Kopalnia Soli w Wieliczce dostępna w Google Street View

Kopalnia Soli w Wieliczce dostępna w Google Street View

Kopalnia Soli w Wieliczce dostępna w Google Street View
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.09.2013 08:25, aktualizacja: 06.09.2013 11:55

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, która obchodzi 35. rocznicę wpisania na
listę światowego dziedzictwa UNESCO, dostępna jest od czwartku poprzez usługę Google Street View.
To pierwsza podziemny obiekt w Europie sfotografowany przez specjalistów z amerykańskiej firmy.

Za pośrednictwem Google Street View internauci na całym świecie mogą oglądać zdjęcia niemal całej turystycznej części kopalni liczącej 2,5 km długości. Dla wirtualnych zwiedzających dostępne są korytarze, ponad 2. komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią, jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami, w tym perła kopalni - Kaplica Świętej Kingi.

Jak wyjaśnił w czwartek Piotr Zalewski z Google Polska, zdjęcia w kopalni soli w Wieliczce wykonywano przez dwa dni w kwietniu tego roku. Zespół wyposażony w specjalny aparat fotograficzny ze statywem pracował w czasie, kiedy zabytek nie był dostępny dla zwiedzających. Największą trudność sprawiały warunki oświetleniowe, dlatego niektóre ujęcia trzeba było wielokrotnie powtarzać.

- _ Wieliczka jest pierwszym podziemnym obiektem w Europie udostępnionym poprzez Street View i pierwszym podziemnym zabytkiem na świecie o takiej randze i popularności. Wcześniej sfotografowano i udostępniono kilka takich obiektów w Stanach Zjednoczonych i Japonii _ - poinformował Zalewski.

Kajetan d'Obyrn, prezes wielickiej kopalni zaznaczył, że udostępnienie zdjęć kopalni w Street View jest wyjątkowym elementem obchodzonej właśnie 35. rocznicy wpisania zabytku na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

- _ To dla nas duża niespodzianka i radość. Kopalnia w Wieliczce to niepowtarzalne miejsce, najczęściej odwiedzany obiekt podziemny na świecie, który rocznie zwiedza ponad 1 mln turystów. Teraz będzie dostępna także dla internautów _ - podkreślił.

Prezes dodał, że wirtualne panoramy trasy turystycznej pozwalają obejrzeć detale, które często umykają uwadze zwiedzających.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 32. metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 2. komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wycieczkę po Wieliczce możesz zacząć klikając ten link.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)