Downgrade, czyli starszy, ale legalny Windows za darmo

Downgrade, czyli starszy, ale legalny Windows za darmo

Downgrade, czyli starszy, ale legalny Windows za darmo
Źródło zdjęć: © mendhak / Flickr / CC
04.07.2013 11:31, aktualizacja: 04.07.2013 12:23

Wstrzymujesz się z kupnem nowego komputera, ponieważ niemal wszystkie modele są dzisiaj sprzedawane z systemem Windows 8? Zamiast czekać aż nowy system Microsoftu osiągnie zadowalający cię poziom albo aż producent wypuści kolejną wersję, możesz skorzystać z prawa do tzw. downgrade’u. W ten sposób możesz mieć legalny Windows 7 albo Vista zupełnie za darmo.

Downgrade to nic innego, jak instalowanie starszej wersji systemu Windows, niż obecnie posiadana. W ten sposób możesz kupić komputer z Windows 8. zainstalować na nim legalnie Windows 7, a do nowszej wersji systemu powrócić dopiero w momencie, gdy będzie to dla ciebie wygodne. Choć Microsoft przygotował to rozwiązanie głównie z myślą o firmach, które kupując nowe komputery, muszą zachować zgodność systemów ze starszymi wersjami używanymi w przedsiębiorstwie, z prawa do downgrade’u może skorzystać każdy. Niestety, aby zainstalować starszy system, trzeba spełnić kilka warunków.

Jakie wersje systemu umożliwiają downgrade?

Przede wszystkim nie każda wersja Windows pozwala na legalną zamianę w starszy system. Downgrade możliwy jest na komputerach, które w momencie kupna miały preinstalowany system w wersji Professional lub analogicznej. Oznacza to, że by skorzystać z prawa do zmiany na starszy system, musimy posiadać sprzęt z Windows 8 Pro, Windows 7 Professional albo Windows 7 Ultimate. Do przeprowadzenia tej operacji nie kwalifikują się wersje systemu takie jak Windows 7 Home Basic czy Windows 7 Home Premium. To jaką wersję systemu posiadamy możemy oczywiście sprawdzić włączając komputer albo odczytując ją z naklejki zawierającej numer seryjny systemu - zazwyczaj znajdziemy ją na spodzie laptopa lub na obudowie komputera stacjonarnego.

Na jaki system możemy zamienić Windows 7 lub Windows 8?

Kolejnym ograniczeniem jest wersja systemu, do której możemy dokonać downgrade. Zamiast Windows 8 Pro będziemy mogli zainstalować Windows 7 Professional albo Windows Vista Business. W przypadku Windows 7 będzie to Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows XP Professional, Windows XP Professional x6. Edition albo Windows XP Tablet PC Edition. Nie ma możliwości zmiany Windows 8 Pro na jakąkolwiek wersję Windows XP.

Obraz
© Możliwe opcje downgrade'u dla Windows 7 Professional (fot. Microsoft)

Skąd wziąć starszy system?

Gdy już zdecydujemy, na jaki system chcemy zamienić posiadany przez nas Windows, będziemy jeszcze musieli zorganizować oryginalną płytę ze starszym systemem. Może to być nośnik pożyczony od kolegi, z pracy albo możemy zlecić całą operację sklepowi, w którym kupujemy komputer - ich serwis będzie prawdopodobnie dysponował odpowiednim nośnikiem, choć w tym wypadku raczej zapłacimy jakąś opłatę za fatygę sprzedawców. Wraz z nośnikiem powinniśmy również poprosić jego właściciela o przypisany do niego klucz, potrzebny przy instalacji systemu.

Jak aktywować nowy-stary system?

Następnym krokiem jest dokonanie instalacji nowego-starego Windowsa z pożyczonego nośnika i z podaniem przypisanego do niego klucza produktu. Ten etap niczym nie różni się od zwyczajnej instalacji jakiegokolwiek systemu. Gdy już zastąpimy dołączony do komputera system jego starszą wersją, pozostanie tylko ją aktywować. Normalnie skorzystalibyśmy z najpopularniejszej metody - przez internet. Niestety z dużym prawdopodobieństwem system z pożyczonej płyty jest już zainstalowany na innym komputerze i serwery Microsoftu odrzucą prośbę o aktywację. W tej sytuacji należy wybrać opcję aktywacji telefonicznej i zadzwonić do lokalnego biura obsługi aktywacji. Po opisaniu naszej sytuacji pracownikowi Microsoftu, zweryfikuje on czy przysługuje nam prawo do downgrade’u i poda jednorazowy kod aktywacyjny, który należy użyć do uaktywnienia świeżo zainstalowanego systemu.

Czy można wrócić do nowszego Windowsa?

W ten sposób staniemy się posiadaczami w pełni legalnej wersji starszego systemu Windows. Przy okazji wykonywania downgrade’u warto też pamiętać o zaopatrzeniu się w nośnik instalacyjny z systemem, który był oryginalnie zainstalowany w komputerze. Wciąż mamy prawo do korzystania z niego i w każdej chwili możemy powrócić do nowej wersji Windowsa.

GB/JG/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (209)