To miało się wydarzyć dopiero za 10 lat. Komputer pokonał mistrza w Go
Jak ogłosił Google, należącej do niego firmie DeepMind udało się stworzyć program komputerowy, który pokonał mistrza w grze Go. To dla sztucznej inteligencji znacznie większe osiągnięcie niż wygrana w szachy. Do niedawna uważało się, że na to osiągnięcie będziemy musieli poczekać jeszcze przynajmniej 10 lat.
28.01.2016 | aktual.: 28.01.2016 12:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Go to starochińska gra planszowa, w której dwójka graczy umieszcza na planszy białe i czarne kamienie. Ma ona dość proste zasady podstawowe, jednak liczba możliwych kombinacji posunięć i sytuacji na planszy jest tak duża, że przez długi czas uważano, iż komputer nigdy nie będzie w stanie pokonać w niej człowieka. Wydawało się, że nie da się sprowadzić Go do zbioru instrukcji i serii właściwych posunięć, które dałyby maszynie przewagę. Mówiono, że do osiągnięcia w niej mistrzostwa potrzebna jest prawdziwa inteligencja. Do teraz.
Stworzonemu przez DeepMind automatowi udało się pokonać Fana Hui, trzykrotnego zdobywcę tytułu mistrza Europy w Go.
- Był to jeden z najbardziej ekscytujących momentów mojej kariery. Jednocześnie jednak pojawiły się typowe, mieszane uczucia… w cichym pokoju trudno było nie kibicować biednemu człowiekowi, który dostawał lanie od komputera - stwierdził dr Tanguy Chouard, który obserwował rozgrywkę na potrzeby publikacji w magazynie "Nature".
Ostatecznie komputer wygrał z mistrzem 5:0.
Tak skuteczną sztuczną inteligencję udało się programistom DeepMind uzyskać dzięki metodzie tzw. głębokiego uczenia maszynowego. W uproszczeniu polegała ona na tym, że stworzony przez nich automat przed każdym ruchem wielokrotnie rozgrywał resztę gry "w pamięci", tak by w końcu spośród wszystkich potencjalnych rozwojów sytuacji wybrać ten, który będzie dla niego najkorzystniejszy. Było to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch połączonych sieci neuronowych.
Pierwsza z nich zaprojektowana została tak, by na podstawie analizy miliona różnych sytuacji na planszy, pobranych z sieciowego archiwum, przewidywać następny ruch przeciwnika. Udało się jej uzyskać pod tym względem skuteczność na poziomie 57 proc. (poprzedni rekord wynosił 44 proc.). Druga pomyślana została tak, by rozgrywać codziennie ok. miliona meczów przeciwko samej sobie. Później oceniając wpływ poszczególnych posunięć na ostateczne zwycięstwo lub porażkę jednego z graczy sieć "uczyła się" grać jak najskuteczniej.
Zwycięstwo DeepMind z pewnością było zaskoczeniem dla twórcy poprzedniego najlepszego programu komputerowego, grającego w Go. Rémi Coulom jeszcze w 2014 roku przewidywał, że stworzenie maszyny, która będzie w stanie pokonać w tę grę najlepszych ludzi, zajmie jeszcze przynajmniej 10 lat.
_ Dominik Gąska _