Piłka, która robi zdjęcia w locie

Piłka, która robi zdjęcia w locie

Piłka, która robi zdjęcia w locie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.10.2011 12:09

Niemieccy studenci skonstruowali kamerę w kulistej obudowie, wykonującą zdjęcia panoramiczne. Może ona dokonywać zdjęć w locie. Urządzenie ma być bardzo tanie

Niemieccy studenci skonstruowali kamerę w kulistej obudowie, wykonującą zdjęcia panoramiczne. Może ona dokonywać zdjęć w locie. Urządzenie ma być bardzo tanie - poinformował magazyn "Technology Review".

Obrazy panoramiczne stają się częścią stron WWW. Coraz częściej pojawiają się w opisach produktów, katalogach marketingowych i nawet analizach technicznych. Bardzo często stają się częścią stron turystycznych.

Odkąd Eadweard Muybridge w 187. roku wykonał z nakładających się zdjęć panoramę San Francisco ze szczytu wzgórza Nob Hill, zaś w 1905 roku zostały w ten sam sposób wykonane panoramy Wenecji, zdjęcia panoramiczne są często używane dla przedstawienia miasta, bądź widoku ze szczególnie interesującego miejsca.

Zespół studentów z Technische Universitat w Berlinie pod kierownictwem Jonasa Pfeila skonstruował kamerę, umożliwiającą wykonywanie panoramicznych zdjęć. Konstrukcja nazwana "Throwable Panoramic Ball Camera", składa się z 3. małych kamer umieszczonych w kulistej, przypominającej piłkę obudowie. Dokonują one jednocześnie zsynchronizowanego zdjęcia panoramicznego.

Zespół użył kamer o stałej ostrości i matrycy 2 megapiksele każda, pochodzących z modułów kamer smartfonów, które zamontowano w specjalnie stworzonej przy pomocy wydruku 3. obudowie - piłce, wypełnionej pianką. Urządzenie można wystrzeliwać, jak zwykłą piłkę - zrobi wtedy zdjęcie panoramiczne w najwyższym punkcie trajektorii swojego lotu. Jako samowyzwalacz służy przebudowany akcelerometr, mierzący lot kamery. Po jej złapaniu, zdjęcie można przesłać do komputera za pomocą łącza USB i wyświetlić.

Kamera-piłka zostanie zaprezentowana w grudniu na konferencji i targach SIGGRAPH Asia 2011 w Hong Kongu. Młodzi naukowcy twierdzą, że ich urządzenie jest bardzo tanie i w produkcji masowej, nawet przy zastosowaniu lepszych modułów kamer o większej rozdzielczości, nie kosztowałoby więcej niż nieco ponad 100 dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)