Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0
Źródło zdjęć: © Western Digital
16.05.2010 12:30, aktualizacja: 17.05.2010 14:13

WD My Book 3.0 to jeden z pierwszych dysków zewnętrznych, który wyposażono w interfejs USB 3.0. Testowana przez nas model o pojemności 1 TB sprzedawany jest z dodatkowym kontrolerem USB 3.0 (dwa gniazda). Kupując taki zestaw możemy w prosty sposób stać się posiadaczami nie tylko szybkiego dysku ale również poszerzyć możliwości naszego komputera o obsługę urządzeń wykorzystujących interfejs USB SuperSpeed.

*WD My Book 3.0 to jeden z pierwszych dysków zewnętrznych, który wyposażono w interfejs USB 3.0. Testowana przez nas model o pojemności 1 TB sprzedawany jest z dodatkowym kontrolerem USB 3.0 (dwa gniazda). Kupując taki zestaw możemy w prosty sposób stać się posiadaczami nie tylko szybkiego dysku ale również poszerzyć możliwości naszego komputera o obsługę urządzeń wykorzystujących interfejs USB SuperSpeed. *Wystarczy że na płycie głównej będziemy mieli wolne gniazdo PCI Express 2.0. Warto z tego rozwiązania skorzystać, bo My Book 3.0 podłączony do gniazda USB 3.0 okazuje się kilkukrotnie szybszym nośnikiem od dysków zewnętrznych wykorzystujących interfejs USB 2.0.

Obraz
© (fot. Western Digital)

[

]( http://tanio.pl/Dysk-twardy-Western-Digital-My-Book-30-1TB---1-2455-12215071.html )

Seria dysków My Book obejmuje różnorakie modele ale z jedną cechą wspólną, wszystkie wykorzystują większe 3,5 calowe twarde dyski. My Book 3.0 dostępny jest w dwóch pojemnościach 1 i 2 TB, oba wykorzystują jeden dysk i najnowszy interfejs USB 3.0. Opisywany przez nas model o pojemności 1 TB wykorzystuje szybki twardy dysk WD Caviar Black WD1001FAES (SATA 3 Gb/s, 7500 obr./min, 32 MB).

Budowa

WD My Book 3.0. wyposażony jest w plastykową obudowę o wielkości (165x135x45 mm - wys./gł./szer.), nie jest to specjalnie duży nośnik, ale daleko mu do lekkości i mobilności typowych dysków zewnętrznych wykorzystujących mniejsze 2,5 calowe dyski. Przystosowany jest do pracy w pionie, odpowiednią stabilność zapewniają mu dwie duże gumowe stopki - które dodatkowo tłumią drgania wywołane pracą dysku.

Obraz
© Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book 3.0 podłączony do gniazda USB 3.0 na płycie ASUSA P7P55D-E PRO (fot. PC World)

Obudowa nie pozwala na szybką wymianę dysku, pozbawiona jest też wentylatorów - jest więc cicha. Z przodu urządzenia zamontowano diodę, która sygnalizuje pracę nośnika, z tyłu znajdziemy wyłącznik zasilania, gniazdo do zasilacza i gniazdo USB 3.0. Całość wygląda prosto ale stylowo. To typowy dysk do stacjonarnej pracy na biurku, waży ok. 1,2 kg, wymaga też podłączenia zewnętrznego zasilacza (jest w zestawie). Kontroler USB 3.0

Dołączany do urządzenia kontroler USB 3.0 wyposażony jest w układ NEC D720200. 1, który często wykorzystywany jest w najnowszych płytach głównych z obsługą interfejsu USB 3.0.

Obraz
© Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book 3.0 podłączony do dołączanego kontrolera USB 3.0 (PCI Express 2.0. (fot. PC World)

Podłączamy go do slotu PCI Express najlepiej drugiej generacji (PCI Express 2.0 -50. MB/s, PCI Express 1.0 - 250 MB/s), bo tylko wtedy będziemy mogli wykorzystać szybkość USB SuperSpeed (600 MB/s).
Sam kontroler wyposażony jest w dwa gniazda USB 3.0. możemy więc oprócz My Book 3.0 podłączyć do komputera jeszcze jedno urządzenie wykorzystujące najnowszy interfejs USB.

Wydajność

WD My Book 3.0 testowaliśmy zarówno z wykorzystaniem starszej płyty głównej bez obsługi USB 3.0. do której podłączaliśmy dołączany do urządzenia kontroler jak i na płycie głównej z obsługą USB 3.0. Niezależnie, z którego rozwiązania skorzystamy wydajność będzie prawie identyczna (mieści się w błędzie pomiarowym). To dobra informacja, szczególnie dla użytkowników starszej generacji płyt głównych bez obsługi interfejsu USB 3.0.

Obraz
© Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book Studio Edition II podłączony do USB 2.0 (fot. PC World)

Testy programem HD Tach potwierdzają wysoką wydajność tego urządzenia, który w porównaniu do modelu WD My Book Studio Edition II - 2 TB wykorzystującego interfejs USB 2.0 jest kilkukrotnie szybszy.

Prędkość odczytu WD My Book Studio Edition II (34 MB/s) jest ponad trzykrotnie wolniejsza, co istotne zapis również jest kilkukrotnie szybszy gdy korzystamy z WD My Book 3.0 (92 MB/s, WD My Book Studio Edition II - 30,4 MB/s) . W praktyce

W praktyce wysoka prędkość mierzona programem HD Tach jest bardzo trudna do uzyskania, bo wiele zależy od tego z jakimi plikami pracujemy.

Jednak i tutaj gdy porównamy wydajność nośników wykorzystujących interfejs USB 2.0 z najnowszym produktem WD przewaga My Book 3.0 jest wyraźna.

Obraz
© Prędkość zapisu małych plików -200. plików o objętości 772 MB (fot. PC World)
Obraz
© Prędkość zapisu średniej wielkości plików - 166. plików MP3 o objętości 10,02 GB (fot. PC World)
Obraz
© Prędkość zapisu większych plików - 3. filmów DivX o objętości 10,02 GB (fot. PC World)
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)