Współczesna telewizja daje możliwości, o jakich wiele osób nie ma pojęcia

Współczesna telewizja daje możliwości, o jakich wiele osób nie ma pojęcia

Współczesna telewizja daje możliwości, o jakich wiele osób nie ma pojęcia
Źródło zdjęć: © Fotolia | manaemedia
Mateusz Żołyniak
30.06.2017 14:44, aktualizacja: 07.07.2017 12:49

Ciężko porównywać współczesną telewizję do tej, którą ludzie zachwycali się podczas pierwszej transmisji w latach 30. ubiegłego wieku. Dotyczy to nie tylko znacznie poprawionej jakości obrazu, ale i ułatwionego dostępu do treści czy o wiele bardziej wygodnego sposobu ich konsumowania.

To, że nie zobaczysz danego programu w TV, nie jest już problemem

Dostawcy usług doskonale zdają sobie sprawę z tego, że część użytkowników nie zawsze ma czas, aby o konkretnej godzinie zobaczyć ulubiony program czy serial. To właśnie z myślą o takich osobach przygotowano szereg dodatkowych usług.

Najprostszą z nich, ale bardzo efektywną, jest opcja nagrywania wybranych pozycji z programu TV na wbudowanych w dekodery dyskach. Najnowocześniejszy na rynku odbiornik satelitarny w ofertach platform – EVOBOX PVR - umożliwia jednoczesne nagrywanie aż trzech różnych programów i oglądanie czwartego, dzięki czemu każdy członek rodziny ma dostęp do “powtórek”.

Dla osób, które uważają, że ograniczona pojemność wbudowanych dysków jest przeszkodą, dostawcy przygotowali szereg innych usług. Już parę lat temu pojawiło się rozwiązanie o nazwie CatchUp TV, które umożliwia oglądanie powtórek wybranych programów poprzez dedykowaną stronę internetową. To wygodne rozwiązanie umożliwia oglądanie materiałów jedynie z kilku lub kilkunastu ostatnich dni.

Obraz
© Fotolia

Najnowszą opcją są tzw. serwisy „GO” oferowane przez kablówki i platformy satelitarne, które pozwalają oglądać treści z pakietu na innych niż telewizor urządzeniach. Także poza domem, na komputerze, tablecie czy smartfonie. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację przygotowaną przez operatora, by zaległy odcinek serialu lub ulubionego programu obejrzeć w autobusie, parku lub podczas wypadu za miasto. Mecz, który zaczęliśmy oglądać przed wyjściem na spotkanie, można spokojnie dokończyć w drodze na nie.

Zawartość poszczególnych serwisów i zakres oferowanych przez nich treści i funkcji może się różnić, zawsze warto dopytać więc operatora, co konkretnie otrzymamy w ramach mobilnej telewizji. Ciekawie i różnorodnie wygląda usługa Cyfrowy Polsat GO, która nie tylko gwarantuje dostęp do sporej biblioteki filmów, seriali i programów TV o tematyce, jaka tylko przyjdzie nam do głowy. To także do ponad 90 kanałów znanych z tradycyjnej telewizji, które można oglądać w dowolnej chwili na urządzeniu, które akurat mamy przy sobie.

W każdej chwili można rozszerzyć możliwości, jakie daje telewizja

Co, jeśli nie mamy płatnej telewizji, nie chcemy wiązać się umową z operatorem, a telewizor jest dla nas zbędnym meblem (a bez niego nie trzeba też płacić abonamentu)? Dzięki rozwojowi Internetu, w szczególności tego mobilnego w technologii LTE, który od lat upowszechnia m.in. sieć Plus, możemy wybierać z szeregu serwisów wideo online. Z powodzeniem odpalimy je na smartfonie, tablecie czy laptopie.

Możliwości jest wiele, od własnych produktów największych polskich stacji TV, przez serwisy VOD mniejszych dostawców, po międzynarodowe propozycje. Jeżeli szukamy rozwiązania kompleksowego, warto zwrócić uwagę na usługę z rodzimego podwórka. To IPLA, którą na pewno zna spora część polskich użytkowników. Jej niepodważalnym atrybutem jest szeroka oferta oraz gama urządzeń, na których można ją oglądać. Większość treści jest w IPLI za darmo. Można tam znaleźć sporą bibliotekę filmów i seriali, ogromną bazę materiałów stworzonych dla stacji telewizyjnych oraz ponad 80 kanałów najbardziej popularnych i lubianych marek. Wyróżnikiem serwisu jest pełne pokrycie wielu imprez sportowych, jak np. turnieje siatkarskie (rozgrywki Ligi Światowej, PlusLigi, ORLEN Ligi), tenisowe (turnieje ATP)
, piłki nożnej (UEFA EURO U-21), wyścigi Formuły 1, gale bokserskie, KSW i inne. Obejrzymy na żywo często także mecze, których nie znajdziemy na popularnych kanałach sportowych.

Obraz
© 123RF.COM

Wspomniane rozwiązania są świetnym rozszerzeniem tradycyjnej telewizji i dlatego nie dziwi ich rosnąca popularność i coraz większa liczba użytkowników. Wiedzą o tym dobrze dostawcy telewizji i operatorzy telefonii komórkowej, którzy wraz z usługami głosowymi czy dostępu do Internetu oferują klientom także telewizję. Często w promocyjnej cenie, czego przykładem jest oferta smartDOM, w ramach której, łącząc telefon, Internet i telewizję można otrzymać drugą usługę za połowę ceny, a trzecią nawet za 1 zł. I to na całą długość umowy.

Telewizja stale się rozwija, ale kluczowe zalety pozostają niezmienne

Współczesna telewizja adaptuje się do nowych technologii, a stacje telewizyjne i dostawcy dbają o to, aby każda grupa odbiorców mogła znaleźć kanały dla siebie i oglądać je komfortowo. Kluczowe jest jednak to, że użytkownicy mają bardzo łatwy dostęp do telewizji, a korzystanie z niej jest banalnie proste.

TV to w zasadzie oczywisty dodatek, o którym się specjalnie nie myśli. Większość osób nauczyła się wyłapywać interesujące je informacje nawet, gdy ogląda programy mimochodem. Nie wspominając o tym, że beznamiętne śledzenie treści na ekranie jest częstym sposobem na nudę. Relacje z wydarzeń sportowych w gronie znajomych przed dużym ekranem telewizora doceniają wszyscy fani sportu. To samo dotyczy niedzielnego oglądania filmów w rodzinnym gronie czy wieczornego leżenia na kanapie z drugą połówką przed ulubionym serialem.

Partnerami materiału są: sieć Plus i Cyfrowy Polsat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)