Gwałtowne burze w Polsce dziesiątkują elektronikę. Jak się zabezpieczyć?

Gwałtowne burze w Polsce dziesiątkują elektronikę. Jak się zabezpieczyć?

Gwałtowne burze w Polsce dziesiątkują elektronikę. Jak się zabezpieczyć?
Źródło zdjęć: © Flickr / Slawek Puklo / CC
03.07.2012 13:44, aktualizacja: 03.07.2012 20:53

Sezon burzowy w pełni. Każdego dnia w różnych regionach kraju szaleją błyskawice. Gwałtowne burze z piorunami po raz kolejny dały znać o sobie tego lata, powodując szkody w wielu domach.

- Burze są elektrycznym zjawiskiem atmosferycznym, ściśle związanym z wystąpieniem chmur cumulonimbus. W naszej strefie klimatycznej burze występują od zawsze. Wyładowania atmosferyczne związane z burzą to w 6. proc. wyładowania miedzy chmurami. Pozostałe 40% wyładowań ma kierunek chmura - ziemia. W rejonie Polski zjawisko burzowe statystycznie występuje w okresie od maja do sierpnia i jest związane z ciepłą porą roku, ale bywa, szczególnie w ostatnich latach, że spotykamy je również w miesiącach zimowych. Ma to związek z dużą różnicą temperatur mas powietrza ustępujących i napływających – mówi profesor Halina Lorenc, klimatolog z IMiGW. - Zjawisko wyładowań elektrycznych jest bardzo niebezpieczne i może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia, może być też przyczyną zniszczeń gospodarstw domowych. Jest ono o tyle groźne, że powierzchnia Ziemi naszpikowana jest urządzeniami elektrycznymi, które niekoniecznie posiadają stosowne zabezpieczenia i atesty. Uderzenia piorunów powodują więc liczne uszkodzenia i
awarie.

Piorunochron to za mało

Podstawą naszego bezpieczeństwa będzie instalacja odgromowa w postaci piorunochronów, której niestety nadal wiele domów nie posiada. W przypadku bezpośredniego trafienia piorunem w budynek, piorunochron odprowadza energię błyskawicy wprost do gruntu. Niestety olbrzymia energia błyskawicy trafiającej w dom, obok niego lub pochodzącej z wyładowania między chmurami nad budynkiem, nadal może spowodować przepięcie w sieci energetycznej czy telekomunikacyjnej. Grozi to uszkodzeniem wrażliwej na skoki napięcia elektroniki, takiej jak sprzęt RTV i komputery. Co ciekawe, uszkodzeniu mogą ulec urządzenia znajdujące się w promieniu nawet 1,5 km od miejsca, w które trafił piorun.

Stosuj listwy sieciowe z zabezpieczeniami

Podłączając w domu sprzęt elektroniczny radzimy stosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Wydatki poniesione na ich zakup z pewnością będą niższe, niż koszt naprawy lub wymiany sprzętów, które uległy uszkodzeniu wskutek wyładowania atmosferycznego. Specjalne listwy sieciowe zapewniają bezpieczeństwo naszym urządzeniom w sytuacji wystąpienia przepięć w sieci elektrycznej. Do niektórych dołączane jest nawet ubezpieczenie sprzętu na z góry określoną kwotę, np. 1. tys. zł. Podczas gwałtownych burz z piorunami rozsądnym rozwiązaniem jest, w miarę możliwości, całkowite odłączenie sprzętu od zasilania. Jednak zagrożenie ze strony sieci energetycznej to nie wszystko. Często nasz komputer jest podłączony do internetu za pomocą kabla sieciowego, na którym również mogą wystąpić przepięcia. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia portu LAN lub całego sprzętu. Nie należy zapominać także o modemach, do których mamy wpiętą linię telefoniczną lub kabel od naszego operatora. Przepięcia mogą doprowadzić do zniszczenia
urządzenia sieciowego i sprzętów do niego podłączonych, dlatego warto stosować listwy zabezpieczające z odpowiednimi gniazdami sieciowymi lub po prostu odłączać kabel.

Uszkodzeniu mogą ulec urządzenia znajdujące się w promieniu nawet 1,5 km od miejsca, w które trafił piorun.

Pamiętaj o zabezpieczeniu instalacji antenowej

Nie tylko komputery i urządzenia sieciowe są narażone na działanie burzy. Warto pamiętać, iż bardzo często do naszego telewizora mamy podpięta instalację antenową, która z reguły znajduje się na dachu budynku lub balkonie. Jest wysoce prawdopodobne, że uderzenie pioruna w antenę doprowadzi do uszkodzenia telewizora i wszystkich innych urządzeń do niego podłączonych. Dlatego na kablu antenowym warto zainstalować specjalny ochronnik burzowy, który uratuje nasz cenny sprzęt RTV.

Jak uchronić się przed utratą cennych danych?

Uszkodzenie sprzętu elektronicznego i narażenie na dodatkowe wydatki związane z jego naprawą lub wymianą to nie jedyne następstwa ekstremalnej pogody panującej każdego roku od czerwca do września. Oprócz strat w sprzęcie, użytkownicy mogą ponieść także, często trudne do oszacowania, straty w danych zgromadzonych na nośnikach pamięci. Być może zniszczenie nowego laptopa nie będzie tak uciążliwe, jak utrata wszystkich danych zgromadzonych na jego dysku twardym. Warto pamiętać, aby systematycznie wykonywać kopie bezpieczeństwa naszych danych. Problem jest realny i może dotyczyć również nas. Każdego roku, firmy odzyskujące dane, w sezonie burzowym odnotowują kilkukrotny wzrost zleceń, także lepiej się zabezpieczyć.

Wydaje wam się, że to nie może spotkać was? Jego piorun dosięgnął dwa razy w ciągu minuty.

SW/GB/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (560)