Nowy projekt Billa Gatesa - antykoncepcja na pilota

Bill Gates zmienił nasz sposób myślenia o komputerach domowych w latach 90. Choć jego kariera w branży już się zakończyła, to dzięki zgromadzonemu majątkowi jest w stanie aktywnie wspierać wiele organizacji charytatywnych i badań nad nowymi technologiami. Dzięki jego dotacjom naukowcy z MIT są w stanie pracować nad projektem na miarę pigułki antykoncepcyjnej.

Nowy projekt Billa Gatesa - antykoncepcja na pilota
Źródło zdjęć: © chip.pl

08.07.2014 | aktual.: 08.07.2014 14:55

Mikroczip o wymiarach 20 x 20 x 7 mm posiada w swoim rezerwuarze wykonanym z tytanu i platyny substancję aktywną - w tym przypadku lewonorgestrel, wykorzystywany w środkach antykoncepcji hormonalnej - która zostaje codziennie uwalniana w ściśle określonej dawce do organizmu kobiety. Urządzenie wszczepione pod skórę na drodze prostego zabiegu ze znieczuleniem miejscowym będzie mogło działać nieprzerwanie przez okres aż 16 lat, czyli połowę okresu zdolności reprodukcyjnej kobiety. Mikroczip będzie działał w trybie automatycznym, jednak będzie można wyłączyć go na życzenie w sposób zdalny - przy użyciu pilota. W ten sposób para będzie mogła starać się o dziecko w dowolnie wybranym momencie, a następnie - bez konieczności skomplikowanej operacji czy nawet kontaktu z lekarzem, ponownie aktywować urządzenie.

Pierwsze próby z wykorzystaniem urządzenia odbyły się już dwa lata temu, gdy naukowcy z MIT wszczepili mikroczip z inną substancją aktywną kobietom chorującym na osteoporozę. Badania potwierdziły jego skuteczność. To sam Bill Gates zasugerował wówczas naukowcom, by wykorzystać potencjał mikroczipu jako nowego środka antykoncepcji i sfinansował dalsze prace nad tą technologią. Oprócz wygodnej formy kontroli urodzeń mikroczip sprawdzi się oczywiście w innych przypadkach. Wystarczy zaimplementować określony rodzaj hormonów czy substancji leczniczych, by w bezbolesny sposób dostarczać je do organizmu chorych pacjentów.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Aktualnie naukowcy pracują jeszcze nad sposobem szyfrowania mikroczipu, tak by nikt niepowołany nie był w stanie zakłócić jego pracy. Realną datą wdrożenia urządzenia na rynek ma być rok 2018.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung apeluje do użytkowników Galaxy S III, by ci...

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (229)