Niewidzialne statki i samoloty

Niewidzialne statki i samoloty

Niewidzialne statki i samoloty
Źródło zdjęć: © US Air Force
01.07.2009 12:48, aktualizacja: 06.03.2017 13:08

Niewidzialne statki i samoloty

Amerykański odrzutowy samolot bombowy wykonany w technologii stealth, produkowany przez firmę Lockheed. Służył w United States Air Force od 1983 do 2008. Pomimo oznaczenia "F", stosowanego w lotnictwie USA do klasyfikacji myśliwców, F-117 był taktycznym bombowcem, przeznaczonym do wykonywania precyzyjnych ataków na cele naziemne.

1 / 7

Sea Shadow

Obraz
© US Navy

Sea Shadow - doświadczalna jednostka pływająca opracowana przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, Defense Advanced Research Projects Agency oraz Lockheed Martin.

Program Sea Shadow rozpoczął się w połowie lat osiemdziesiątych. Jego celem jest opracowanie i przetestowanie wszystkich nowoczesnych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane przy budowie superokrętów.

W latach dziewięćdziesiątych istnienie programu zostało podane do informacji publicznej i rozpoczęły się próby morskie okrętu Sea Shadow, aktualnie stacjonującego w bazie U.S.Navy w San Diego.

2 / 7

Northrop B-2 Spirit

Obraz
© US Air Force

Amerykański bombowiec strategiczny wykonany w technologii stealth, zdolny do przenoszenia bomb konwencjonalnych i jądrowych. Konstrukcja samolotu oparta jest na układzie latającego skrzydła. B-2 Spirit napędzany jest czterema turbinowymi silnikami dwuprzepływowymi firmy General Electric.

3 / 7

HMS Helsingborg - korweta klasy Visby

Obraz
© Wikimedia commons

Visby to najnowsza klasa korwet wprowadzonych do służby przez szwedzką marynarkę wojenną. Projekt okrętu wykonany został ze szczególnym uwzględnieniem "niskiej wykrywalności" przez radary wroga.

4 / 7

F-35 Lightning II

Obraz
© US Air Force

F-35 Lightning II — (ang. błyskawica) amerykański jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji zbudowany przez korporację Lockheed Martin w ramach projektu Joint Strike Fighter, który miał na celu zbudowanie maszyny spełniającej wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Wersja prototypowa samolotu była znana pod nazwą X-35 JSF, ale 7 lipca 2006 roku maszyna dostała nową oficjalną nazwę Lightning II. F-35 Lightning II jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań, oraz typowo myśliwskich zadań walki powietrznej. Projekt samolotu jest finansowany wspólnie przez rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów zainteresowanych zakupem tej maszyny. F-35 Lightning II został zbudowany pod kierownictwem firmy Lockheed Martin, przy współpracy z BAE Systems i Northrop Grumman.

5 / 7

Polska korweta typu Gawron

Obraz
© MON

Od listopada 2001 roku w Stoczni Marynarki Wojennej trwa budowa nowoczesnych okrętów wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Początkowo wojsko zamówiło 7 korwet typu Gawron, jednakże z powodu znacznego wzrostu kosztów produkcji plany zostały ograniczone do wytworzenia zaledwie 2 okrętów.

6 / 7

Lockheed F-22 Raptor

Obraz
© US Air Force

Amerykański myśliwiec przewagi powietrznej, w chwili obecnej jedyny samolot myśliwski piątej generacji wprowadzony do służby w armiach świata. Wykonany w technologii stealth, został zaprojektowany głównie do walki z lotnictwem ZSRR, posiada jednak uzbrojenie pozwalające na atakowanie celów naziemnych, prowadzenie wojny elektronicznej i nasłuchu elektronicznego. Podczas długiego procesu rozwojowego samolot nosił oznaczenie YF-22, następnie przez trzyletni okres poprzedzający wprowadzenie do służby Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych F/A-22, by ostatecznie przyjąć nazwę F-22A. Głównym wytwórcą jest koncern Lockheed Martin, odpowiedzialny za konstrukcję płatowca, uzbrojenie oraz końcowy montaż samolotu. Firma Boeing Integrated Defense Systems dostarcza natomiast skrzydła, tylną część kadłuba oraz awionikę.

7 / 7

M80 Stiletto

Obraz
© M Ship Co.

M80 Stiletto to produkowany przez M Ship Company prototypowy okręt wojenny. Stanowi on przykład następnej generacji okrętów wykonanych z nowych materiałów (włókno szklane) oraz o nowatorskiej konstrukcji kadłuba.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)