Robot ze sztucznym jelitem

Robot ze sztucznym jelitem

Robot ze sztucznym jelitem
Źródło zdjęć: © Bristol Robotics Laboratory
20.07.2010 10:42, aktualizacja: 20.07.2010 11:12

Dzięki sztucznemu jelitu może powstać robot odżywiający się biomasą - informuje "New Scientist"

Kłopotliwą cechą robotów jest to, że wymagają zasilania. Gdyby jednak mogły "odżywiać się" odpadami organicznymi, problem byłby rozwiązany, a robotom łatwo byłoby o siebie zadbać.

Takiego rozwiązania próbowano już wcześniej, wykorzystując bakteryjne ogniwa paliwowe, w których kultury bakteryjne rozkładały pokarm i generowały energię. Jednak, trudno było się pozbyć odpadów z tego procesu.

Obraz
© Ecobot III (fot. Bristol Robotics Laboratory)

Sprawdzonym ewolucyjnie sposobem na wykorzystanie pokarmu i wydalanie resztek jest jelito. Chris Melhuish, kierownik Bristol Robotics Lab w Wielkiej Brytanii wraz z Ioannisem Ieropoulosem i kolegami przez trzy lata pracowali nad robotem ze sztucznym jelitem "Ecobot III". zasilanym 4. ogniwami z kulturami bakteryjnymi, których sprawność na razie wynosi 1 proc.

Robot działa do siedmiu dni, "je", "pije" i raz na dobę załatwia "potrzeby fizjologiczne" do kuwety (zachowuje się wówczas jakby miał biegunkę)
. Regularne wypróżnienia zapewnia pompa perystaltyczna. Na razie jako pokarm służy roztwór, zawierający między innymi drożdże. W dalszej perspektywie ma także powstać robot karmiony muchami.

Maszyna, która je i wydala powstała już wcześniej, ale nie z myślą o praktycznym wykorzystaniu - belgijski artysta Wim Delvoy stworzył swoją "Cloaca machine" jako dzieło sztuki. Produkty maszynowej przemiany materii były zatapiane w przezroczystym plastiku i sprzedawane koneserom.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)