Nie musisz wymieniać baterii w telefonie. W ten sposób przywrócisz 95 proc. jej pojemności

Nie musisz wymieniać baterii w telefonie. W ten sposób przywrócisz 95 proc. jej pojemności

Nie musisz wymieniać baterii w telefonie. W ten sposób przywrócisz 95 proc. jej pojemności
Źródło zdjęć: © flickr.com | Kārlis Dambrāns
Arkadiusz Stando
11.01.2018 15:17

Niedawno na jaw wyszła afera Apple'a osłabiającego działanie swoich urządzeń. Firma twierdzi, że w ten sposób mieli wydłużyć żywotność urządzeń. Tymczasem "wystarczyło" tylko wynaleźć to, co ten naukowiec.

Baterie litowo-jonowe nie są wieczne. Każde ładowanie osłabia ogniwa magazynujące energię elektryczną To powoduje ich powolne wyczerpywanie się. Akumulatory starczają zwykle na 300-500 pełnych cykli, zanim ich pojemność spadnie do około 80 proc.

Jedynym sposobem na naprawę takiej baterii jest po prostu wymiana na nową. Ale tak było do teraz. Naukowiec z Nanyang Technological University w Singapurze twierdzi, że stworzył urządzenie zdolne do naprawy baterii litowo-jonowej. Takie rozwiązania stosuje się nie tylko w smartfonach.

Rozpowszechnienie takiego urządzenia doprowadziłoby nie tylko do dramatycznego spadku ilości baterii na świecie. Może też wpłynąć pozytywnie na środowisko. Ogromna ilość produkowanych i utylizowanych baterii bardzo źle na nie działa.

Profesor Rachid Yazami twierdzi, że wynalazek potrafi przywrócić aż 95 proc. pojemności baterii. Wystarczy raz na kilka lat skorzystać z urządzenia. Najlepiej dopiero wtedy, gdy poczujemy, że maksymalny poziom naładowania znów się obniżył.

W swoim nowatorskim urządzeniu, twórca widzi większy potencjał, niż tylko naprawa baterii telefonicznych. W dzisiejszej dobie rozwoju technologii, ludzie bardzo często zmieniają smartfony na nowe modele. Inaczej jest z samochodami, które często mamy dłużej niż po 10 lat. Przez ten czas nie raz zdarza się wymieniać akumulator. Yazami chce aby jego urządzenie było w stanie je również naprawiać.

Jak to właściwie działa? Poprzez dodanie trzeciej elektrody do dwóch biegunów, obecnych w każdej baterii litowo-jonowej. Jej zadaniem jest odprowadzenie szczątek jonów litu z jednego bieguna, usuwając w ten sposób stwardniałą zawartość. Utrudnia ona przesył większej ilości energii przez ogniwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)