Łazik Perseverance kontynuuje podróż po Marsie. Trafił na skały niczym popcorn

Nietypowe skały na Marsie
Nietypowe skały na Marsie
Źródło zdjęć: © ASU, JPL-Caltech, NASA
Karolina Modzelewska

20.06.2024 10:04, aktual.: 20.06.2024 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łazik NASA Perseverance od 2021 r. zbiera cenne informacje o Marsie. Na liście swojej podróży ma liczne miejsca, które mogą kryć ślady starożytnego życia. Jak informuje NASA, Perseverance opuścił właśnie Mount Washburn i dotarł do obszaru znanego jako Bright Angel (pol. Jasny Anioł), gdzie znalazł wyjątkowy rodzaj skały. Naukowcy ze względu na wygląd nazywają ją "skałą popcornową". Jej istnienie jest kolejnym dowodem na to, że w kraterze Jezero była kiedyś woda.

Łazik NASA Perseverance od kilku lat poszukuje śladów starożytnego życia na Marsie. Jego głównym obszarem zainteresowania jest krater Jezero, wytypowany przez naukowców, jako region Czerwonej Planety, w którym starożytne środowisko mogło sprzyjać życiu mikrobiologicznemu. Łazik wyposażony w specjalne instrumenty, w tym specjalne wiertło i robotyczne ramię zbiera próbki marsjańskich skał i osadów, aby w przyszłości wysłać je na Ziemię.

Łazik NASA Perseverance szuka śladów życia

NASA informuje, że obecnie Perseverance skupia się na badaniu obszaru Bright Angel. Charakteryzuje się on jasnymi skalistymi wychodniami, które mogą reprezentować starożytne skały odsłonięte w wyniku erozji rzeki lub osady wypełniające kanał. Zespół ma nadzieję znaleźć skały inne niż te z bogatej w węglany i oliwin jednostki brzegowej i zebrać więcej wskazówek na temat historii Jezero.

Już teraz udało mu się zaobserwować "skały popcornowe", nazwane tak przez ekspertów ze względu na swój kształt i rozmieszczenie. Według NASA są to skały niepodobne do żadnych, które wcześniej widział Perseverance. Ich istnienie może być kolejnym dowodem na to, że krater Jezero dawniej wypełniała woda. Po zakończeniu eksploracji obszaru Bright Angel NASA skieruje łazik do miejsca o nazwie Serpentine Rapids.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Materiał, który podczas swojej marsjańskiej podróży gromadzi Perseverance, w przyszłości zostanie wysłany na Ziemię w ramach misji Mars Sample Return, która zostanie zrealizowana przez NASA i ESA. Plan zakłada wystrzelenie pojemnika z próbkami z powierzchni Marsa i ich przechwycenie na orbicie przez specjalnie do tego przygotowany statek kosmiczny. Jego zadaniem będzie bezpieczne dostarczenie próbek na Ziemię, do czego najprawdopodobniej dojdzie na początku lat 30. XXI wieku.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)