Uwaga, przekręt! Dostałeś taki rachunek pocztą? Pod żadnym pozorem nie płać!

Uwaga, przekręt! Dostałeś taki rachunek pocztą? Pod żadnym pozorem nie płać!

Uwaga, przekręt! Dostałeś taki rachunek pocztą? Pod żadnym pozorem nie płać!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.03.2013 11:04, aktualizacja: 05.03.2013 12:08

Każdego miesiąca dostajemy ich co najmniej kilka. Rachunki za prąd, internet, komórkę - wyliczać możemy jeszcze długo. Do naszych skrzynek pocztowych trafiają często i z reguły opiewają na kwoty kilkudziesięciu lub kilkuset złotych.

Choć faktury w formie elektronicznej stają się coraz popularniejsze i często rezygnujemy z ich papierowego odpowiednika, do naszych skrzynek pocztowych wciąż trafia sporo rachunków. W internecie pojawiły się doniesienia o próbach wyłudzenia pieniędzy. Na czym polega oszustwo? Przestępcy włamują się do skrzynek pocztowych i wykradają z nich listy. Skanują rachunki i faktury, a następnie posługując się programem graficznym, przerabiają numer konta bankowego. Tak spreparowane listy z powrotem podrzucają do skrzynek pocztowych i spokojnie oczekują wpłaty. Sprytnie prawda?

Niczego niespodziewający się adresaci nawet nie wiedzą, że właśnie padli ofiarą oszustwa, a pieniądze za opłacone rachunki trafiają wprost na konto przestępców. Oczywiście ustalenie złodziei jest bardzo utrudnione, gdyż trefne rachunki bankowe z reguły zakładane są na tzw. słupa. To właśnie jego namierza policja, a w rzeczywistości również on pada ofiarą oszustwa.

Tego typu oszustwa nie są niczym nowym. Znane są przypadki włamań na strony internetowe firm, na których podmieniane są dane kontaktowe i numery rachunków bankowych.

Jak nie dać się oszukać?

Zawsze należy upewnić się, czy podany na fakturze numer rachunku bankowego na który mamy dokonać wpłaty jest poprawny. Jeśli nie jesteście pewni, pod żadnym pozorem nie płaćcie. Jeśli padniecie ofiarą opisywanego oszustwa, stracone pieniądze będzie bardzo trudno odzyskać. Zwrotu pieniędzy można domagać się tylko od samego oszusta, a ten zapewne pozostanie nieuchwytny. W dodatku będziecie musieli zapłacić zobowiązanie po raz drugi, gdyż pomimo dokonania przelewu, rachunek wciąż pozostanie nieopłacony. Oczywiście pretensje za taki stan rzeczy możecie mieć tylko do siebie.

Źródło: Niebezpiecznik, SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (568)