Kupujemy telewizor - wybrać tani model, czy lepiej dopłacić?

Kupujemy telewizor - wybrać tani model, czy lepiej dopłacić?

Kupujemy telewizor - wybrać tani model, czy lepiej dopłacić?
16.09.2016 13:44, aktualizacja: 29.12.2016 08:22

Kiedy decydujemy się na kupno telewizora, często kierujemy się wyłącznie ceną. To niestety nie jest dobre podejście. Musimy bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do telefonu komórkowego, telewizor kupujemy na długie lata - średnio raz na siedem lat. Nikt przez tak długi okres nie chciałby użytkować odbiornika, który wyświetla słaby obraz, jest niewygodny w obsłudze i nie jest przystosowany do korzystania z najnowszych technologii telewizyjnych. Sprawdziliśmy, dlaczego warto kupić telewizor wyposażony w najnowsze technologie.

Kiedy decydujemy się na kupno telewizora, często kierujemy się wyłącznie ceną. To niestety nie jest dobre podejście. Musimy bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do telefonu komórkowego telewizor kupujemy na długie lata - a dokładniej średnio raz na siedem lat. Nikt przez tak długi okres nie chciałby użytkować odbiornika, który wyświetla słaby obraz, jest niewygodny w obsłudze i nie jest przystosowany do korzystania z najnowszych technologii telewizyjnych. Sprawdziliśmy, dlaczego warto kupić telewizor wyposażony w najnowsze technologie.

1 / 8

Przede wszystkim jakość obrazu

Obraz
Fot. Samsung

Jakość obrazu powinna stanowić dla nas najważniejsze kryterium wyboru telewizora. Niestety, konstrukcje sprzedawane w cenach 1500-2500 zł nie są w stanie wygenerować dobrego obrazu. Producenci często wyposażają je w przestarzałe technologicznie matryce, które ledwie są w stanie wyświetlić obraz o rozdzielczości HD Ready - to znacznie mniej, niż oferuje współczesny sygnał telewizyjny, odtwarzacze Blu-Ray czy konsole do gier. Do tego dochodzą kiepskie
kolory i niewielkie kąty widzenia - wówczas najlepiej, jeśli będziemy siedzieć dokładnie na wprost odbiornika, a osoby siedzące nawet tylko trochę z boku muszą liczyć się ze znaczącym pogorszeniem jakości odbioru. Perspektywa korzystania z takiego urządzenia przez długie lata jest mało zachęcająca. Co zatem wybrać?

2 / 8

Kropka kwantowa

Obraz

Obecnie najlepszym z możliwych wyborów jest kupno telewizora SUHD wyposażonego w innowacyjną technologię QuantumDot (kropka kwantowa). Przykładem takiego urządzenia z najwyższej półki może być np. seria Samsung KS9000, jednak tego typu matryce dostępne są również w tańszych modelach Samsunga. Na czym polega fenomen QuantumDot? To unikalne, miniaturowe nanokryształy (znacznie cieńsze niż grubość ludzkiego włosa) zdolne do absorbowania światła i jego dalszej emisji. W zależności od rozmiaru kropki emituje ona inną barwę światła, np. czerwoną lub niebieską. Ma to ogromne znaczenie dla kolorystyki obrazu. Tylko ta technologia, połączona z 10-bitowym panelem, zapewnia reprodukcję ponad miliarda barw (to aż 64razy więcej niż klasyczny telewizor LCD). Panele QuantumDot emitują kolory w
sposób, który zapobiega ich mieszaniu. Oznacza to, że można obok siebie wyświetlić bardzo kontrastowe elementy bez najmniejszego pogorszenia jakości. Warto w tym miejscu dodać, że jest to także bardzo trwała technologia. Samsung udziela aż 10 lat gwarancji, że na matrycy z kropkami kwantowymi nie powstanie powidok (np. trwale wypalony logotyp stacji) ani inne artefakty obniżające jakość obrazu. Niestety, w tanich telewizorach jesteśmy na to wciąż narażeni.

3 / 8

HDR

Obraz
Fot. WP

Szukajmy modeli wyposażonych w technologię HDR1000. To kolejny element mający ogromne znaczenie dla jakości obrazu. HDR (High DynamicRange) zapewnia znacznie szerszy zakres tonalny barw, które jest w stanie wyświetlić telewizor. Przy jego zastosowaniu widzimy na ekranie dokładnie to, co zarejestrowała kamera i tak, jak chciał tego reżyser filmu. W najjaśniejszych i najciemniejszych scenach będziemy w stanie dostrzec każdy szczegół. Jednak HDR występuje w kilku odmianach, a jego najnowszą i najbardziej zaawansowaną wersją jest HDR1000. Co to oznacza? To połączenie unikalnej cechy matryc, które generują obraz o jasności aż 1000 nitów z szerokim zakresem tonalnym barw. Taki mariaż daje najwyższą z możliwych jakość obrazu.

4 / 8

Jeśli telewizor, to zakrzywiony

Obraz

Nie ma się co oszukiwać - całkowicie płaski telewizor to dziś już przeżytek. Decydując się na kupno nowego urządzenia, warto postawić na najlepsze rozwiązanie, jakim jest zakrzywiony ekran. Nie jest to "chwyt marketingowy", którym producenci starają się zwrócić naszą uwagę, ale technologia, która realnie zmienia sposób, w jaki odbieramy widok. Po pierwsze, mamy poczucie zanurzenia się w obrazie, który zaczyna nas niejako otaczać. Jeśli do tego jest to telewizor SUHD (pracujący w rozdzielczości 4K) i wyposażony w HDR1000, to możemy mówić o prawdziwie kinowych wrażeniach. Po drugie, niezależnie od tego, ile osób siedzi na kanapie i ogląda telewizję razem z nami, to każda z nich z dowolnego miejsca widzi obraz o tak samo wysokiej jakości. Jednak nie każdy zakrzywiony telewizor jest taki sam. Warto wybierać modele, które dysponują innowacyjną technologią Auto Depth Enhancer. Opracowana przez inżynierów Samsunga funkcja pozwala automatycznie ustawiać inne poziomy kontrastu dla różnych obszarów ekranu - na
pierwszym i drugim planie oraz w tle. Co to daje w praktyce? Mamy wrażenie oglądania obrazu na znacznie większym ekranie, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

5 / 8

UHD Premium

Obraz
Fot. WP

Nie zapominajmy o certyfikacie UHD Premium. Tylko telewizory z takim oznaczeniem (nadawanym przez niezależną instytucję badawczą) spełniają wyśrubowane normy jakości obrazu. Pod uwagę brana jest rozdzielczość, gama kolorów, maksymalny poziom jasności, standard HDR czy poziomy czerni. Jeśli mowa o czerni, to ma ona ogromne znaczenie dla jakości obrazu. W klasycznych telewizorach światło padające z zewnątrz na ekran sprawia, że kolory stają się mniej nasycone, a czerń blaknie. Odpowiedzią na to jest opracowana przez Samsunga technologia UltraBlack. Specjalna nanopowłoka przypomina budową oko ćmy. Dzięki temu nadmiar światła zostaje rozproszony, a telewizor wyświetla idealny obraz, nawet w bardzo jasnym i nasłonecznionym pomieszczeniu. Dodatkowo czerń wzmacniana jest dzięki wyjątkowo precyzyjnemu sterowaniu podświetleniem matrycy przez system Precision Black.

6 / 8

Rozmiar ma znaczenie

Obraz
Fot. Samsung

Kupując nowy telewizor, starajmy się wybrać model o jak największej przekątnej. Przykładowo Samsung KS9000 dostępny jest w rozmiarach 49, 55, 65 i 78 cali. Mitem jest, że do mieszkań w bloku powinniśmy wybierać modele o rozmiarze około 50 cali. Przy wysokiej rozdzielczości telewizorów SUHD stare przeliczniki odległości od telewizora przestają mieć zastosowanie. Wystarczy zaledwie około 2 m odległości od kanapy, aby bez problemu wstawić model o przekątnej 65 cali.

7 / 8

Nie kupuj telewizora. Kup multimedialne centrum rozrywki

Obraz
Fot. Samsung

W zdecydowanej większości przypadków tanie telewizory potrafią tylko jedną rzecz - wyświetlać obraz. Współczesne, zaawansowane urządzenia potrafią znacznie więcej. Multimedialny system Samsung Smart TV daje nam dostęp do szerokiej gamy rozrywki, wiadomości i wielu aplikacji. Za naciśnięciem pilota otrzymujemy dostęp do bogatej bazy filmów, programów i seriali takich dostawców jak Netflix, HBO Go, Filmbox czy Player.pl. Za pomocą telewizora możemy sprawdzić prognozę pogody, poczytać wpisy znajomych na Facebooku, a sam telewizor może podpowiadać nam programy i filmy, którymi będziemy zainteresowani. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby telewizor działał jako budzik XXI wieku. Rankiem urządzenia wyposażone w system Smart TV przywitają nas prognozą pogody i planem naszych zajęć na cały dzień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby telewizor stał się samodzielną konsolą do gier - wystarczy tylko podłączyć do niego pada.

8 / 8

Smart TV

Obraz
Fot. Samsung

Bezsprzecznie to telefony komórkowe są dziś naszymi najbliższymi asystentami. Smart TV pozwala w prosty sposób połączyć smartfon z telewizorem i na dużym ekranie oglądać zdjęcia, filmy czy słuchać zapisanej w telefonie muzyki.

Warto pamiętać, że telewizory Smart TV to tak naprawdę zaawansowane komputery o sporych możliwościach. Dzięki temu urządzenia nie starzeją się jak tanie odpowiedniki, bo producent nieustannie aktualizuje oprogramowanie i rozszerza możliwości telewizorów.

Jak zatem widać, kupno droższego, bardziej zaawansowanego technologicznie telewizora ma sens. Wyższa cena zakupu sprawi, że urządzenia posłużą nam przez długie lata, zapewniając najwyższą jakość obrazu. Taka inwestycja po prostu się opłaca. W czasach, w których sklepy oferują nawet 50 nieoprocentowanych rat, w łatwy sposób można pozwolić sobie na zakup najlepszego telewizora.

_ Materiał przygotowany we współpracy z firmą Samsung _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)