Nokia 5700 XpressMusic – do gadania i słuchania (muzyki) – test

Nokia 5700 XpressMusic – do gadania i słuchania (muzyki) – test

Nokia 5700 XpressMusic – do gadania i słuchania (muzyki) – test
04.10.2007 15:49, aktualizacja: 03.03.2008 15:57

Jak sama nazwa wskazuje (choć chyba nie powinno się zaczynać zdania od „jak”) model 5700 jest telefonem muzycznym. I głównie do tego typu użytkowników jest kierowany. Nokia nazywa ich „młodymi duchem”.

Jak sama nazwa wskazuje (choć chyba nie powinno się zaczynać zdania od „jak”) model 570. jest telefonem muzycznym. I głównie do tego typu użytkowników jest kierowany. Nokia nazywa ich „młodymi duchem”. Z daleka przypomina modele 5200 i 5300. W błędzie jest jednak ten, kto pomyśli, że to tylko i włącznie ich starsza siostra (5200 i 5300 poza muzyką nie miały wiele więcej do zaoferowania). Pomimo zbliżonego wyglądu jest znacznie bardziej zaawansowany technicznie.
W pudełku znajdziemy:
Telefon
Baterię BP – 5M (3,7 V)
Ładowarkę
Kartę pamięci 1 GB
Słuchawki
Kabel USB
CD

Pierwsze wrażenie.

„Miłe złego początki”. – mówi stare polskie przysłowie. W przypadku 5700 można je odwrócić i powiedzieć złe miłego początki. Pierwsze wrażenie jest takie, że telefon wygląda jak plastikowa zabawka. Zupełnie jak 5200 i 5300. Negatywne wrażenie pogłębia sposób otwierania tylnej klapki, gdy chcemy włożyć baterię i kartę SIM. Coś takiego jeszcze nie było grane. Spod klapki wystaje kawałek taśmy klejącej, który musimy pociągnąć, żeby rzeczoną klapkę otworzyć. Taśma oczywiście szybko się niszczy, albo urywa. Na szczęście nie oznacza to, że utracimy możliwość otwierania klapki. Podobnie rzecz się ma z klapką z boku. Otwierając ją zyskujemy dostępu do portu, gdzie wkładamy kartę pamięci, albo podłączamy telefon do ładowarki. Można jednak odnieść wrażenie, że po dłuższym okresie używania klapka po prostu się urwie. Jednak późniejsze używanie telefonu sprawi, że te negatywne wrażenie da się zatrzeć.

Wygląd.

Nokia 570. posiada spory wyświetlacz - 34x45 mm. o rozdzielczości 240x320 pikseli i 16 mln. kolorów. Obraz widoczny także w słońcu. Pomimo, że jest wykonany z materiałów przypominających plastik, to sprawia wrażenie ciężkiego. To co różni 5700 od wielu innych telefonów (nie tylko Nokii), to obrotowa dolna część. Jeśli przekręcimy ją o 90 stopni możemy korzystać z aparatu fotograficznego, jeśli zaś o 180 stopni telefon staje się odtwarzaczem muzycznym. Muzyki można słuchać przez dołączone słuchawki. Każde odwrócenie dolnej części - bez względu czy o 90, czy o 180 stopni - automatycznie aktywuje wybraną funkcję.

Oprogramowanie.

O ile wygląd przypomina najniższą półkę, o tyle z tym jest znacznie lepiej. 570. jest telefonem opartym na Symbianie 9.2. Pracuje w technologii 3G. Telefon zawiera oprogramowanie do odtwarzania multimediów w stylu RealPlayer i Flash. Mamy także możliwość rozszerzenia o dodatkowy soft. 5700 pod względem softu bardziej zbliżone jest do smartfonów, niż do low endowych telefonów. Warto też zwrócić uwagę na jedną rzecz. Pomimo, że do testów dostaliśmy fabrycznie nowy telefon, to już pojawiły się problemy z Symbianem (niestety to nie jedyna Nokia, gdzie się takie problemy pojawiły). Telefon potrafił się bez uprzedzenia sam wyłączać, a następnie od początku włączać(przechodzić całą procedurę logowania), ale już nie wymagał podania kodu PIN. Podobnie się zdarzało przy próbie wysłania SMS-a. Ponieważ to wyraźnie jest problem z Symbianem, a nie konkretnie z modelem 5700 nie będziemy się nad tym dłużej rozwodzić.

Łączność.

  1. wyposażono w Bluetooth, dostępny jest także port IrDA i USB. Do synchronizacji z komputerem służy Nokia PC Suite, z Outlookiem 2007, synchronizowane są także zdjęcia kontaktów. [
Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,2129,title,Smartfon-NOKIA-5700-Red-,produkt.html )
Muzyka.

To najważniejsza, żeby nie rzecz sztandarowa funkcja modelu 570. (ma przecież w nazwie XpressMusic). Producent wraz z aparatem dostarczył słuchawki z pilotem. Pilota podłącza się do telefonu od dołu przez złącze 2.5 mm. W słuchawkach dźwięk jest bardzo ładny, głęboki. Pilot jest wyposażony w przyciski pozwalające na sterowanie odtwarzaczem muzycznym, głośnością dźwięku, na odbiór rozmowy, a także na uruchomienie trybu rozpoznawania komend wydawanych głosowo. Muzyki z odtwarzacza można także słuchać bezprzewodowo przez Bluetooth (stereo). Odtwarzacz może pracować w tle innych funkcji. Radia (Visual Radio), w które ten telefon jest także wyposażony nie posłuchamy już jednak przez Bluetooth.

Aparat fotograficzny.

Model 570. został wyposażony w aparat cyfrowy 2 MPx. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 1600x1200 oraz we flash. Po skierowaniu obiektywu w swoją stronę możemy robić autoportrety. Przy robieniu zdjęć można wybrać tryb nocny, tryb sekwencji (6 zdjęć z czasem między nimi ok. 1 sek.) i rozdzielczością 1600x1200 px, ustawić tryb pracy flasha („automatycznie”, „zawsze” lub „bez”), samowyzwalacz (10, 20, 30 sekund). Możemy określić balans bieli (automatyczny, słoneczny, rozżarzony, fluoryzujący). Dobrze jest go określić ręcznie, np. w słoneczny dzień oddanie kolorów jest dużo przyjemniejsze przy ręcznym ustawieniu (słoneczny) niż przy wyborze automatycznym. Robione zdjęcia można oglądać w odcieniach sepii, czarno-białym lub w negatywie. Filmy możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 320x240 pikseli, (do jednej godziny), z dźwiękiem lub bez, z ustawionym wcześniej balansem bieli lub efektem kolorystycznym. brak ostrości, słabe oddanie kontrastów, wypalanie jasnych miejsc. Najładniejsze zdjęcia wychodzą w jasny
dzień, ale ze słońcem za chmurami. Wykonane zdjęcia możemy ulepszyć korzystając z wbudowanego edytora obrazów, lub na jego bazie stworzyć prezentację multimedialną za pomocą aplikacji muvee. Materiały możemy zapisywać na kartę pamięci microSD, (do testowego zestawu była dołączona 1GB). Pamięć w telefonie dla użytkownika to 35 MB.

Podsumowanie.

Gdyby Nokię 570. oceniać wyłącznie po wyglądzie, to można by mieć co najmniej mieszane odczucia. Znacznie lepiej jest, gdy trochę je poużywamy. Miłym zaskoczeniem jest bowiem to, co sobą reprezentuje. Choć muzyczny z nazwy ma sporo innych możliwości. Przydałby się może trochę lepszej jakości aparat fotograficzny, ale nie ma co wybrzydzać. Nie można mieć przecież wszystkiego. Także nieszczęsny kawałek taśmy klejącej służący do otwierania tylnej klapki, który zwyczajnie szpeci telefon, możemy urwać, lub przykleić w środku tak, żeby nie wystawał. Telefon otworzymy bez problemu przestawiając dolną część na tryb aparatu fotograficznego. Bateria też trzyma dość długo, choć ma niespodziankę, która potrafi niemile zaskoczyć. Otóż dopóki jest w pełni naładowana, to wszystko jest ok. Gorzej, gdy poziom spadnie do 2-3 kresek. Równie dobrze może jeszcze podziałać kolejne 24 godziny, jak i nagle się rozładować niemal do zera. Najgorsze, że nie ma na to reguły. Generalnie trudno jest jednoznacznie zaklasyfikować Nokię
5700 XpressMusic. Jak na telefon ze średniej półki – bo do niej mu najbliżej - ma sporo możliwości, które skłaniały by się do opinii, że może to model z … najwyższej półki. Do tej z kolei mu sporo brakuje. Ostateczną ocenę trzeba pozostawić użytkownikom. Tym bardziej, że do testów mieliśmy fabrycznie nowy model. Nie wiadomo jak się będzie zachowywać po roku używania. Tak czy owak telefon wart polecenia.

[

Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,2129,title,Smartfon-NOKIA-5700-Red-,produkt.html )

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)