Ruszają testy nowej telewizji. Przy tym Full HD to jakiś żart!

Ruszają testy nowej telewizji. Przy tym Full HD to jakiś żart!

Ruszają testy nowej telewizji. Przy tym Full HD to jakiś żart!
Źródło zdjęć: © SES
14.06.2013 10:54, aktualizacja: 14.06.2013 11:52

W Polsce powoli dobiega końca cyfryzacja. 23 lipca 2013 roku nastąpi wyłączenie ostatnich analogowych nadajników telewizyjnych. Dzięki temu Polacy zyskają dostęp do cyfrowej telewizji, w tym kanałów nadawanych w rozdzielczości HD. Tymczasem jeden z operatorów właśnie przystąpił do testowania telewizji nowej generacji, która ma zachwycić widzów jakością obrazu. Przy niej Full HD wypada naprawdę blado.

Konsorcjum SES ASTRA, do którego należy zespół kilkunastu satelitów dostarczających telewizję głównie do europejskich odbiorców rozpoczęło testy telewizji 4K. Przy współpracy z jednym z największych operatorów udostępniony został sygnał przekazujący obraz w ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV). Kanał został udostępniony na satelicie ASTRA 1KR (19,2°E). Jest niekodowany i służy do wyświetlania materiałów promocyjnych pokazujących możliwości telewizji nowej generacji. Transmisja odbywa się w formacie kompresji MPEG-4/Ultra HD w rozdzielczości 3840x216. z prędkością 38 Mbit/s i jakością dźwięku 320 kbit/s. Taka jakość robi piorunujące wrażenie.

Testy nowej telewizji są dla nas dużym zaskoczeniem. Wygląda na to, że nowy standard zostanie udostępniony widzom szybciej niż można było się tego spodziewać. Telewizja 4. charakteryzuje się 4-krotnie bardziej szczegółowym obrazem, niż ma to miejsce w przypadku obecnego standardu Full HD. Obraz w popularnej jakości 1080p składa się z 2 mln pikseli, a 4K, które wydaje się przyszłością telewizji to ponad 8 mln pikseli!

Niestety, nie ma róży bez kolców. Nowy standard stawia bardzo duże wymagania sprzętowi i operatorom telewizyjnym. Aby móc cieszyć się obrazem w tej jakości potrzebna jest nowoczesna infrastruktura oraz nowe telewizory, za które trzeba słono zapłacić - nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W Polsce pojawiły się już pierwsze odbiorniki tego typu, jednak ich cena potrafi skutecznie odstraszyć.

84-calowe modele 4. Sony i LG kosztują odpowiednio 99 tys. zł i 79 tys. zł. To z pewnością za dużo, jak na kieszeń przeciętnego Polaka. W tej cenie można kupić nowy samochód średniej klasy. Ale czy faktycznie potrzebujemy tak dużych telewizorów? Czekamy na mniejsze modele, o przekątnych 55 cali, które będą kilkukrotnie tańsze i na zakup których będziemy mogli sobie pozwolić. Trzeba mieć też nadzieję, że nasi rodzimi operatorzy nie prześpią rewolucji Ultra HD i zaproponują kanały nadawane w wysokiej jakości. Ale jeśli tak się nie stanie, nie wszystko stracone. Z pewnością w zasobach Smart TV pojawią się treści 4K. Trzeba jednak będzie dysponować odpowiednio szybkim łączem internetowym.

Przyszłość Ultra HD rysuje się kolorowo. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Mundial w Brazylii przyczyni się do rozwoju telewizji Ultra HD. Tego typu widowiska sportowe napędzają rynek i są świetną okazją na propagowanie nowych technologii. Nawet jeśli Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 201. roku przyjdzie nam oglądać tylko w rozdzielczości Full HD, być może kolejne mistrzostwa zagoszczą w naszych domach w jakości 4K.

Źródło: SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)