" pliki. Trafiają one do serwisu Drop.io, za którego pośrednictwem można je współdzielić ze współpracownikami bądź klientami.

W podstawowej wersji Drop.io nie wymaga rejestracji, a na pliki udostępnia 10. MB powierzchni na dysku. Użytkownik jednocześnie może je dzielić z 10 osobami.

LinkedIn Companion sprawia, że funkcjonalności serwisu LinkedIn, w którym informacje o przebiegu swojej kariery zawodowej umieściło ponad 6. mln użytkowników, są dostępne na wyciągnięcie ręki. Za pomocą co najwyżej dwóch kliknięć myszą można przejrzeć swoje kontakty, uaktualnić profil czy znaleźć eksperta w jakiejś dziedzinie.

Rozszerzenie rejestruje też ostatnią aktywność w serwisie, odnotowując odwiedzone profile czy ogłoszenia o pracę. Podczas instalacji proponuje tez dodanie wyszukiwarki "LinkedIn" oraz "LinkedIn Jobs" do paska wyszukiwania.

Wiele osób musi w swojej pracy podróżować. Zaplanowanie służbowych podróży powinno być o wiele prostsze z pomocą Gliidera. To rozszerzenie umożliwia zebranie i zapamiętanie informacji na temat celu służbowej podróży.

Obraz
© gliider (fot. IDG)

Po zainstalowaniu rozszerzenia, ikona Gliidera pojawia się tuż za paskiem adresowym Firefoksa. Jej kliknięcie wywołuje okno, do którego można przenosić znalezione w Internecie informacje na temat restauracji, wartych zwiedzenia miejsc czy środków transportu. Gdy cel podróży zostanie ustalony z pomocą Gliidera można wyszukać hotele, a nawet dokonać w nich rezerwacji. Jeśli wyjazd jest grupowy, specjalna opcja umożliwia podzielenie się zebranymi informacjami ze współpracownikami.

Z serwisu mikroblogowego Twitter korzysta już 105 mln użytkowników. _ Tweety _, czyli aktualizacje statusu publikowane za jego pośrednictwem to często najświeższe informacje z różnych branż z odnośnikami prowadzącymi do stron i serwisów branżowych, informacji prasowych czy wpisów na blogach. W tak syntetycznej postaci w jednym miejsce są dostępne tylko na Twitterze. Szybki dostęp do nich jest możliwy dzięki dedykowanej wyszukiwarce, którą dodajemy do paska wyszukiwania Firefoksa.

Bezmyślne powtarzanie czynności związanych np. z wprowadzeniem danych, zapamiętywaniem haseł czy codziennym odwiedzaniem wielu serwisów jest nie tylko irytujące, ale też sprawia, że tracimy na to dużo czasu. Rozwiązaniem może być instalacja rozszerzenia o nazwie iMacros, które pomoże zautomatyzować powtarzające się czynności wykonywane w Firefoksie. Dodatek umożliwia tworzenie makr. Z tym zadaniem powinni sobie poradzić nawet początkujący, gdyż rozszerzenie iMacros obudowano poradnikami, które w przystępny sposób objaśniają, jak tworzyć takie makra.

To rozszerzenie automatycznie synchronizujące zakładki zapamiętane w Firefoksie, dzięki czemu na dowolnym komputerze, na którym zainstalowano Xmarks Bookmark and Password Sync można korzystać z tego samego zestawu zapamiętanych adresów stron. Ta właściwość sprawia, że Xmarks Bookmark może się stać bardzo dobrym narzędziem współpracy grupowej między pracownikami lub firmą i klientami, w przypadku, gdy występuje konieczność dzielenia się zakładkami.

W ten sposób można w prosty sposób udostępnić zestaw narzędzi online, którymi muszą się posługiwać członkowie zespołu pracującego nad jakimś problemem. Dostęp do nich można uzyskać z Firefoksa zainstalowanego na dowolnym nie tylko firmowym komputerze. Aby korzystać z usługi konieczne jest założenie konta.

Interesujące narzędzie zbiorczo udostępniające statystyki dotyczące firmowej strony. Z jego pomocą można śledzić skalę zainteresowania stroną, jak jest pozycjonowana przez wyszukiwarki, przeanalizować ruch, jak też stwierdzić, czy treści, które są na niej zamieszczane zostały opublikowane w jakimś serwisie.

Samo rozszerzenie Foxy SEO Tool udostępnia jedynie informacje zbierane przez inne serwisy w Internecie. Są to m.in. Alexa, Compete and Quantcast, Copyscape czy Quarkbase. Aby uzyskać pełniejsze informacje z niektórych serwisów, trzeba się w nich zarejestrować i zalogować. Siłą Foxy SEO Tool jest zebranie wielu informacji charakteryzujących firmową stronę w jednym miejscu, co umożliwia analizę tego, jak umieszczone na niej treści trafiają do odbiorców.

Ten dodatek do Firefoksa powinien rozwiązać problemy z sygnaturami w poczcie, umożliwia bowiem tworzenie sprofilowanych sygnatur w poczcie online u takich usługodawców, jak Gmail, Hotmail, Yahoo czy AOL. Według zapowiedzi producenta WiseStamp, w przyszłości mają dołączyć do nich inni.

Z pomocą WiseStamp można utworzyć inne podpisy w wiadomościach przeznaczonych dla osób, z którymi utrzymujemy kontakty zawodowe i inne dla znajomych i przyjaciół. Sygnatury przygotowane przez WiseStamp wyróżnia możliwość dołączenia do nich informacji z serwisów społecznościowych, najnowszych wpisów z Twittera czy informacji pochodzących z kanału RSS. Funkcje edytora oferowanego przez rozszerzenie umożliwiają dodanie kolorów, użycie wybranych czcionek i nadanie im różnych atrybutów.

Yoono to rozszerzenie upraszczające i przyspieszające korzystanie z serwisów społecznościowych. Facebook, Twitter, MySpace, Linkedin Friend Feed, Flickr czy komunikatory takie, jak Gtalk, AIM oraz MSN czy Yahoo Chat wszystko to zebrano w jednym bocznym pasku Firefoksa. Dzięki takiemu podejściu do sieci społecznościowych, znajomych z komunikatorów zyskujemy dostęp w jednym miejscu. Można tu sprawdzić pocztę (serwisy Gmail, Yahoo i Live), przeszukać Sieć czy nawet posłuchać muzyki.

Korzystanie z Yoono to także wygoda - możliwe jest na przykład publikowanie statusu od razu we wszystkich serwisach czy dzielenie się ze znajomymi adresami stron.

Prócz rozszerzenia ze strony głównej Yoono można pobrać aplikację o podobnej funkcjonalności. Według informacji podanych na głównej stronie Yoono, aplikację pobrano już co najmniej 3,5 miliona razy.

Gmail Manager obsługuje wiele kont pocztowych w Gmailu. Może się przydać się w firmie, która korzysta z usługi Google o nazwie Google Apps lub po prostu zdecydowała się na założenie firmowej poczty w Gmailu.

W ustawieniach rozszerzenia można ustalić jak program ma się zachować po kliknięciu pola rozszerzenia klawiszami myszy. Na nowej zakładce może pojawić się skrzynka odbiorcza, możemy tworzyć nową wiadomość, sprawdzić czy nie pojawiły się nowe e-maile, bądź zdecydować czy otworzyć pocztę na nowej karcie czy oknie. Z pomocą Gmail Managera w jednym miejscu można przygotować, odbierać i przesyłać dalej korespondencję posługując się wieloma kontami firmowymi.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)