Test LG Secret - styl, elegancja i ponad przeciętne możliwości w 3G
LG Secret jest jednym z tych telefonów, obok których nie można przejść obojętnie. Można nie lubić sliderów, można nie lubić nawet samego LG, jednak Secret przykuwa wzrok i to bardzo skutecznie. Wyciągnięcie go z kieszeni wywoła zaciekawione i zazdrosne spojrzenia. Czy oprócz świetnego designu, telefon zaoferuje nam nie mniejszą jakość i funkcjonalność? Dotykowy ekran, akcelerometr, świetny aparat, dużo funkcji rozrywkowych, HSPDA - czy to wystarczy? Zapraszamy do lektury testu LG KF 750 Secret.
Secret to kolejny telefon z topowej serii Black Label. Jego poprzednicy jak Chocolate i Shine sukcesywnie przyzwyczajały użytkowników do tego, że słowa najwyższa jakość i LG idą ze sobą w parze. Secret pod tym względem nie ustępuje poprzednikom. Nic tutaj nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ma mowy o luzach, czy niedokładnym spasowaniu obudowy. Dostajemy to, za co płacimy - produkt zrobiony z najlepszych materiałów i świetnie wykonany.
Co w zestawie?
W stylowym opakowaniu znajdziemy kilka mniejszych pudełeczek, z których wyciągniemy:
- stereofoniczny zestaw słuchawkowy
- kabel USB
- ładowarkę podróżną
- instrukcję obsługi
- płytę ze sterownikami oraz oprogramowaniem PC Suite
- specjalną przywieszkę do telefonu czyszczącą ekran
Otrzymujemy zatem praktycznie wszystko, czego potrzebujemy, oprócz karty pamięci i kabla łączącego telefon z telewizorem –. tak, z telewizorem ale o tym później.
Chcąc szybko opisać telefon pokusiliśmy się o wyliczenie jego kluczowych cech. Są to między innymi:
2.4 " 262K-kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości QVGA
Dotykowy ekran automatycznie obracający obraz w zależności od tego jak trzymamy telefon
Aparat foto o rozdzielczości 5 Mpix i Aufo Focusem
Nagrania wideo, w tym z funkcją nagrywania w prędkości aż (!) 120 klatek na sekundę
Touchpad
3G z HSDPA
USB i Bluetooth
Gniazdo na karty microSD typu "Hot swap"
Czujnik natężenia światła otoczenia
Wbudowany akcelerometr
Odtwarzacz DivX
Radio FM
Wbudowane liczne aplikacje multimedialne czyniące z Secret mini centrum rozrywki i edycji materiałów foto/video.
Wygląd zewnętrzny i wyświetlacz
Secret to typowy slider. Producent nazywa go najcieńszym telefonem na świecie, w którym umieszczono aparat o matrycy 5 Mpix. Rzeczywiście jego 11,8 mm robi wrażenie, a do tego dobrze leży w dłoni. LG Secret jest nieco cięższy niż typowy slider (116g), jednak jest to jego zaleta, a nie wada. Dzięki optymalnie dobranej wadze telefon po prostu świetnie leży w ręku, jest dobrze wyważony i nie mamy wrażenia, że po rozsunięciu telefon będzie zbyt słaby, aby przetrwać upadek, czy że go przypadkiem uszkodzimy. LG w KF75. zastosowało dwa nowoczesne materiały: włókna węglowe oraz hartowane szkło z ekranem dotykowym. Rzeczywiście ekran telefonu jest nie do zarysowania. Przez miesiąc bardzo intensywnego używania nie udało się go nam zarysować choćby w minimalnym stopniu. Telefon można nosić w kieszeni z kluczami, ostrymi przedmiotami, a wyświetlacz pozostanie bez skazy. Nie udało się go nam także zarysować celowo, „traktując” wyświetlacz ostrym nożem. Nie zachęcamy do podobnych eksperymentów, jednak możemy z czystym
sumieniem zagwarantować, że Secret wyjdzie bez szwanku z wielu upadków.
Secret utrzymany jest w czarnej tonacji, na tle której wyróżnia się elegancka, chromowana ramka oraz... skóra. Czy rzeczywiście jest to skóra nie mamy pewności, jednak jeśli nie jest, to użyty materiał idealnie ją imituje.
Tył telefonu wykonany jest z włókien węglowych. Znajdziemy tutaj „oko” aparatu cyfrowego, diodę flash aparatu oraz doświetlającą diodę wspomagającą działanie AutoFocusa. Pod klapką z włókien węglowych producent przewidział miejsce na kartę SIM oraz kartę pamięci microSD o pojemności do 4GB. Co ważne, aby dostać się do obu kart nie musimy wyciągać baterii.
Na bokach aparatu znajdziemy z lewej strony złącze do podłączania akcesoriów, z prawej natomiast 5 klawiszy: 2 głośności, włączający ekran dotykowy, klawisz odpowiadający komputerowej kombinacji Alt+Tab oraz spust migawki aparatu.
Front telefonu zajmuje duży wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala (QVGA 24. × 320 pikseli), który płynnie przechodzi w dotykowy panel sterowania „Neon Touch”. Sam ekran, też jest ekranem dotykowym, jednak funkcję tę należy uaktywnić i nie zapewnia ona sterowania całym telefonem, a tylko wybranymi funkcjami telefonu. Trochę to dziwne rozwiązanie, tym bardziej, iż LG nie jest producentem, który stawia dopiero pierwsze kroki na rynku dotykowych wyświetlaczy. U góry telefonu znajdziemy dyskretnie schowaną kamerę do połączeń wideo oraz czujnik oświetlenia.
Ogólnie wygląd telefonu jest po prostu świetny. Spodoba się on każdemu, zarówno kobietom i mężczyznom, którzy cenią sobie elegancki styl, nowoczesność i jakość. Jeśli chodzi o wygląd i wrażenia to przyznajmy LG Secret szkolną szóstkę. Secret jest po prostu telefonem ponadprzeciętnym.
Touch And Go – czyli czas włączyć telefon.
Pierwszym co zobaczymy po włączeniu telefonu, będzie rozbłysk panelu dotykowego „Neon Touch”. Wygląda to naprawdę efektownie, kiedy delikatne niebieskie kręgi rozświetlają się pod wpływem dotyku naszych palców. Dodatkowo każde dotknięcie może być potwierdzane delikatną wibracją telefonu oraz dźwiękiem –. przydatne. LG Secret przywita nas kreatorem szybkiej konfiguracji (język, data, godzina, kontakty) a także wyświetli nam film prezentujący jego możliwości (film jest obowiązkowy, dokładnie tak samo jak przy pierwszym uruchomieniu komputerów Apple ;-) )
Wyświetlacz
Jak pisaliśmy wcześniej Secret posiada 2,4 calowy wyświetlacz potrafiący wyświetlić 26. tysiące kolorów. Obraz prezentuje się wyśmienicie, jest bardzo żywy, kontrastowy o odpowiedniej jasności. Dodatkowo o jego parametry dba układ ALC (auto luminance control), który ma za zadanie dostosować jasność wyświetlacza do warunków nasłonecznienia - powiązany z czujnikiem oświetlenia. Im bardziej ciemniejsze otoczenie, tym telefon mocniej ogranicza jasność ekranu, dzięki czemu w nocy nie zostaniemy oślepieni zbyt jasnym światłem, a w ciągu dnia w telefon maksymalnie zwiększy jasność ekranu. Co zrobiło na nas duże wrażenie i nie jest często spotykane w telefonach komórkowych, to funkcja która pozwala na dynamiczną zmianę kontrastu wyświetlacza, podobnie jak np. w telewizorach czy monitorach. W praktyce sprawdza się bardzo dobrze i rzeczywiście funkcja ta została przez LG dopracowana. Obie fukcje (ALC oraz dynamiczny kontrast) możemy oczywiście wyłączyć, jednak odradzamy to, ponieważ w niewielkim stopniu, ale jednak,
wydłużają one czas pracy telefonu. Niestety, LG wciąż nie radzi sobie z wyświetlaczami, kiedy mówimy o silnym świetle słonecznym. Tutaj nawet elektronika i dynamiczna zmiana parametrów obrazu nie pomaga i w silnym słońcu nie wszystko widać tak, jak byśmy sobie tego życzyli. W bardzo silnym świetle słonecznym czasami trudno coś dojrzeć na ekranie.
Ciekawą funkcją wyświetlacza i telefonu jest obsługa plików flash. Jako tapetę możemy ustawić plik JPG, GIF, BMP, ale także SWF. Dzięki temu możemy wybierać spośród kilkunastu tysięcy (tyle udało się znaleźć nam) tapet, które rozszerzają możliwości telefonu. Możemy bowiem zainstalować tapety, które znacznie bardziej dokładnie niż LG Secret określają poziom naładowania baterii, moc sygnału, czy też stan pamięci. Są także tapety, które potrafią pokazać nam dodatkowe dane i ustawienia.
Panel dotykowy i ekran dotykowy
Podobnie, jak pisaliśmy w przypadku LG KF510, tak i tutaj napiszemy „pokochasz go, albo znienawidzisz”. Nasza przygoda z Secret zaczęła się niefortunnie, gdyż otrzymaliśmy do testów egzemplarz, który nie był nawet wersją przeznaczoną dla beta-testerów. Generalnie nasz pierwszy egzemplarz Secret nie powinien był nawet opuścić laboratoriów LG, jednak dzięki temu wiemy jak wiele można poprawić, w krótkim czasie. Pierwszy egzemplarz byliśmy w stanie zawiesić przez błąd ekranu dotykowego już po 30 minutach „katuszy”. Kiedy jednak LG wymieniło nam telefon na wersję przeznaczoną do sprzedaży mogliśmy przekonać się o tym, jaki „kawał” dobrej roboty wykonali inżynierowie LG. Dzięki temu też wiemy, że polski oddział LG i Polacy w nim pracujący mają wpływ na to, jak wygląda i działa finalny produkt. Ekran dotykowy obsługuje aplikacje nazwane przez producenta jako „Touch Media”. Nie jesteśmy w stanie do końca zrozumieć zamysłu producenta, aby montować w telefonie ekran dotykowy, a jednocześnie ograniczać jego działanie
tylko do kilku wybranych obszarów. A zatem, z ekranu dotykowego możemy używać przy korzystaniu z: radia, odtwarzacza MP3, przeglądarki zdjęć, wbudowanych sześciu gier M-Toy oraz przy przeglądaniu dokumentów pakietu Microsoft Office (Word, Excel, Power Point) i plików TXT. Ekran dotykowy działa w miarę szybko, w miarę, bo niestety nie zawsze nadąża za użytkownikiem. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z objętościowo dużym plikiem. Kiedy telefon „ładuje” duże zdjęcie albo otwiera sporą prezentację Power Point zauważymy opóźnienia i chwilowy brak odpowiedzi na nasz dotyk – nawet ten znacznie mniej subtelny ;-) Generalnie jednak jest do udany pomysł, gdyż w 99% sytuacji wszystko działa płynnie i szybko, choć od topowego telefonu chcielibyśmy odrobinę więcej szybkości. Patrząc okiem zwykłego użytkownika, a nie osoby, która szuka wad, to spowolnienie reakcji telefonu nie stanowi większego problemu. Ekran stanowi niemal cały front telefonu, a zatem jest on dość podatny na zabrudzenia, tym
bardziej, że dość często obsługiwać go będziemy dotykiem. Jest to wspólna cecha wielu telefonów z takim typem ekranu. LG postanowiło nie ukrywać tego faktu i po prostu dodaje do telefonu zgrabną przywieszkę, która jednym ruchem wyczyści ekran. Panel dotykowy działa podobnie do ekranu. Zdarza mu się zwolnić i „zamyślić”. na jedną, dwie sekundy, kiedy poruszamy się po menu telefonu. To w naszej ocenie największy zarzut wobec LG Secret. To tak, jak by producent zainstalował nieco za mały bufor pamięci, jakby brakowało odrobiny RAM’u niczym w Viscie i mimo tego, że nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu, to należy o tym wspomnieć. Właśnie dlatego, że telefon czasem zwalnia, tak bardzo cenimy to, że LG Secret każdy dotyk może potwierdzać delikatną wibracją. Sam panel dotykowy dostarcza jednak wiele radości z użytkowania. Delikatny dotyk pozwala nam poruszać się po menu, a do tego telefon w bardzo efektowny sposób rozświetli odpowiednie miejsce panelu. LG skonstruowało ten panel montując w nim sensory
pojemnościowe. Zatem dotknięcie go np. długopisem nie wywoła żadnej reakcji. Nadchodzi zima, więc zdaliśmy sobie pytanie, czy ma to sens, kiedy telefon musimy obsłużyć przez rękawiczki. Okazuje się, że ma, bo aby odebrać połączenie lub je zakończyć wystarczy rozsunąć, bądź zsunąć telefon. Chwała temu, kto napisze smsa lub będzie się umiał sprawnie poruszać po menu jakiegokolwiek telefonu w grubych, zimowych rękawiczkach...
Interfejs
To co zobaczymy w menu będzie nam dobrze znane. Menu jest tożsame z innymi modelami LG, trochę pozbawione fantazji, trochę takie za szare, ale wciąż ładne i eleganckie. Nie znajdziemy w nim mnogości kolorów, nie znajdziemy wodotrysków, tylko stonowane ikony subtelnie animowane przez nieznaczną zmianę kolorów we flashu. Jednego nie można odmówić Secret –. jego menu jest bardzo przejrzyste i czytelne, a wszystkie funkcje są tam, gdzie się ich spodziewamy. Znajdziemy w nim dedykowane menu „Google”, z którego możemy bezpośrednio łączyć się z usługami Google jak poczta, wyszukiwarka, mapy, blogi czy YouTube.
Układ menu możemy zmienić na dwa sposoby –. widok siatki, oraz widok trójwymiarowego koła. Trochę mało, jednak i tak dobrze, że w przeciwieństwie do innych producentów możemy w ogóle coś zmieniać. Choć np. taki Samsung Soul pozwala nam w znacznie większym stopniu modyfikować wygląd menu, a zatem LG ma jeszcze nad czym popracować. Bardzo przydatną funkcją, jest wywoływane przez boczny przycisk obudowy menu odpowiadające komputerowemu skrótowi Alt+Tab. Po pierwsze możemy się bardzo szybko i łatwo przełączać pomiędzy otwartymi aplikacjami, jak również mamy pełną kontrolę nad tym, co akurat jest włączone. Szkoda natomiast, iż poziomu właśnie tego menu nie można zakończyć wybranej aplikacji, lecz należy ją wpierw przywrócić. Menu LG Secret oceniamy na 4+.
Organizator i książka telefoniczna
Organizator zapewnia nam wszystko to, czego możemy od niego oczekiwać. Pozwala nam ustawiać przypomnienia (jak urodziny), o których chcemy być powiadamiani co roku, tygodniowo, czy też miesięcznie. Jest oczywiście miejsce na planowanie zadań w ciągu dnia, czy też miejsce do przechowywania tajnych danych (dostępnych za podaniem hasła). Możemy także ustawić wiele alarmów, zarówno cyklicznych jak i tych jednorazowych, co doceni każda osoba wstająca o stałych porach do pracy. W osobnym miejscu znajdziemy takie dodatki jak przelicznik walut, zegar światowy, stoper czy kalkulator. Książka telefoniczna daje nam możliwość umieszczenia 100. wpisów rozbudowanych o kilka numerów telefonów, zdjęcie, osobny dzwonek, informacje dodatkowe jak e-mail, adres, firmę itd. plus oczywiście dowolny dzwonek dla każdej osoby. W przypadku, kiedy nie dysponujemy zdjęciem osoby, możemy stworzyć jej dedykowanego awatara. Tworzymy go wybierając dostępne elementy z pośród kilkunastu twarzy, fryzur, wariantów ubioru, tła itd..
Łączność
LG Secret poza obowiązkowymi dziś połączeniami Bluetooth i USB oferuje coś więcej. Dedykowanym kablem możemy go połączyć z telewizorem (złącze CHINCH), co pozwala nam traktować telefon jako przenośny odtwarzacz plików video. Dołączona do telefonu aplikacja DivX Mobile Converter „przelicza”. pliki wideo w taki sposób, aby telefon mógł je bezproblemowo odtworzyć. Pozwala też zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci, gdyż 1,5h film po konwersji zajmuje około 80-100MB. Oczywiście, nie możemy się spodziewać, iż na ekranie telewizora obraz będzie odpowiadał jakości DVD, nie mniej jednak jego jakość jest całkiem przyzwoita.
Internet, czyli: GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA
Już po samym wyliczeniu obsługiwanych technologii widać, że LG Secret pozwoli nam korzystać z Internetu w każdych warunkach i u każdego operatora. Zasięg GPRS i EDGE to niemal cała Polska, a rosnący zasięg UMTS i coraz częstsze HSDPA pozwalają cieszyć się naprawdę szybkim dostępem do Sieci. Należy tutaj jednak podkreślić, iż Secret obsługuje HSDPA tylko w standardzie 3,6 Mb/s, a zatem do pełni szczęścia trochę mu jednak brakuje. Połączenia zestawiane są szybko i sprawnie, telefon bezproblemowo podtrzymuje sesje, a wbudowana przeglądarka internetowa radzi sobie z większością stron www, także tych szyfrowanych. Nie wyróżnia się ona niczym szczególnym, nie posiada ona możliwości Opery Mini, jednak do większości codziennych zastosowań wystarcza. Trochę przeszkadza fakt, że strony nie zawsze mieszczą się w całości na ekranie, czy też niezbyt płynnie się je przewija i powiększa. W tym miejscu przydałby się aktywny ekran dotykowy, niestety producent nie udostępnia takiej funkcjonalności. Pisząc o dostępie do
Internetu wiele zależy od parametrów sieci, z której aktualnie korzystamy, a nie tylko od samego telefonu, dlatego też nie możemy jednoznacznie ocenić jakości połączeń. Zarówno w sieci Era jak i Orange (na kartach SIM tych dwóch operatorów testowaliśmy telefon) były miejsca gdzie mogliśmy się cieszyć szybkim HSDPA, jak i miejscami z zaledwie ślamazarnym GPRS.
Jesteśmy natomiast trochę rozczarowani klientem e-mail, a właściwie jego konfiguracją. Wymaga on od użytkownika znajomości dokładnych nazw serwerów i protokołów, co mniej zaawansowanym użytkownikom może sprawić nieco problemów. Sam klient poczty jest standardową aplikacją podobną do wielu innych stosowanych w telefonach różnych producentów. Warto by było, aby LG przygotowało fabryczne ustawienia pocztowe dla najpopularniejszych polskich i zagranicznych dostawców kont e-mail.
Aparat fotograficzny
Oznaczenie umieszczone na telefonie może robić wrażenie. Do dyspozycji dostajemy bowiem aparat wyposażony w 5 Mpix matrycę. Jeszcze nie tak dawno temu na sklepowych półkach królowały aparaty fotograficzne wyposażone w taki sensor, a LG „pakuje” go do telefonu. Jak wiadomo, jakość zdjęć nie zależy od samego sensora, a w dużej mierze od zastosowanej optyki, dlatego telefony komórkowe - póki co - są zawsze o krok z tyłu, za klasycznymi aparatami. Jednak aparat, który zamontowany jest w Secret radzi sobie nad wyraz dobrze. Wyposażony w AutoFocus, funkcję rozpoznawania twarzy i imponującą czułość ISO 800 potrafi zrobić bardzo dobre zdjęcia, dużo lepsze od tych, które tworzone są przez konkurencyjne telefony. Inżynierowie LG wykonali dobrą pracę, ponieważ niemalże całkowicie wyeliminowali przekłamania kolorów (zbyt dużo fioletowego i dziwne odcienie czerwieni) znane choćby z LG Viewty. Zdjęcia wychodzą żywe, dobrze nasycone kolorystycznie o odpowiedniej jasności i kontraście. Jakość zdjęć pozwala nawet wybaczyć
fakt, iż AF działa czasami opieszale. Do wyboru mamy kilka trybów sceny jak: sport, plaża, przyjęcie czy tryb nocny. Możemy skorygować ręcznie balans bieli, jasność, czy też tworzyć zdjęcia panoramiczne, a także w trybie makro. Menu aparatu umieszczonego w LG Secret niewiele różni się od tego, jakie spotykamy a kompaktowych aparatach fotograficznych. Wszystko jest pod ręką, a opcje są jasno i czytelnie opisane.
Jedyne co może się nie podobać, to trochę przesadzone algorytmy redukcji szumów. Trudno będzie zrobić dobre i wyraźne zdjęcia drobnych przedmiotów jak np. liście drzew. Rejestracja sekwencji wideo to kolejna mocna strona LG Secret, ponieważ możemy nagrywać filmy z prędkością aż 12. klatek na sekundę (standardowe wideo to 30 kl/s). Dzięki temu odtwarzając nagranie w normalnym tempie otrzymujemy efekt spowolnienia, gdzie dokładnie możemy przyjrzeć się kolejnym fazom choćby upadającej kropli wody. Filmy nagrywane są oczywiście z dźwiękiem, a podczas ich nagrywania aktywna jest funkcja zoom. Wszystkie nagrywane filmy kodowane są do formatu DivX AVI, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z odtworzeniem ich na większości komputerów. Jedyne, co nas trochę dziwi to fakt, iż standardowe nagranie (30 kl/s) zapisywane jest w rozdzielczości 640x480 px, natomiast wideo spowolnione (120 kl/s) zaledwie w rozdzielczości QVGA (320x240).
*Wiadomości i klawiatura *
Secret obsługuje standardowe formaty wiadomości jak SMS i MMS. Maksymalna długość jednej wiadomości SMS to 1120 znaków odpowiadających 7 pojedynczym SMS-om. Możemy jednak tak skonfigurować telefon, aby automatycznie przy przekroczeniu jednej wiadomości SMS zamieniał on tworzoną wiadomość w MMS’a. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o rachunek od operatora. Jedna wiadomość MMS to koszt mniej więcej 2 wiadomości SMS, a zatem przy długich wiadomościach jest to zwyczajnie opłacalne. Edytor MMS jest prosty w obsłudze, intuicyjny i nikomu nie powinien nastręczyć trudności. Dołączane zdjęcia z aparatu, czy zasobów telefonu są automatycznie skalowane do rozmiaru, który może być przesłany MMS-em. Maksymalna wielkość wiadomości multimedialnej to 300KB.
Klawiatura jest dobrze zaprojektowana, o wyraźnym skoku i wyczuwalnym kliku. Pisanie długich wiadomości jedną ręką stanowi jednak mały problem, ze względu na rozłożenie masy telefonu. Po kilku zdaniach ręka się nieco męczy, a zatem wygodniej jest podtrzymać telefon drugą ręką.
Dotykowe „Touch Media” i rozrywka
O tym jak działa ekran dotykowy pisaliśmy wyżej, a zatem przedstawimy wam tutaj co można zrobić używając dedykowanego dla niego menu „Touch Media”.
Podzielone jest ono na 5 kategorii. Pierwsza z nich to gry M-Toy. Wykorzystują one akcelerometr i mówiąc zupełnie szczerze wciągają do zabawy. Nigdy nie byłem miłośnikiem gier, a już tych komórkowych w szczególności, jednak gry oparte na odpowiednim poruszaniu telefonem to zupełnie inna jakość. Wbudowanych jest sześć gier, z czego nam najbardziej do gustu przypadł Darts oraz wędkowanie. Co prawda należy się liczyć z dziwnymi spojrzeniami ludzi w autobusie, kiedy siedząc naprzeciwko kogoś wykonujemy zamach telefonem, aby zarzucić wędkę, jednak rozrywka jest przednia. LG wbudowało także „grę”. o nazwie Magiczna Kula. Zadajesz pytanie, potrząsasz telefonem aby rozkręcić ową kulę, a ona po chwili odpowiada ci co zrobić.
Drugim elementem jest odtwarzacz MP3. a trzecim radio. Dotykiem możemy zmieniać głośność, zmieniać utwory czy stacje radiowe, jednak korzystanie z tych samych aplikacji z poziomu menu telefonu rozszerza funkcjonalność obu aplikacji. Do dyspozycji mamy wtedy korektor dźwięku (8 predefiniowanych ustawień), wyświetlane są okładki płyt, czy też możemy zmieniać sposób odtwarzania. Podobnie przy radio, możemy wtedy dodatkowo nadawać nazwy stacjom. Jakość dźwięku jest na najwyższym poziomie, co potwierdzają niezależne testy. Udało się nam dotrzeć do zestawienia porównawczego, w którym Secret bił na głowę większość telefonów (także tych nazywanych jako muzyczne), a co ciekawe laboratoryjne testy pokazywały wprost, że jakość odtwarzanego dźwięku tylko w minimalnym stopniu ustępuje odtwarzaczom Apple iPod.
Kolejnym elementem menu Touch Media jest przeglądarka zdjęć. Tutaj dotyk współdziała z akcelerometrem. Zdjęcia są obracane automatycznie, w zależności do tego jak trzymamy telefon. Możemy je dowolnie powiększać i kadrować przesuwając palcem po ekranie telefonu. Podobnie rzecz wygląda przy ostatnim menu, czyli przeglądarce plików biurowych.
Secret oddaje nam do dyspozycji kilka bardzo ciekawych edytorów mulitmediów. Oprócz tego, że są one bardzo praktyczne, to także zapewniają sporo rozrywki i zabawy. Możemy na przykład edytować zdjęcia poddając je morphingowi. Telefon po wykryciu twarzy na zdjęciu umożliwia nam zdeformowanie jej na kilka zabawnych sposobów, co wzbudza często spory śmiech. Dodatkowo możemy obracać zdjęcia, przycinać je, dodawać elementy jak ramki, czy wstawki, zmieniać kolory, janość, kontrast itd.. W przypadku edytora wideo, możemy sklejać ze sobą filmy w jedną całość, wyodrębnić z niego zdjęcie, podmienić lub dodać ścieżkę dźwiękową, czy też skalować czas. Bardzo dużo, jak na telefon komórkowy. Edytor dźwięku pozwala nam natomiast wycinać wybrane fragmentu utworów i zapisywać jako nowe pliki. Osobne menu, nazwane „Studio video”. przypadło nam najbardziej go gustu. Za jego pomocą możemy zrobić w pełni multimedialny pokaz naszych zdjęć. Wystarczy dodać wybrane przez nas zdjęcia, muzykę jaka ma im towarzyszyć, określić efekty
przejścia i po chwili otrzymujemy multimedialny pokaz w postaci filmu wideo.
Bateria
Bateria nie jest najmocniejszą stroną tego telefonu. 800 mAh to stanowczo za mało jak telefon oferujący tyle funkcji. Animacje flash, dotykowy panel i ekran, multimedia… wszystko to pochłania spore ilości energii i zastosowany w Secret akumulator zmusza nas do dość częstego ładowania. Producent deklaruje maksymalny czas czuwania na poziomie 260h, jednak jest on możliwy do osiągnięcia praktycznie tylko wtedy, kiedy nie będziemy korzystali z możliwości multimedialnych telefonu. Używaliśmy telefonu dość intensywnie, czyli około 30 minut rozmowy dziennie, korzystanie z aparatu fotograficznego, przynajmniej 30 minut słuchania muzyki z odtwarzacza mp3 i radia (tylko poprzez Touch Media), kilka wiadomości MMS i SMS, a także codzienne korzystanie z organizatora i gier. W takim przypadku telefon jest wstanie działać nieprzerwanie do dwóch dni. Takie samo użytkowanie telefonu, tylko bez korzystania z gier i TouchMedia wydłużają czas pracy bez ładowania do 4 dni.
LG Secret ma dość przykrą cechę, ponieważ informuje o słabym poziomie baterii niemal tuż przed całkowitym jej wyładowaniem. Przez większość czasu wskaźnik poziomu naładowania pokazuje 100%. Spadek o jedną kreskę oznacza, iż bateria jest prawie pusta i pozostało nam maksymalnie kilka godzin czuwania. Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie tapety flash z własnym wskaźnikiem naładowania akumulatora. Taki wskaźnik jest już znacznie bardziej wiarygodny.
Jakość połączeń i rozmów
Jakość połączeń oferowanych przez LG KF75. jest na najwyższym poziomie. Dźwięk jest czysty, głośny i wyraźny, także przy rozmawianiu przez głośnik. Wbudowany układ cyfrowego filtrowania rejestrowanego głosu, w bardzo dobrym stopniu wytłumia niepożądane dźwięki z otoczenia, czyli na przykład harmider i gwar, które towarzyszą nam w pubie czy autobusie. Dzięki temu nie tylko my dobrze słyszymy rozmówcę, ale i sami jesteśmy bardzo dobrze słyszani, niezależnie od warunków otoczenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozmów wideo. Dźwięk jest czysty, a obraz płynny (na tyle, na ile pozwala przepustowość sieci komórkowej). Możemy bez problemu przełączać się pomiędzy obiema kamerami telefonu, powiększać i kadrować obraz. Choćby byśmy chcieli, nie możemy znaleźć tutaj słabej strony.
Podsumowanie
LG Secret sprzedawany jest w cenie około 1200zł bez dopłat i promocji operatorów. Za tę cenę otrzymujemy solidnie wykonany telefon, z bardzo dobrym aparatem fotograficznym i wieloma funkcjami rozrywkowymi. Nie jest to jednak telefon idealny i ma swoje wady, jak choćby nie zawsze sprawnie działający panel dotykowy. Oceniając KF75. jako całość przyznajmy LG 7 punktów na 10. Jest to jeden z lepszych telefonów multimedialnych dostępnych dziś na rynku.
Zalety:
Bardzo dobry aparat fotograficzny
Dotykowy ekran i panel
Akcelerometr
Wysoka jakość dźwięku odtwarzacza mp3
Rozbudowane funkcje multimedialne
Obsługa plików pakietu Microsoft Office
Wady:
„Przycinanie się” panelu dotykowego
Niska wydajność baterii
HSDPA tylko 3,6 Mb/s
Brak możliwości obsługi dotykowej wszystkich funkcji telefonu
Jarosław Babraj