Śmiercionośne laboratorium tuż przy polskiej granicy. Mówią o nim "szpital, z którego się nie wraca"

 
Źródło: WP | 2016-02-11 (10:40) | 62 opinii
drukuj a a a

(fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej)

Tuż przy granicy z Polską, zaledwie kilkanaście kilometrów od Międzylesia (woj. dolnośląskie), znajduje się bardzo nietypowy szpital. W oknach znajdują się potrójne pancerne szyby, powietrze w całym budynku wymieniane jest raz na 10 minut, a dostępu do wnętrza zazdrośnie strzegą dziesiątki kamer i wyspecjalizowana ochrona. To wojskowy ośrodek przeznaczony do walki z najgroźniejszymi bakteriami i wirusami, jakie zna współczesna medycyna. Mało kto widział go od środka, jak i mało kto wie o tym, co dzieje się w jego wnętrzach.

W latach 70. ubiegłego wieku Rosjanie postanowili otworzyć w czeskim Těchoníne tajne laboratorium, w którym podczas zimnej wojny prowadzono badania nad bronią biologiczną. Dostęp do ośrodka mieli tylko naukowcy z ZSRR oraz pracujący w nim Czesi. Dziś ci drudzy twierdzą, że ośrodek skupiał się wyłącznie na opracowywaniu sposobów zwalczania wirusów, a nie na produkcji broni. Wiadomo jednak, że powstał tam największy poza Rosją bank z próbkami najbardziej zjadliwych i zaraźliwych wirusów na świecie. Wszystkie prowadzone tam prace i badania były ściśle tajne i nikt postronny nie wiedział co dzieje się we wnętrzach utajnionego obiektu. Baza z próbkami utrzymywana była aż do lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas podjęto decyzję o zniszczeniu zbiorów, co przełożyło się na konieczność kupowania drogich próbek wirusów za granicą. Bez nich żadna placówka medyczna nie jest w stanie prowadzić prac badawczych.

(fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej)

Sam obiekt jednak pozostał, został wyremontowany i dziś znajduje się w nim jedyne w tej części Europy Centrum Ochrony Biologicznej, zdolne do zajmowania się najpoważniej chorymi osobami – zarażonymi SARS, ebolą, wąglikiem itp. Każdy czeski żołnierz wracający z zagranicznej misji musi spędzić w ośrodku minimum 24h na kwarantannie. Wnętrze ośrodka składa się w większości z izolatek, w których panuje obniżone ciśnienie powietrza – wszystko po to, aby w jak największym stopniu ograniczyć możliwość wydostania się na zewnątrz zabójczych wirusów. System oczyszczania powietrza został tak skonstruowany, aby na każde 10 milionów zarazków w nim obecnych, mógł wydostać się co najwyżej jeden – a to i tak tylko w teorii. Co więcej, każda z izolatek ma swój odrębny system wentylacji, a także odrębne systemy usuwania odpadów czy dostarczania wody. Na miejscu dostępna jest także najnowocześniejsza aparatura diagnostyczna i badawcza.

W tym miejscu nie ma mowy o bezpośrednim kontakcie z lekarzami. Ci, aby dotrzeć do sali chorego, muszą ubrać specjalne kombinezony wyposażone we własną instalację tlenową, a także przejść przez system śluz. Nawet w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta, ten będzie musiał poczekać, aż lekarze i personel medyczny założą kombinezony i przejdą całą procedurę bezpieczeństwa. Potrójne, pancerne szyby zainstalowano na wypadek nieprzewidzianych sytuacji np. nagłego rzucenia przedmiotem w okno. Nie ma mowy o przypadku i o tym, żeby niebezpieczny wirus wydostał się poza ściany obiektu. Także sprzęt używany do obsługi pacjentów jest jednorazowy – nawet ten najdroższy. Nikt nie zaryzykuje ponownego użycia aparatury skażonej np. wąglikiem.

(fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej)

Wszystkie zastosowane zabezpieczenia sprawiły, że szpital mógł osiągnąć kategorię BSL-4, przyznawaną tylko tym miejscom, które mają prawo zajmować się najbardziej niebezpiecznymi wirusami – takimi, na które nie ma ani szczepionki, ani lekarstwa. Najwyżej sklasyfikowane laboratoria w Polsce mają kategorię BSL-3 – znajdują się w Puławach i w Warszawie. Nie mamy natomiast żadnego laboratorium ani szpitala spełniającego kryteria BSL-4. W naszym najbliższym sąsiedztwie takie ośrodki znajdują się jeszcze w Niemczech i na Białorusi.

W szpitalu znajduje się 40 miejsc dla chorych. Pojawiają się oni tutaj jednak bardzo rzadko. Ogromna śmiertelność chorób z jakimi mogą trafić tu pacjenci sprawiła, że o ośrodku mówi się „szpital, z którego się nie wraca”. Jest to jednak nadal jeden z najważniejszych obiektów na mapie Europy zdolny do walki z terroryzmem biologicznym. Należy pamiętać, że broń biologiczna jest jedną z najtańszych i najłatwiejszych w produkcji. Nigdy nie wiadomo, kto zechce z niej skorzystać.

LP/JB

Źródło: Mlada Fronta Dnes / Progetto

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 111 86.05%
nie 18 13.95%

Opinie (62)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

37
9
~Yarek 2016-02-11 (13:10) 7 miesięcy 14 dni 6 godzin i 10 minut temu

Pozdrawiam wszystkich Polaków! Yarek

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

86
9
~seen 2016-02-11 (14:07) 7 miesięcy 14 dni 5 godzin i 13 minut temu

Takie laboratoria powinny znajdować się w oddaleniu od cieków i zbiorników wodnych, a także jakichkolwiek siedzib ludzkich. Jak również powinno stosować się systemy odstraszające zwierzęta np. pod postacią ultradźwięków. Wszystko po to aby w wypadku wydostania się jakiegoś niebezpiecznego wirusa zminimalizować ryzyko rozniesienia go na ludzi czy zwierzęta. Najlepsze zabezpieczenia w mieście nadają się psu na buty jeśli jakiś muzułmański terrorysta zdecyduje się wysadzić przy takim laboratorium ciężarówkę pełną materiałów wybuchowych. Aż dziw bierze, że jeszcze nie próbowali.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
0
~Martin 2016-02-13 (13:28) 7 miesięcy 12 dni 5 godzin i 52 minuty temu

To już chyba wiem, skąd pochodzą wirusy z Plague Inc.

odpowiedz

1
1
~Nu8pel 2016-02-12 (15:57) 7 miesięcy 13 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Slyszalem ze tam pracowali zapladniacze wszow

odpowiedz

11
2
~jaś 2016-02-12 (15:42) 7 miesięcy 13 dni 3 godziny i 38 minut temu

I właśnie z takich ośrodków badawczych spierdzielają wszelkie zarazki.

odpowiedz

14
6
~krawiec 2016-02-12 (12:37) 7 miesięcy 13 dni 6 godzin i 43 minuty temu

Jak to się nie wraca....? A Donek i Niesioł z Rozpacz wrócili. Co prawda Niesioła na gębie trochę wysypało ale test prawidłowych odruchów zdał...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~~`Janusz 2016-02-12 (15:04) 7 miesięcy 13 dni 4 godziny i 16 minut temu

jak za co wszystko wydaja tv trwam torun

odpowiedz

1
0
~Polak1 2016-02-12 (14:57) 7 miesięcy 13 dni 4 godziny i 23 minuty temu

I najlatwiejsza w uzyciu....i to jest tak naprawde najwieksza jej zaleta ;)

odpowiedz

10
0
~CLEO. 2016-02-12 (13:41) 7 miesięcy 13 dni 5 godzin i 39 minut temu

TAK Z CIEKAWOŚCI: CZY MY, POLACY, RÓWNIE DOBRZE DBAMY O NASZYCH ŻOŁNIERZY POWRACAJĄCYCH Z NIE-NASZYCH WOJEN TAK JAK NASI POŁUDNIOWI SĄSIEDZI? ŁATWO PRZYCHODZI NAM WYSYŁAĆ NASZYCH LUDZI W NIEBEZPIECZNE OBSZARY, ALE SZYBKO O NICH ZAPOMINAMY, GDY WRACAJĄ OKALECZENI ALBO CHORZY (NIEKONIECZNIE NA CHOROBY WIRUSOWE).

odpowiedz

18
0
~BaltazaR 2016-02-12 (11:17) 7 miesięcy 13 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Czyli normalka. Przyszła demokracja i zniszczono wszystkie zgromadzone za komuny wirusy i kupione nowe. Ciekawe kto je sprzedał? Czyżby jedyni obrońcy demokracji, amerykanie?

odpowiedz

Programy do pobrania: