10 najsurowiej ukaranych przestępców internetowych

10 najsurowiej ukaranych przestępców internetowych17.12.2012 11:30
10 najsurowiej ukaranych przestępców internetowych
Źródło zdjęć: © chip.pl

Drakońskie wyroki na operatorów botnetów, cyfrowych piratów i złodziei danych zapadają na razie głównie w USA, ale Unia Europejska chce zaostrzenia prawa również po naszej stronie Atlantyku.

1. UDERZENIE W BOTNET

  1. 000 komputerów liczył botnet Jeansona Jamesa Anchety. W 2006 roku ten, dziś 27-letni, Amerykanin został pierwszym człowiekiem skazanym za prowadzenie botnetu. W wyniku wyroku sądu spędził on prawie pięć lat w więzieniu, zapłacił 15 000 dolarów odszkodowań i stracił 58 000 dolarów zysków oraz swoje BMW.

2. DROGI FILM
Około 2. 000 euro musiał zapłacić Duńczyk ukrywający się pod nickiem „Icenfire” za udostępnienie filmu w portalu The Pirate Bay. Do tego doszło 5300 euro kosztów sądowych. Podobno zrobił to „dla zabawy”.

3. SUROWA KARA
Najwyższy wyrok za przestępstwo elektroniczne w historii amerykańskiego sądownictwa otrzymał Albert Gonzalez. Za kradzież 13. milionów numerów kart debetowych i kredytowych w 2010 roku powędrował na 20 lat do więzienia. Oprócz tego obciążono go 25 000 dolarów grzywny oraz kosztami naprawy szkód.

4. W JAK WYROK
W 200. roku warszawski sąd nakazał wpłatę 1000 złotych na cele społeczne oraz pokrycie kosztów sądowych oskarżonemu o darmowe udostępnianie na swojej stronie 92 odcinków serialu „M jak miłość”, dostępnych za opłatą na stronie TVP.

5. REKORDOWA GRZYWNA
Najwyższą grzywnę –. aż pół miliarda dolarów – musiał zapłacić Google. Zarzuty dotyczyły prowadzenia nielegalnych kampanii reklamowych kanadyjskich aptek, zachęcających do kupowania przez internet leków niedopuszczonych do sprzedaży w USA.

6. WIRTUALNY ZŁODZIEJ
Dwudziestolatek z zachodniopomorskiego włamał się na konto innego gracza w wirtualnym świecie gry Metin2 i pozbawił jego awatara części wyposażenia. Sąd skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 20. złotych grzywny za... modyfikowanie danych informatycznych bez upoważnienia.

7. KOSZTOWNA KRYTYKA
Grzywnę w wysokości 4 80. euro musiała zapłacić Tajwanka Liu Ying-hui za „nieproporcjonalną” krytykę pewnej restauracji. Oprócz tego skazano ją na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Liu Ying-hui opisała w internecie jedzenie jako niesmaczne i przesolone, właściciela jako tyrana, a lokal jako brudny i opanowany przez karaluchy. Sąd dopatrzył się w tym celowego działania mającego zaszkodzić wizerunkowi restauracji.

8. WIELOLETNI BAN

  1. dni – czyli prawie 14 lat – musi poczekać pewien oszust, zanim będzie mógł znów skorzystać z serwerów do sieciowego grania w strzelankę Call of Duty: Modern Warfare. Tak długotrwały ban jest karą za wielokrotne korzystanie z niedozwolonych narzędzi podczas zabawy.

9. CO KRAJ, TO PRAWO
Amerykaninowi Joelowi Tenenbaumowi za nielegalne pobranie i udostępnienie 3. utworów nakazano zapłatę zawrotnego odszkodowania w wysokości 675 000 dolarów – 22 500 dolarów za utwór. Tymczasem w 2006 roku niemiecki szesnastolatek, który nielegalnie udostępnił dwie piosenki, musiał zapłacić tylko 30 euro. Na jego korzyść przemawiał fakt, że były to starsze utwory, budzące niewielkie zainteresowanie.

10. ROZSTRZELANY LAPTOP
Nietypowa kara spotkała piętnastoletnią Amerykankę z Karoliny Północnej przedkładającą Facebooka nad pracę domową: ojciec „rozstrzelał”. jej laptopa dziewięcioma kulami z pistoletu kalibru 0.45.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Związany napadnięty i uratowany przez... Xboksa"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)