IFA2015: LG udowadnia, że dom może być jeszcze bardziej inteligentny. Jak bardzo?
Wyobrażacie sobie, że wracacie do domu, który wita was wszystkim tym, czego dokładnie tu i teraz, po męczącym dniu w pracy potrzebujecie? Pewnie niejedna osoba marzy o tym, żeby to dom mógł komunikować się z właścicielem w sposób nie wymagający specjalnego wysiłku. Najlepiej, żeby wszystkim można było sterować zdalnie. Ze smartfona albo inteligentnego zegarka na przykład. Taką koncepcję zaprezentowało LG.
Podczas targów IFA2015, LG pokazało namacalnie swój pomysł na zdefiniowanie Inteligentnego Domu. To, co jeszcze widziałem na filmach podczas konferencji LG InnoFest w Lizbonie, w końcu zostało przeniesione do rzeczywistości – pełny, sprawnie działający ekosystem inteligentnych urządzeń współpracujących ze sobą wzajemnie: smartfon, smartwatch, telewizor, pralki, lodówki, oświetlenie, klimatyzacja, odkurzacze itp. Muszę przyznać, że LG zaimponowało mi tą prezentacją. Głównymi bohaterami były systemy AllJoyn oraz SmartThinQ. Zacznijmy od tego pierwszego, który przekształci starsze, _ nie-smart _ sprzęty w jeden z elementów ekosystemu Inteligentnego Domu.
Połącz swoje tradycyjne sprzęty AGD ze… smartfonem!
Mowa o okrągłym czujniku SmartThinQ, który można podłączyć do wielu tradycyjnych sprzętów AGD, przystosowując je w ten sposób do współpracy z inteligentnymi urządzeniami. ThinQ łączy się z urządzeniami takimi jak pralki czy lodówki. Przystawka wykrywa sygnały towarzyszące ich pracy (tj. wibracje lub temperaturę) i przesyła odpowiednie informacje do aplikacji SmartThinQ zainstalowanej na smartfonie użytkownika.
Oznacza to, że umieszczając czujnik na drzwiczkach pralki, użytkownik jednocześnie nadaje jej funkcje _ smart _, dzięki czemu np. zostanie powiadomiony o zakończeniu cyklu prania. Gdy SmartThinQ jest podłączony do lodówki, może przesyłać na smartfona informacje o upływającym terminie przydatności określonych produktów żywnościowych. Czujnik będzie też rejestrować każde otwarcie drzwi lodówki nawet podczas nieobecności użytkownika. Czujnik LG umożliwia także dzięki aplikacji zdalne sterowanie innymi urządzeniami AGD czy klimatyzatorem.
Piekarnik i klimatyzator, które „mówią”
AllJoyn jest z kolei wspólną platformą programistyczną udostępnianą na licencji open-source, która ułatwia nawiązywanie połączeń oraz przesyłanie danych między urządzeniami. Z platformą AllJoyn kompatybilny jest inteligentny piekarnik LG Lightwave, dzięki czemu przy pomocy smartfona lub tabletu można pobierać i aktualizować przepisy oraz przesyłać je do innych osób. Lightwave wyposażono w łącze Wi-Fi, co pozwala dodatkowo na zdalną zmianę trybów pracy, temperatury oraz czasu pieczenia. Ponadto, piekarnik jest w stanie sam zdiagnozować ewentualne usterki albo problemy techniczne, a dzięki połączeniu z internetem także przesłać odpowiednie informacje do centrum serwisowego LG, pomagając tym samym w znalezieniu rozwiązania lub dokonaniu naprawy.
Natomiast inteligentny klimatyzator LG informuje użytkowników o konieczności wymiany filtra powietrza, a dzięki zdalnemu sterowaniu smartfonem pozwala zapewnić komfortową temperaturę w domu, zanim do niego dotrzemy.
Inteligentny dom z inteligentnymi rozwiązaniami
LG zademonstrowało swoją wizję Smart Home, łącząc w sobie zalety Smart ThinQ, AllJoyn oraz innych - własnych – rozwiązań, prezentując ekosystem współpracujących ze sobą inteligentnych urządzeń. Wystarczyło zakomunikować swojemu smartwatchowi (oczywiście produkcji LG), że za chwilkę będziemy w domu. Zegarek po komendzie „Coming home” zadbał o to, by już od pierwszych sekund po wejściu do domu można było cieszyć się… na przykład czystą podłogą, odpowiednią temperaturą powietrza czy gotowym praniem. Po zarejestrowaniu komendy podczas tej konkretnej demonstracji odkurzacze przestały czyścić podłogę, klimatyzator włączył się i zaczął schładzać powietrze, a z głośników popłynęła spokojna, relaksująca muzyka. Wyposażone w kamery odkurzacze dają możliwość podglądu penetrowanego obszaru na smartfonie z każdego dowolnego miejsca. Jakby tego było mało, będąc w pracy czy wybierając się na zakupy, za pomocą smartfona można zerknąć co aktualnie znajduje się... w lodówce. Kamerki w chłodziarce to dość nietypowy pomysł, ale
jeśli spodziewamy się gości a nie jesteśmy pewni czy mamy czym ich ugościć... _ voila! _, zapytamy lodówkę.
To już któryś raz, kiedy LG zwraca uwagę na swoje rozwiązania z segmentu Smart Home. Za każdym razem mamy do czynienia z kolejnymi nowościami i ulepszeniami, a technologia rozwija się dynamicznie i mknie naprzód. Z takim zestawem czy w przypadku takiej koncepcji możemy już zacząć sobie wyobrażać jakie będą następne kroki. Według filmu prezentowanego na targach CES w Las Vegas w styczniu tego roku i na konferencji InnoFest chwilę później w Lizbonie, możemy spodziewać się jeszcze ciekawszych rewelacji ułatwiających nam życie. LG nie jest co prawda jedyną firmą na rynku, która stara się rozwijać swoją koncepcję Inteligentnego Domu, ale należy przyznać, że robi to skutecznie, pomysłowo i bardzo szybko. Zobaczcie, jak koreański producent wyobraża sobie projekt Smart Home:
Imponujące. Tym bardziej, że pierwsze efekty już można zobaczyć na wspomnianych targach IFA. Co będzie dalej? Włączanie i wyłączanie alarmu w domu za pomocą kodu PIN z dowolnego miejsca? Zdalne sterowanie zasilaniem każdego sprzętu elektrycznego, telewizor komunikujący się z czujnikami dymu, pralką, lodówką…. Trzymam kciuki.
_ Sebastian Kupski / Berlin, IFA 2015 _