Pierwsze takie zdjęcie Ziemi. Tego NASA się nie spodziewała

Pierwsze takie zdjęcie Ziemi. Tego NASA się nie spodziewała

Pierwsze takie zdjęcie Ziemi. Tego NASA się nie spodziewała
Źródło zdjęć: © NASA
21.07.2015 11:23, aktualizacja: 21.07.2015 12:49

Wystrzelony 11 lutego 2015 satelita Deep Space Climate Observatory (Dscovr) przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej planety wykonane z odległości miliona kilometrów. Takiej jakości fotografii jeszcze nie mieliśmy. Naukowcy liczą na to, że obserwacje satelity pozwolą im lepiej zrozumieć procesy, wpływające na nas każdego dnia.

- Pierwsze przesłane przez Dscovr zdjęcia naszej planety uwidacznia wyjątkowe i istotne korzyści, wynikające z obserwowania Ziemi z kosmosu. Obserwacje Dscovr, dokonywane przez satelitę pomiary oraz wczesne ostrzeżenia przed efektami pogodowymi wywoływanymi przez Słońce pozwolą każdemu na obserwowanie wciąż zmieniającej się Ziemi i zrozumienie tego, jak nasza planeta wpasowuje się w swoje sąsiedztwo w Układzie Słonecznym – powiedział Charlie Bolden, administrator NASA i były astronauta.

Satelita zrobił serię dziesięciu zdjęć z użyciem różnych filtrów świetlnych – od ultrafioletu do niemal podczerwieni. Po ich połączeniu i dodatkowej obróbce w celu wyeliminowania efektów atmosferycznych powstało najdokładniejsze zdjęcie Ziemi w historii. Jego wykonanie było możliwe dzięki umieszczonej na pokładzie kamerze Epic (Earth Polychromatic Imaging Camera).

- Wysokiej jakości zdjęcia z kamery Epic przerosły wszelkie nasze oczekiwania co do rozdzielczości. Widać na nich wyraźnie formacje piasku pustynnego, systemy rzek i skomplikowane wzory chmur. Naukowcy dostaną całą masę nowych danych do zbadania – stwierdził pracujący przy projekcie Dscovr Adam Szabo.

Przesłane przez satelitę zdjęcie było pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim. Ostatecznie przesyłać ma on nowe obrazy tej jakości każdego dnia. Głównym zadaniem satelity będzie jednak stałe monitorowanie tzw. pogody kosmicznej – czyli zjawisk obserwowanych na Słońcu i w obszarze do 50000 km od Ziemi. Naukowcy chcą m.in. zbadać wpływ rozbłysków słonecznych na nasze środowisko i nauczyć się je przewidywać.

Satelita Dscovr umiejscowiony został w tzw. punkcie libracyjnym (punkcie Lagrange'a) pomiędzy Słońcem a Ziemią. Jest to miejsce, w którym grawitacja dwóch ciał kosmicznych pozwala obiektowi znajdującemu się pomiędzy nimi pozostawać w stanie spoczynku. Dzięki temu Dscovr będzie w stanie nieustannie obserwować naszą planetę z dużej odległości.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)