Rosjanie chcieliby zniszczyć asteroidę przelatującą obok Ziemi

 
Źródło: Giznet.pl | 2016-02-17 (16:28) | 214 opinii
drukuj a a a

(fot. Wikimedia)

Apophis - egipski demon ciemności i chaosu, przeciwnik boga słońca Ra oraz personifikacja sił ciemności. Właśnie taką nazwę otrzymała asteroida z grupy planetoid bliskich Ziemi o numerze 2004 MN4. I pozostałaby jedynie numerem, gdyby nie fakt, że przez pewien czas szacowano, że w niedalekiej przyszłości może uderzyć w Ziemię. Rosjanie najwyraźniej jednak nie chcą ryzykować i woleliby ją wcześniej "zestrzelić".

Odkryta w 2004 roku planetoida 2004 MN4, nazwana później (99942) Apophis, przez pewien czas uważana była za największe kosmiczne zagrożenie dla naszej planety. Na szczęście, późniejsze obserwacje i wykonane na ich podstawie obliczenia, przyczyniły się do znaczącego obniżenia szacunków prawdopodobieństwa zderzenia z Ziemią. Co prawda nadal ono istnieje, choć jest bliskie zeru. Nie zmienia to jednak faktu, że za trzynaście lat Apophis przeleci bliżej naszej planety, niż jakiekolwiek inne ciało niebieskie w historii obserwacji astronomicznych. Kolejny raz, również bardzo blisko, przelatywać będzie koło Ziemi w roku 2036. Ale tym razem Rosja chce być przygotowana na to spotkanie.

Jak podaje rosyjska agencja TASS, tamtejsi naukowcy zainicjowali program, którego efektem ma być zwiększenie możliwości rosyjskich międzykontynentalnych rakiet balistycznych – mają mieć możliwość niszczenia również przelatujących obok Ziemi asteroid. A przetestować chcieliby je właśnie na przelatującej w roku 2036 obok Ziemi asteroidzie (99942) Apophis.

Sabit Saitgarajew, z rosyjskiego Państwowego Centrum Rakietowego imienia Wiktora Makiejewa, tłumaczy, dlaczego to właśnie międzykontynentalne rakiety balistyczne mają największy potencjał, by stać się skuteczną bronią przeciwko tego typu zagrożeniom:

- Większość rakiet pracuje na płynnym paliwie. Procedura ich tankowania zaczyna się zwykle na dziesięć dni przed startem, z tego więc powodu nie nadają się do niszczenia meteorytów (…), które wykryte zostały kilka godzin przed ich wejściem w atmosferę. Do tego celu najlepiej nadawałyby się właśnie międzykontynentalne rakiety balistyczne, ale potrzebują pewnych modyfikacji - tłumaczy Saitgarajew.

Trudno odmówić racji temu argumentowi - międzykontynentalne rakiety balistyczne, które wykorzystują silniki na paliwo stałe, zostały w końcu zaprojektowane do tego, by można było natychmiastowo wykonać rozkaz wystrzelenia głowic jądrowych. Teraz Centrum stara się zdobyć finansowanie oraz, przede wszystkim, zgodę rosyjskiego Ministerstwa Obrony na modyfikację jednej z międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które znajdują się w służbie wojsk rakietowych.

Pomysł zniszczenia asteroidy potencjalnie zagrażającej Ziemi uderzeniem jądrowym jest oczywiście bardzo interesujący, ale taki scenariusz może mieć też mniej pożądane skutki – w efekcie atomowego uderzenia, jedna asteroida może rozpaść się na dziesiątki odłamków, dużo trudniejszych do śledzenia i również potencjalnie niebezpiecznych. Dlatego inni naukowcy proponują też alternatywne rozwiązania, takie jak na przykład zmiana trajektorii potencjalnie zagrażającej Ziemi asteroidy przy pomocy uderzeń kinetycznych lub przymocowanie do niej silników jonowych.

Na razie nie wiadomo, czy pomysł rosyjskich naukowców zostanie kiedykolwiek zrealizowany. Jednak w świetle tego, że Rosja prowadzi własny program broni zdolnej do niszczenia satelitów przeciwnika, tamtejsi wojskowi raczej będą zainteresowani zwiększeniem możliwości swoich rakiet.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Apple sprzeciwia się decyzji sądu i odmawia wbudowania backdoora w iOS

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 114 70.81%
nie 47 29.19%

Opinie (214)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
3
~Robert 2016-02-19 (01:51) 7 miesięcy 6 dni 10 godzin i 43 minuty temu

a ja lubię ruskie pierogi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
15
~Ciennikasz lewacki 2016-02-18 (20:39) 7 miesięcy 6 dni 15 godzin i 55 minut temu

Na liczne zapytania Radio Erewań odpowiada, że są również i inne wynalazki kremlowskiej myśli technicznej ; 1. Pasta do grania na trąbce 2. Spryskiwacz do guzików 3. Wiadro do pompowania czereśni 4. Zapalniczka do łupieżu 5. Sprężynowe rękawiczki na oczy 6. Podwójny gwizdek (wersja do lasu) 7. Obcęgi do fukania na szczury 8. Mały Betoniarz (prezent pod choinkę wielkanocną) 9. Trzepaczka do okien (z sekundnikiem 10. Kalesony gazo-odporne 11. Odplamiacz przeciwmgielny 12. Zapasowa kierownica strażacka 13. Młotek pukający (dwa razy po cichu) 14. Buty dochodzenia na ukos 15. Marzanna jednorazowa (skuteczna) 16. Kiełbasa z pozytywką (6 melodii) 17. Ptaszek robiący kuku 18. Czapka z budyniem 19. Papuga z Uljanoffska (3-biegowa - nierdzewna) 20. Latarka na duży palec (u nogi) 21. Klej do wody (dziurkowany) 22. Kosiarka do trawy z pojemnikiem na mleko (różowa) 23. Batyskaf latający na boku 24. Akordeon do walki z niedźwiedziem (imituje węża) 25. Peruka z katapultą 26. Ucho do telewizora 27. Bezpiecznik do lornetki 28. Wentylator na muchy 29. Pionowa karuzela do parku 30. Ostrzarka do lornetek. 31. Drzwi do lasku bulbul-ońskiego 32. Ser morski wyścigowy 33. Grzebień do 34. Otwory na dziury 35. Przyrząd do mycia wody bez użycia nóg. 36. Składany futerał na ognisko. 37. - 100. NAJNOWSZE WYNALAZKI INTERNETOWE : ruskie trole !

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~logik 2016-02-19 (15:55) 7 miesięcy 5 dni 20 godzin i 39 minut temu

w sumie to na Rosję spadł deszcze meteorytów więc co się dziwić że chcą móc się bronić, brawo za ambicje ale prace nad atomem były poszukiwaniem energii a wyniki miały nie być użyte przeciw ludziom, a tu nagle Hiroszima i jeszcze Nagasaki

odpowiedz

2
2
~Lasoten 2016-02-19 (10:11) 7 miesięcy 6 dni 2 godziny i 23 minuty temu

A do tej pory naród umrze z biedy i niedostatków przez ludzi którzy myślą tylko o zabawie w wojenki i niszczenie.

odpowiedz

2
4
~Miedwiediew 2016-02-19 (09:24) 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 10 minut temu

Na tę rakietę wsadźcie Putina i dziś w----------ć!

odpowiedz

5
6
~Jarocky 2016-02-19 (08:27) 7 miesięcy 6 dni 4 godziny i 7 minut temu

1. Zauważyłem, że Polacy w 98% dzielą się na dwa rodzaje: Trolli i trolli - wg mojej opinii z powodu skrajnej głupoty i zakorzenionej u podstaw chęci doje**nia drugiej osobie bez konkretnego powodu/wiedzy/argumentu, a o polemice techniczno-logicznej to zapomnij w ogóle. Szukacie szpiegów? A co to za szpieg co szczeka tylko wyzwiska? Kundel Pospolity, który jak zdenerwuje szczekaniem to ogonem macha! Więcej takich trolli po obu stronach życzę - mądry rozmówca z argumentami i logicznym omówieniem podejścia jednej ze stron do tematu jest groźniejsze, gdyż to może przekonać rozmówcę do zmiany własnego poglądu. A takie hał hał to banał, ale nie szkodliwy. 2. Jak już rozmawiamy o takiej tarczy ziemskiej, to pragnę zauważyć, że Rosja posiada tereny na 11 południkach, więc obiektywnie największy zakres możliwości szybkiego reagowania na zagrożenie. 3. Szukając militarnego punktu widzenia - wybuch w kosmosie o takiej sile w próżni, jak ktoś dobrze zauważył, różni się od tego na ziemi. Nie dlatego, że nie jest możliwy, ale dlatego, że tam nie ma oporu i fala rozejdzie się we wszystkie strony (również do ziemi), a co za tym idzie we wszystkie satelity i (najważniejsze) OZONOSFERE. Tak więc mówienie tu o bombach znanych nauce nie ma mowy. To pokazuje poziom wypowiedzi polskich forumowiczów szczekających wzajemnie na siebie. 4. jeżeli już broń tego typu to pytanie jaka: i tu pojawia się ciekawy temat do polemiki na forum: Typ bomby: Gamma, Alfa, a może zwykła rozpędzona igła z betonu z kopułą na końcu w celu przepchania? A jeżeli już któraś z tych możliwości to może jeszcze jakiś logiczny powód dlaczego i w jaki sposób? NIE BARDZIEJ OWOCNE OD SZUKANIA SZPIEGÓW PRZEZ SZPIEGÓW WŚRÓD SZPIEGÓW DLA SZPIEGÓW? Wojna informacyjno-propagandowa to wymysł, nie istniałaby, gdyby nie działała. A skoro działa bo naród ciemny - to najlepszym ustrojem w takim kraju jest właśnie DEMOKRACJA. Gdzie 51% takich pajaców co krzyczy "A" jest więcej od tych pajaców, co krzyczy "B". Pozdrawiam, i liczę na polemikę z punktu 4 mojej wypowiedzi.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~ewwds 2016-02-19 (09:02) 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 32 minuty temu

Normalnie niczym Młot Boga Clarke'a. Oby to się tylko nie skończyło Toutatis znaczy zagłada, albo i na Silosie :/ Tylko że wtedy nie będzie nikogo, kto mógłby powiedzieć, że jest legendą

odpowiedz

10
3
~jack 2016-02-19 (07:32) 7 miesięcy 6 dni 5 godzin i 2 minuty temu

a spadnie pewnie niechcąco na ameryke ,

odpowiedz

65
4
~Zulu 2016-02-18 (03:17) 7 miesięcy 7 dni 9 godzin i 17 minut temu

Byloby ciekawie gdyby to wlasnie Rosjanie uratowali Ziemie, coz za ironia...

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

5
5
~Iksjusz 2016-02-18 (21:38) 7 miesięcy 6 dni 14 godzin i 56 minut temu

Ciekawe, czy w ramach treningu ... wystrzelą ze dwie na Syrię ? Pytanie : czy na rakiecie posadzą jakiegoś Gieroja, żeby naprowadził rakietę na Cel ? Odpowiedź : TAK ! A jego nazwisko ? Oczywiście : major lojtnant baron Munchhausen Junior.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Programy do pobrania: