Rosja daje zielone światło dla bombowca PAK-DA

 
Źródło: WP.PL | 2013-04-16 (12:27) | 628 opinii
drukuj a a a

Amerykanie pracują cały czas nad bombowcem nowej generacji, który ma wejść do służby po roku 2020. Za naszą wschodnią granicą powstaje z kolei inna bardzo zaawansowana maszyna. PAK-DA to rosyjski odpowiednik amerykańskiego bombowca, który właśnie otrzymał zielone światło w formie podpisu gen. Bondarewa - szefa rosyjskich wojsk lotniczych - pod projektem i specyfikacją nowej maszyny.

O nowym strategicznym bombowcu mówi się w Rosji już od lat. Prace nad projektem rozpoczęto w 2007 roku, ale po drodze słyszeliśmy wiele sprzecznych informacji na temat losów tej maszyny. Pierwsze doniesienia sugerowały, że PAK-DA bazuje na naddźwiękowym Tu-160. Później jednak, między innymi w wystąpieniu Władimira Putina, padły stwierdzenia, że będzie to zupełnie nowa konstrukcja. W czerwcu 2012 roku Dmitrij Rogozin poddał w wątpliwość cały projekt, twierdząc że nowy bombowiec, własnej produkcji to zbędny wydatek. Te rewelacje szybko zdementował premier Dmitrij Miedwiediew, potwierdzając że PAK-DA powstanie zgodnie z planem. Ostatecznie, 11 kwietnia 2013 roku gen. Wiktor Bondarew złożył podpis pod projektem koncepcyjnym nowej maszyny.

PAK-DA będzie jak amerykański B-2 Spirit

Czy Rosja powinna tworzyć PAK-DA?PAK-DA powstaje w biurach projektowych Tupolewa. Bombowiec ma do 2025 roku zastąpić turbośmigłowe Tu-95MS oraz odrzutowe Tu-160. Choć początkowo mówiono, że nowy samolot będzie bazował na konstrukcji Tu-160, nie będzie przypominał amerykańskiego B-2 Spirit i będzie latał z prędkościami przekraczającymi Mach 5, w marcu 2013 dowiedzieliśmy się, że PAK-DA przyjmie jednak formę naddźwiękowego (Mach 1) latającego skrzydła. Oznacza to, że pomimo wcześniejszych informacji, będzie zapewne przypominał słynnego amerykańskiego B-2 Spirit. Te rewelacje zostały potwierdzone przez gen Bondarewa przy okazji podpisania koncepcji PAK-DA.

Dowiedzieliśmy się również, że choć nowy bombowiec nie będzie rozwijał prędkości hipersonicznych, wyposażony zostanie w pocisku manewrujące dalekiego zasięgu, zdolne do przekraczania bariery 5-krotnej prędkości dźwięku. Rosjanie planują również wyposażyć PAK-DA w najnowsze systemy walki elektronicznej. Jak na nowoczesną maszynę przystało, projekt będzie posiadał również właściwości Stealth - czyli będzie trudno-wykrywalny dla radarów. Pierwszy prototyp nowego bombowca mamy zobaczyć w 2020 roku, a do aktywnej służby maszyny powinny trafić do 2025 r.

Bombowce strategiczne to relikt wieków minionych

Co ciekawe, wśród rosyjskich ekspertów i polityków jest spora grupa przeciwników nowego bombowca. Wśród nich chyba najbardziej rozpoznawalną postacią jest wicepremier Dmitrij Rogozin. Przeciwnicy PAK-DA wskazują przede wszystkim na fakt, że Rosja nie potrzebuje nowoczesnego bombowca. Zauważają wręcz, że same bombowce za kilka lat będą już bronią przestarzała, że czasy się zmieniły, a tworzenia kolejnych, wartych miliardy maszyn to myślenie rodem z XX wieku. Rogozin i jego stronnicy przewidują, że cały projekt skończy się stworzeniem bardzo drogiej maszyny, której powstanie zaledwie kilka egzemplarzy, gdyż armii nie będzie stać na więcej.

Wszelki sprzeciw wydaje się jednak bez znaczenia, gdyż powstanie nowego bombowca stało się bardziej elementem polityki wizerunkowej niż obronnej Rosji. Imperialistyczna retoryka rosyjskich polityków, w którą wpisuje się tworzenie potężnych broni, nie jest zresztą żadnym zaskoczeniem, a całą dyskusję uciął najważniejszy zwolennik powstania PAK-DA - Władimir Putin.

GB/SW/GB

Najlepsze samoloty świata!

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 172 44.44%
nie 215 55.56%

Opinie (628)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
14
~Kokoszko 2013-04-21 (21:57) 3 lata 5 miesięcy 8 dni 22 godziny i 36 minut temu

Mozna oszczedniej zabijac ludzi wprowadzajac w kazdym kraju ustawe . Robole bez zawodu gorna granica zycia 30 lat po ukonczeniu 30 roku zycia bezwzglednie na miejsce pobytu likwidowac. Pracownicy fizyczni z wyuczonym zawodem ich wartosc dla spoleczenstwa nie wyzsza jak 35 lat zycia .Ludzie z wyksztalceniem srednim technicznym granica zycia 40 lat plus dodatkowe 5 lat zycia zagwarantowane w przypadku podpisania kontraktu ze beda unicestwiac niewykwalifikowanych roboli przez okres 4 lat. Ludzie z wyzszym wyksztalceniem bez tytulow doktoranckich oraz bez sukcesow gorna granica zycia 45 lat bez prawa sporzywania napoi alkoholowych w przypadku zlamania tego prawa natychmiastowa kara smierci w kadzi pelnej zacieru. Politycy od posla w zwyz,wojskowi od kapitana w zwyz dlugosc zycia bezograniczej z obowiazkiem po 40 roku zycia nowym zwiazkiem malozenskim poniewaz zony tych osob lub odwrotnie to zazwyczaj leniwe ,niewyksztalcone osoby ktorych granica zycia wedlog przeppisow nie bedzie przekraczala 49-45 roku zycia. Tylko takie restrykcje miedzynarodowe rozwiaza problem wojen,a pieniadze w ten sposob moga byc sporzyre na udogodnienia zyciowe pomazancow naszych

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~MG 2013-06-11 (18:59) 3 lata 3 miesiące 19 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

"Podpis pod projektem i specyfikacją" Czyli pod rysunkiem i paroma ZAŁOŻENIAMI. "Tak będzie wyglądał i tak szybko latał" i nic więcej. Poza tym amerykański B-2 Spirit to ślepa uliczka w projektowaniu niewidzialnych maszyn.

odpowiedz

7
2
~sars 2013-06-08 (20:26) 3 lata 3 miesiące 22 dni i 7 minut temu

Polak pracujący dla amerykańskich kapitalistów. "Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem.

odpowiedz

18
2
~dede 2013-04-22 (02:15) 3 lata 5 miesięcy 8 dni 18 godzin i 18 minut temu

A Polska jak zwykle na etapie balonow i lotni :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
3
~po prostu wiem 2013-04-28 (10:39) 3 lata 5 miesięcy 2 dni 9 godzin i 54 minuty temu

Amerykanie mają 20 szt B2 Spirytus i to im styka. Samoloty te służą wyłącznie do mydlenia oczu opinii społecznej, że są najbardziej zaawansowanymi maszynami w ich arsenałach. W rzeczywistości już od połowy lat 90 trzymają w hangarach kilkanaście sztuk HSB, czyli Hiperdźwiękowego Bombowca Strategicznego. Samolot ten wykorzystuje do napędu 4 szt PWDE, czyli silniki falowo- detonacyjne, działające na zasadzie sprężania powietrza przez naddźwiękową falę uderzeniową. W czasie lotu z duzymi prędkościami nie ma w nich żadnych ruchomych części, ale w czasie startu i lądowania silniki te pracują w trybie zaworowych silników pulsacyjnych i ich spalaniem kieruje system klapek, podobny do używanego w niemieckich V1, tyle że komputerowo sterowanych, dla wyciszenia pracy i zwiększenia efektywności spalania. Po nabraniu wysokości 1o tys stóp i dotankowaniu, klapki zaworów zostają zamknięte, a silniki po dostarczeniu utleniacza, zaczynają pracę w trybie rakietowym, podczas którego samolot osiąga wysokośc około 100tys stóp i rozpędza się do prędkości 3 Ma. Wtedy system klapek zostaje otwarty, utleniacz odcięty, a silnik zaczyna spalać sprężone falą uderzeniową powietrze atmosferyczne. Możliwe jest także kontynuowanie wznoszenia aż do osiągnięcia orbity okołoziemskiej, wymaga to jednak zabrania przez maszynę dodatkowego zbiornika paliwo- utleniacz, oraz dwóch prochowych rakiet pomocniczych. Dlatego Amerykanie nie zbudowali oficjalnego następcy SST, ten samolot może z powodzeniem pełnić takie misje, tyle że jest tajny. Za parę lat go odtajnią i będzie wtedy oficjalnie latał do ISS. Poszycie samolotu zbudowane jest z tytanu i metali lekkich, jedynie niektóre miejsca są pokryte materiałem ognioodpornym. Nagrzewanie się samolotu zostało rozwiązane bardzo prosto. Samolot ten podczas lotu powyżej 3 Ma wysuwa przed siebie specjalny ognioodporny lemiesz, który rozbija falę uderzeniową i kieruje na boki przed samolotem, tak że kadłub maszyny pozostaje w strefie niskiego ciśnienia i nie jest narażony na nagrzewanie. Oczywiście piloci nic wtedy nie widzą, ale ich oczami są szybkie linki danych, więc wiedzą co się dzieje. Na świecie działa parę baz na odległych lotniskach, w których samoloty te mogą lądować i byc uzbrajane: Cambeltown w Szkocji, Andersen w Guam, Ascension na Atlantyku i Diego Garcia na O. Indyjskim.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

75
6
~jan 2013-04-21 (19:09) 3 lata 5 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

a Polska nad czym pracuje???

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

2
0
~agawa 2013-06-05 (22:14) 3 lata 3 miesiące 24 dni 22 godziny i 19 minut temu

Pismak: podobieństwo B2 do rosyjskiego bombowca jest równe podobieństwu zebry do słonia. Pismak - opamiętaj się.

odpowiedz

17
14
~Andman 2013-04-22 (00:18) 3 lata 5 miesięcy 8 dni 20 godzin i 15 minut temu

Gratuluje wszystkim lunatykom wierzacym we wszystko Made in USA... Do tej pory najlepszym fotelem pilota jest radziecki K-36DM montowany miedzy innymi w MiG-29. Od 1989 roku amerykanie nie sa w stanie wyprodukowac fotela dla swoich pilotow dorownujacego parametrom rosyjskiej Gwiazdy. Wiec dalej dzielni "patrioci", scyzoryki w garsc i strugac dzidy!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

29
7
~olo 2013-04-21 (23:29) 3 lata 5 miesięcy 8 dni 21 godzin i 4 minuty temu

nas obronią legiony radia maryja:)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
4
~Tommy 2013-05-24 (23:20) 3 lata 4 miesiące 5 dni 21 godzin i 13 minut temu

mowili ze na tym bombowcu kurw....tancza nago..... takie wyposazenie ma.....

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: