Pierwsza na świecie zintegrowana kamera Full HD 3D

Pierwsza na świecie zintegrowana kamera Full HD 3D

Pierwsza na świecie zintegrowana kamera Full HD 3D
27.01.2010 12:46

Jesienią 2010 roku firma Panasonic Corporation wprowadzi do sprzedaży pierwszą na świecie profesjonalną, w pełni zintegrowaną kamerę Full HD 3D.

Łatwiejsza w użyciu
Obecne systemy 3. to duże konstrukcje, w których dwie kamery są przymocowane równolegle do ramy albo ustawione prostopadle po dwóch stronach półprzepuszczalnego lustra. Potrzebne są też dwie nagrywarki. W nowej kamerze Full HD 3D firmy Panasonic obiektywy, głowica kamery i podwójna nagrywarka na karty pamięci są zintegrowane w jednej, lekkiej obudowie. Kamera zawiera też regulatory stereoskopowe, więc jest łatwiejsza w użyciu i obsłudze.

System podwójnego obiektywu zastosowany w optycznej sekcji kamery umożliwia regulację punktu zbieżności. Dostępne są też funkcje automatycznej korekcji przemieszczenia w poziomie i w pionie. W konwencjonalnych systemach regulacje te trzeba wykonywać za pomocą komputera albo zewnętrznego procesora wideo. Nowa kamera będzie się jednak automatycznie rekalibrować bez korzystania z zewnętrznego sprzętu, co pozwoli na natychmiastowe rejestrowanie obrazu 3D.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Bardziej elastyczna
System rejestracji oparty na pamięci półprzewodnikowej ułatwia produkcję wideo Full HD 3. w trudnych warunkach. Kamera jest lżejsza i mniejsza niż bieżący sprzęt 3D, umożliwiając filmowanie „z ręki”. Instalacja i transport są łatwiejsze, więc kamera nadaje się idealnie do projektów sportowych, dokumentalnych i fabularnych.

Prawy i lewy strumień wideo Full HD pochodzące z podwójnego obiektywu kamery 3. mogą być nagrywane jako pliki na kartach pamięci SDHC/SD, które cechują się wyższą niezawodnością niż taśma, dysk optyczny, dysk twardy i inne mechaniczny systemy rejestrowania. Półprzewodnikowa konstrukcja bez ruchomych części znacznie ogranicza koszty konserwacji - kamera sprawdza się lepiej w trudnych warunkach i jest bardziej odporna na skrajne temperatury, wstrząsy i wibracje.

*Powstanie kamery *
Wytwórnie filmowe i producenci treści chcą przygotowywać więcej materiałów 3D. Wszystko wskazuje na to, że wideo 3D stanie się standardową technologią filmową. W reakcji na renesans filmów 3D we wrześniu 2009 roku firma Panasonic zaoferowała pierwsze na świecie systemy kina domowego 3D oparte na odtwarzaczach Blu-ray i telewizorach plazmowych (zapowiedziane i pokazane na targach CEATEC w 2008 roku). W lutym 2009 roku firma założyła ośrodek Advanced Authoring Center (część Panasonic Hollywood Laboratory), w którym przygotowuje się filmy 3D do replikacji na płytach 3D Blu-ray (zapowiedzianych na targach CES 2009). Obecnie produkcja filmów 3D jest żmudnym procesem. Panasonic zamierza promować tworzenie dobrej jakościowo treści 3D, przyspieszając rozwój systemów wideo 3D, których zadaniem jest zwiększenie szybkości i wydajności produkcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)