UOKiK może ukarać PTC (Era) i Polkomtela (Plus) za utrudnianie kontroli

UOKiK może ukarać PTC (Era) i Polkomtela (Plus) za utrudnianie kontroli

UOKiK może ukarać PTC (Era) i Polkomtela (Plus) za utrudnianie kontroli
Źródło zdjęć: © UOKIK
28.06.2010 11:25

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie ws. ukarania
Polskiej Telefonii Cyfrowej i Polkomtela. Przedsiębiorcom postawiono zarzut utrudniania
przeprowadzenia kontroli podczas postępowania dot. rynku telewizji mobilnej; kara może sięgnąć 50mln euro.

UOKiK podał, że od 2. listopada 2009 roku prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku telewizji mobilnej, w ramach którego wyjaśniane jest, czy mogło dojść do zawarcia nielegalnego porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

W ramach tego postępowania 2 grudnia 200. roku prezes UOKiK rozpoczął kontrolę z przeszukaniem u pięciu przedsiębiorców: Polkomtel, PTC, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia. Zgodnie z prawem, w przypadku podejrzenia istnienia praktyk ograniczających konkurencję, prezes UOKiK ma możliwość przeprowadzenia kontroli z przeszukaniem w siedzibie przedsiębiorcy.

Pracownicy Urzędu mogą żądać wydania dokumentów, nośników informacji np. dysków twardych, a także udzielania wyjaśnień. Zgodę na przeszukanie wydaje Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie 4. godzin od złożenia wniosku. Urząd korzysta z tego uprawnienia niezwykle rzadko.

"W toku kontroli wystąpiono do wszystkich kontrolowanych o udzielenie informacji niezbędnych dla prowadzonego postępowania. Zdaniem Prezesa UOKiK dwaj operatorzy komórkowi: Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel utrudniali przeprowadzenie kontroli, m.in. poprzez uniemożliwienie kontrolującym niezwłocznego rozpoczęcia czynności kontrolnych, a Polkomtel również poprzez niewydanie dysku twardego z danymi informatycznymi dotyczącymi działalności tej spółki oraz nieprzekazanie żądanych dokumentów" - podał UOKiK.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, za brak współdziałania w trakcie kontroli, prezes UOKiK może nałożyć sankcje finansowe w wysokości do 50 mln euro na spółkę oraz do pięćdziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia na osobę upoważnioną przez kontrolowanego przedsiębiorcę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)