Wiko Robby - budżetowe, metalowe stereo

Wiko Robby - budżetowe, metalowe stereo

Wiko Robby - budżetowe, metalowe stereo
Źródło zdjęć: © Wiko | Wiko
23.12.2016 15:29, aktualizacja: 11.01.2017 16:21

Budżetowe smartfony są do siebie dość podobne, zazwyczaj mają jednakowe podzespoły, a różnią się jedynie niuansami designu czy też ceną. Mały, choć w dobrą stronę, krok zrobił francuski producent Wiko. Smartfon Robby to 5,5-calowe urządzenie z całkiem niezłymi głośnikami stereo, czyli elementem, który dotąd był zarezerwowany dla urządzeń z najwyższej półki.

Wiko Robby:
- Ekran 5,5 cala HD
- Czterordzeniowy procesor 1,3 GHz
- Łączność 3G
- Dźwięk stereo Auro 3D
- Aparaty 8 i 5 Mpix
- Android 6.0

1 / 8

Wygląd

Obraz
© Wiko | Wiko

Robby został wyposażony w duży, 5,5-calowy ekran wykonany w technologii IPS. Jest to dość ciężki smartfon, ważący razem z wymienną baterią aż 185 g, o wymiarach 155 x 79,1 x 10 mm. Urządzenie ma wymienną tylną klapkę obudowy. Panel ten jest wykonany z metalu w kilku żywych wariantach kolorystycznych (bleen, szary, złoty, limonkowy oraz różowe złoto).

Krawędzie Wiko Robby są lekko zaokrąglone, lewy front został pozbawiony przycisków fizycznych, które przeniesiono na prawą stronę. W górnej części znajdziemy port minijack, a w dole – port micro USB. Ekran okala srebrna ramka z tworzywa sztucznego. Wygląda to bardzo dobrze, tym bardziej że w górnych i dolnych częściach ramki są widoczne osłonki głośnik w stereo, co podkreśla ciekawy efekt.

Nad ekranem znajdziemy lampę doświetlającą, diodę powiadomień, mikrofon oraz aparat do selfie. W dole mikrofon – tak, jest to drugi mikrofon, przez co nie musimy martwić się, czy odbierzemy słuchawkę w dobrej pozycji, czy odwrotnie. Rozwiązanie to cieszy choćby dlatego, że jest znane z droższego i wydajniejszego modelu innego francuskiego producenta – marki Alcatel.

Wymienne plecki są lekko zaokrąglone, dzięki czemu smartfon świetnie leży w dłoni mimo sporych rozmiarów. Z tyłu obudowy znajdziemy aparat główny, diodę doświetlającą oraz logo producenta. Zarówno dioda i kamerka są schowane, dzięki czemu nie wystają poza obudowę.

2 / 8

Ekran

Obraz
© Wiko | Wiko

Ekran Robby wykonano w technologii IPS. Przy przekątnej 5,5 cala jego rozdzielczość (1 280 x 720) przekłada się na gęstość 267 ppi na cal. Niebyt to wiele, piksele będą zauważalne, ale nie na tyle, by przeszkadzało to w codziennej pracy. Kolorystyka obrazu jest bardzo dobra, a ponadto możemy ją poprawić dzięki technologii MiraVision.

3 / 8

Serce urządzenia

Obraz
© Wiko | Wiko

Sercem francuskiego budżetowca jest 32-bitowy procesor MediaTek 6580, z czterema rdzeniami Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz. Za grafikę odpowiada GPU Mali-400MP. Całość napędza jedynie 1 GB RAM, nie są to więc parametry robiące najlepsze wrażenie. Do dyspozycji mamy też 16 GB pamięci na dane, których w praktyce jest ok. 11 GB. Na szczęście możemy je rozszerzyć o kartę microSD, do 64 GB.

Taka konfiguracja jest dostępna w wielu budżetowych konstrukcjach. Pozwala ona na dość stabilną pracę, jednak takie parametry zadowolą jedynie mniej wymagających użytkowników. Ci, którzy szukają sprzętu zaawansowanego, z pewnością się zawiodą.

Jednym z ciekawych rozwiązań w Wiko Robby jest system dźwięku Auro 3D – jego celem jest zapewnienie dobrej jakości dźwięku przestrzennego i ciekawych wrażeń użytkownikowi. Bez Auro muzyka była lekko przytłumiona, a z tą opcją zauważymy zdecydowaną poprawę. Jak na budżetowy smartfon głośniczki grają naprawdę ciekawie. Można nawet w niektórych sytuacjach zrezygnować z podłączania zewnętrznego głośnika.

4 / 8

Komunikacja i łączność

Obraz
© Wiko | Wiko

Robby jest wyposażony w moduł Dual SIM (2 x microSIM). Niestety, obsługuje jedynie sieci 2G i 3G. W domu łączność zapewni moduł Wi-Fi b/g/n. Podczas testów smartfon pozwalał na stabilne korzystanie zarówno z 3G, jak i z Wi-Fi, nie było zakłóceń czy wyraźnych spadków jakości.

Za komunikację z akcesoriami bezprzewodowymi odpowiada Bluetooth w wersji 4.0, a za przewodowy transfer danych microSUB 2.0 z OTG. Robby został wyposażony również w GPS z A-GPS, lokalizacja za pomocą nadajnika odbywa się bardzo szybko, podczas testów nie było problemów z działaniem nawigacji.

5 / 8

System

Obraz
© Wiko | Wiko

Urządzenie działa pod kontrolą Androida 6.0 z lekką nakładką Wiko UI. Poza dwiema aplikacjami optymalizującymi działanie systemu w menu nie uświadczymy dodatkowych programów. Mimo lekkości interfejsu, niestety, czasami zdarzają się delikatne spadki wydajności.

W Robby nie zabrakło – znanej już z poprzednich konstrukcji Wiko – obsługi gestów. Gdy wyciągniemy okienko z lewego górnego rogu, a następnie nakreślimy określoną literkę, zostanie uruchomiona aplikacja lub wywołany kontakt. Niestety, Smart Gesture nie działa, gdy włączymy ekran. Z kolei Smart Action to możliwość włączenia ekranu przez dwukrotne stuknięcie czy też wyciszenie smartfonu po jego obróceniu. Natomiast podczas przychodzącego połączenia wystarczy przyłożyć Robby do ucha, aby odebrać połączenie.

W systemie znalazł się również harmonogram włączenia i wyłączenia słuchawki.

6 / 8

Aparat i kamera

Obraz
© Wiko | Wiko

Robby został wyposażony w aparat główny o rozdzielczości 8 Mpix, z lampą doświetlającą i autofocusem. W menu znajdziemy siedem trybów: normalny, profesjonalny (ustawimy ISO, ekspozycję, balans bieli etc.), panorama, HDR, upiększenie twarzy, nocny oraz sportowy. Zabrakło natomiast trybu PIP znanego z innych konstrukcji producenta. Zdjęcia 8 Mpix są zapisywane w formacie 4:3, natomiast 16:9 jest dostępne tylko dla 4 Mpix. Filmy nagramy w jakości do Full HD.

Przedni aparat do selfie dysponuje matrycą 5 Mpix i lampą doświetlającą. W tym przypadku menu jest uboższe, bo dostępne są trzy tryby (normalny, upiększenie twarzy, szerokokątne selfie). Zdjęcia zapiszemy w rozdzielczości 5, 3, 2 Mpix i formacie 4:3 oraz 4 Mpix w formacie 16:9. Zabrakło natomiast możliwości ustawienia jakości nagrywanego wideo – tu jakość jest ustawiona sztywno.

W zależności od ustawień zdjęcia i filmy są dość dobrej jakości jak na smartfon za 500 zł – oczywiście przy tak małych matrycach trudno wiele oczekiwać. Czasami daje się we znaki problem z ostrością, również nasycenie kolorów pozostawia nieco do życzenia. Przedni aparat radzi sobie dobrze, jednak zdjęcia są nieostre i przesycone. Zaletą jest szerokokątny obiektyw, który pozwala na fajne selfie.

7 / 8

Bateria

Obraz
© Wiko | Wiko

Bateria ma zaledwie 2 500 mAh, nie jest to wartość imponująca i w ciągu dnia z pewnością będziemy potrzebowali dojścia do ładowarki. Podczas testów nieustannego przeglądania stron WWW z jasnością ustawioną na 100 proc. smartfon działał przez ponad 6 godzin (373 min). Test wideo 720p zakończył się po niecałych 5 godzinach (292 min), a symulacja gry 3D po blisko 6 godzinach (346 min).

Te czasy można wydłużyć, zmniejszając oczywiście jasność ekranu, wyłączając aplikacje w tle czy też przełączając się na tryb EKO. Należy jednak pamiętać, że przełączenie się w tryb EKO wprawdzie wydłuży czas pracy smartfonu, jednak ograniczy jego funkcje do najważniejszych, czyli głównie telefonicznych.

Czas ładowania wynosi ok. 2,5 godziny.

8 / 8

Werdykt

Obraz
© Wiko | Wiko

Wiko po raz kolejny wypuszcza fajny produkt skierowany głównie do młodych, mniej wymagających i mniej zamożnych użytkowników. Wielbicieli znajdzie również wśród osób ceniących doznania multimedialne z uwagi na system dźwięku stereo Auro 3D. Robby to również ciekawy i kolorowy design. Smartfon z pewnością zainteresuje każdego, kto chce skończyć z nudnym urządzeniem w plastikowej obudowie. Jak w każdej słuchawce budżetowej musimy iść na pewnego rodzaju ustępstwa i liczyć się ze spadkiem wydajności i niezbyt zachwycającym aparatem.

ZALETY

- Duży ekran
- Dual SIM
- Aluminiowy tył obudowy
- Niezłe głośniczki stereo
- Dwa mikrofony

WADY

- Słaba wydajność
- Brak LTE
- Słaba kamerka przednia

Łukasz Gała. Tekst pochodzi z magazynu Mobility)

Obraz
© Mobility | Mobility
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)