Start z własnym biznesem w towarzystwie specjalistów? Google nie jest jedyny, który będzie pomagał

Start z własnym biznesem w towarzystwie specjalistów? Google nie jest jedyny, który będzie pomagał

Start z własnym biznesem w towarzystwie specjalistów? Google nie jest jedyny, który będzie pomagał
Źródło zdjęć: © Fotolia / filipw
26.10.2015 14:00, aktualizacja: 05.08.2016 10:38

Duże firmy, doceniając potencjał, jaki drzemie na lokalnych rynkach, decydują się na udostępnianie im swojej przestrzeni pracowniczej, technologię, z której korzystają i pomagają rozwinąć swoje projekty we współpracy z wybitnymi specjalistami w branży. Coraz wyraźniej materializuje się ten model w Polsce, co jest doskonałym znakiem dla rozwijania polskiego segmentu technologicznego. W naszym kraju drzemie ogromny potencjał, często jednak nie wiadomo gdzie i od czego zacząć czy do kogo się zwrócić.

Google ze swoim warszawskim kampusem

Google wybrał w Polsce lokalizację Campus Warsaw. Przestrzeń Google dla startupów technologicznych powstanie w zabytkowym budynku warszawskiego Centrum Praskiego Koneser - informowaliśmy całkiem niedawno. Google jednak nie jest jedyny, w Polsce lokuje się więcej przestrzeni coworkingowych oraz obszarów pozwalających na rozwijanie własnych projektów w towarzystwie wykwalifikowanych specjalistów. Jak to działa?

Google postawiło na Warszawę. Historia miejsca, jakie upatrzyła sobie firma, jest bardzo interesująca. Wiele budynków “Konesera”. z czerwonej cegły wybudowano jeszcze w XIX wieku, przetrwały II Wojnę Światową, a obecnie ekipy budowlane dbają o renowację kompleksu, włączając w to budynki mieszkalne, sklepy i biura, w tym miejsce, gdzie znajdować się będzie Campus Warsaw.

Google Campus Warsaw to inicjatywa w ramach programu innowacyjności i przedsiębiorczości w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Firma tworzy przestrzeń dla startupów które mogą na terenie kampusu pracować i rozwijać swoje projekty. Znajdzie się w nim także miejsce na spotkania ze specjalistami (również tymi od Google), konferencje, szkolenia itp. Campus Google to też zwrócenie uwagi całego świata na to, że w Polsce dzieją rzeczy ciekawe i innowacyjne. Warszawski kampus ma zostać otwarty już w listopadzie.

Członkostwo jest bezpłatne i daje dostęp do campusowej kawiarni, możliwość wstępu na wszystkie wydarzenia dla społeczności oraz dostęp do sieci campusów na całym świecie. Na odpowiedniej stronie internetowej będziecie można zapisać się do programów edukacyjnych i zorganizować (za darmo) swoje własne wydarzenia.

Już wiadomo, że TechHub, międzynarodowa organizacja coworkingowa, będzie otwierać swoją pierwszą lokalizację w Polsce z siedzibą właśnie w Campus Warsaw, by zapewnić nie tylko co-working, ale także wsparcie dla lokalnej społeczności. W Campus Warsaw firma zaoferuje wiele różnych opcji członkostwa przeznaczonych specjalnie dla startupów produktowo-technologicznych. Członkowie Campus Warsaw z pewnością będą mogli zwrócić się do TH, jeśli będą potrzebować biurka od czasu do czasu czy na stałe albo może małego biura dla rosnącego zespołu itp.

W kampusie znajdzie się też fundusz venture capital Innovation Nest. Będzie prowadzić program akceleracyjny i spotkania dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, zapewniać dostęp do najlepszych mentorów oraz dostarczać wsparcie finansowe typu seed. W Campus Warsaw będą się odbywać programy edukacyjne dla społeczności, za które odpowiedzialny jest właśnie krakowski fundusz.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Campus Warsaw ma na celu łączenie społeczności nie tylko z całej Polski, ale i Europy Środkowo-Wschodniej. Międzynarodowa sieć zapewnić ma przedsiębiorcom kontakty i możliwości. Jest to jedno z 6 takich miejsc na świecie. Campus Warsaw ma wzmocnić i uzupełnić scenę startupową w Polsce. Ma być również miejscem dla przedsiębiorców z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Inicjatywa Google nie jest jednak jedyną na tym polu

Udostępnianie przestrzeni coworkingowych czy pomoc w rozwoju startupów podmiotom, które nie są w stanie jeszcze zapewnić sobie wszystkich niezbędnych zasobów koniecznych do realizacji to - zdawałoby się - świetna inicjatywa, wspierająca lokalny rynek i zapewniająca mu dynamiczny rozwój. Jeśli do tego dochodzi możliwość korzystania z dóbr, jakimi dysponują rozwinięte już firmy działające w branży, można osiągnąć ogromny sukces.

Idąc tym samym tropem i kierując się zasadą "wędka zamiast ryby", warszawska spółka z segmentu nowych technologii, zajmująca się Big Data marketingiem i monetyzacją danych otwiera z kolei park technologiczny Cloud Technologies Labs. Twórcy chwalą się, że jest to pierwsza inicjatywa tego typu w stolicy.

Nowoczesne biuro, pełna infrastruktura techniczna i wsparcie merytoryczne kilkudziesięcioosobowego zespołu, który stworzył doskonale prosperującą hurtownię danych w Europie Środkowo-Wschodniej - tak w skrócie można opisać projekt twórców inicjatywy. Z zaplecza firmy będzie mógł skorzystać każdy, kto przekona do swojego pomysłu samego założyciela firmy Cloud Technologies.

Przedsiębiorstwo także chce dać szansę wszystkim kreatywnym osobom, które mają potencjał i pomysł na produkt, ale brakuje im zaplecza i doświadczenia by go stworzyć i skomercjalizować. Dlatego firma zapewni nie tylko socjal, ale wszelkie niezbędne do pracy elementy, np. sprzęt (komputery) oraz software, które członkowie uznają za niezbędne do realizacji swojego projektu, będą mogli korzystać nie tylko zasobów merytorycznych spółki, czyli konsultacji z ekspertami, zyskają dostęp do technologii, które CT stosuje na co dzień, w tym narzędzi do Big Data marketingu.

Park technologiczny CT zapewnia wszystko, co potrzeba do pracy, m.in. w pełni wyposażoną przestrzeń coworkingową czy mentoring ekspertów, jak zapewnia założyciel, Piotr Prajsnar. Zapewnia, że firma dysponuje wszystkim, co jest niezbędne, aby stworzyć własne, polskie zagłębie technologiczne. Dopytany o szczegóły, Prajsnar wyjaśnia: - Mamy wszystko, co jest potrzebne i niezbędne do stworzenia zalążka polskiej Doliny Krzemowej. Cloud Technologies Labs położy fundament pod polski campus IT z prawdziwego zdarzenia.

Do wyboru, do koloru

Trzeba przyznać, że to ambitny projekt, tym bardziej, że tuż "za płotem" swoje przygotowania finiszuje już sam Google. Pod koniec listopada Campus Warsaw będzie w pełni prosperującą przestrzenią dla startupów. Cloud Technologies z kolei już teraz zaprasza w swoje progi. Tworzenie przestrzeni coworkingowych oraz miejsc, w których można rozwijać swoje pomysły i projekty jest bardzo ważnym elementem budowania silnej i dobrze rokującej potęgi technologicznej kraju. W końcu doczekaliśmy się szeroko zakrojonych inicjatyw z pierwszego zdarzenia. Teraz wystarczy tylko zacząć działać.

_ SŁK - wirtualna Polska / CT / Google _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)