Oto najlepszy antywirus! Używasz go?
W najnowszym rankingu niezależnej pracowni AV-Comparatives pod lupę wzięto możliwo ści ochronne antywirusów pod kątem podatności na phishing.
Phishing to jedno z najgroźniejszych zjawisk, na jakie można natknąć się w internecie. To nic innego, jak wyłudzanie poufnych informacji osobistych, takich jak hasła do logowania, numery kart kredytowych i inne informacje, pozwalające podszyć się cyberprzestępcom pod ofiarę. Ofiara najczęściej wabiona jest przez wiadomość od pozornie zaufanej osoby czy instytucji, której takie dane mogłoby być potrzebne, w której zamieszczony jest link do strony do złudzenia przypominającej tę oryginalną. Ostatnim przykładem tego typu działań jest podszywanie się przestępców pod banki PKO i Deutsche Bank. W tym miejscu musimy przypomnieć, że żadna instytucja (w tym zwłaszcza banki) nie proszą o podawanie poufnych informacji przez e-mail.
Przed phishingiem powinny nas chronić programy antywirusowe, chociaż pamiętać trzeba, że żaden, nawet najbardziej zaawansowany program nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Antywirusy radzą sobie jednak całkiem nieźle z rozpoznawaniem i blokowaniem prób wyłudzania danych w internecie.
Posługując się 18. adresami fałszywych stron internetowych, które wyłudzają w sieci dane użytkowników, AV-Comparatives sprawdziła jak programy antywirusowe radzą sobie z ochroną użytkownika przed phishingiem. Podczas testów pod uwagę wzięto pułapki phishingowe, wyłudzające różnego typu dane: od loginów i haseł do platformy PayPal, przez dane dostępowe do kont bankowych, skrzynek mailowych, serwisów społecznościowych, aż po dane kart kredytowych. AV-Comparatives sprawdziła również, czy antywirusy nie mylą bezpiecznych witryn z pułapkami phishingowymi i nie generują w ten sposób tzw. fałszywych alarmów.
Antywirusy, które zostały poddane testom:
W niezależnym rankingu (plik PDF) firmy AV-Comparatives wygrywają ex aequo antywirusy ESET i Kaspersky, które blokuję 9. procent witryn, podstawionych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia danych. Na drugim miejscu z 98-procentową skutecznością znalazły się antywirusy od Bitdefendera, Trend Micro i McAfee. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Fortinet (97 proc.), BullGuard (96 proc.), Panda, Sophos (94 proc.), Emsisoft (89 proc.), eScan (88 proc.), F-Secure (87 proc.), Vipre (86 proc.), Avast (82 proc.) oraz G DATA (80 proc.).
Źródło: CHIP / JG, WP.PL
-/jg/jg
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Tak wyglądał pierwszy serwer Google’a"