Polska się zbroi! Kupujemy nowe okręty wojenne!

 
Źródło: PAP | 2013-09-10 (09:33) | 365 opinii
drukuj a a a

"W najbliższych dniach zostaną zawarte umowy na trzy niszczyciele min Kormoran 2 i dokończenie prac nad okrętem patrolowym Ślązak" - powiedział PAP Skrzypczak. Ślązak to okręt pierwotnie budowany od 2001 r. jako wielozadaniowa korweta Gawron. W lutym ub. r. rząd zdecydował przerwać program korwety. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym zdecydowano, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale jako patrolowiec.

Skrzypczak podkreślił, że oba projekty wykonają polskie konsorcja. Liderem konsorcjum budującego Ślązaka jest Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni; w programie Kormoran 2 wiodącym podmiotem jest Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

Projekt korwety "Gawron" (fot. MON)

Pierwszy z niszczycieli min ma być dostarczony pod koniec 2016 r.; w tym samym roku ma zostać zwodowany Ślązak.

Wysokość kontraktu i szczegóły dostaw mają zostać ogłoszone po ostatecznej akceptacji umowy przez MON.

Zakup niszczycieli min i patrolowców to część programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych do roku 2022. Według przedstawionych w ubiegłym roku założeń roczne nakłady na rozwój MW mają się utrzymać na poziomie ok. 900 mln zł rocznie. Program przewiduje również zamówienie trzech okrętów podwodnych; w tej sprawie trwa dialog techniczny z producentami, z których MON może wybrać dostawcę.

50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 206 69.36%
nie 91 30.64%

Opinie (365)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~nowy 2015-02-08 (10:05) 1 miesiąc 22 dni 1 godzinę i 12 minut temu

witam najgorzej nie lubię jak się wypowiadają ci co nie mają o walce i obronie żadnego pojęcia nie mają pojęcia o obronie a piszą a jak by doszło do wojny to by jak dzieci płakali.

odpowiedz

2
1
~pankracy 2013-09-16 (03:31) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 7 godzin i 46 minut temu

Juz mamy najwieksza armie na świecie ! Armie urzędników !!! Wiec zamiast kupować okręty weźmy je w leasing !!! Wplata wstępna 1% a reszta na raty po 500 zł co miesiąc !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~mtx 2013-09-24 (15:25) 1 rok 6 miesięcy 5 dni 19 godzin i 52 minuty temu

po co nam niszczyciele min...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
4
~ryszard56 2013-10-19 (23:56) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 21 minut temu

Witam,po pierwsze trzeba wrocić PANOWIE GENERAŁOWIE do projektu SKORPION NOTA BENE AMERYKANIE ZACZELI GO BUDOWAĆ,WSTYD PANOWIE, potrzebujemy kilka korwet typu GAWRON,kilka niszczycieli rakietowych TYPU 45 jakie buduja ANGLICY,potrzebujemy okretow podwodnych TYPU DELHWIN ,OKRETOW DESANTOWYCH typu MISTRAL,SPORO najnowszych APACHÓW,ORAZ ROZPOCZECIA PRODUKCJI POLSKIEGO SAMOLOTU GROT-2 POZDRAWIAM

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
1
~Premierminister 2013-12-16 (14:01) 1 rok 3 miesiące 13 dni 21 godzin i 16 minut temu

Hola - nie "kupujemy", a BUDUJEMY!! Ale najpierw wszystkie zasiedziałe na stołkach trepy won. Skrzypczakk też. Za dużo hałasu wokół dziada.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
7
~WER 2013-09-16 (01:52) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 9 godzin i 25 minut temu

PO DPLASZCZYKIEM DOBRA POLSKI ZBROJENIE SIE TO DO PAN ROZLOZENIA POSLKI NA LOPATKI GOSPODARCZO -DO KONCA -TO FINAL. PO NAGAL CHOLERE NAM WIECEJ ARMII I ZROJEN?!!! KAZDY NASZ SASIAD Z KTORYM GRANIZCYMY ZDOLNY JEST NAM WPIER...LIC TO PO CO NAM ARMIA? TYLKO JEDEN CEL-DOBIC FINANSOWO PANSTWO !! ZA JAJA KOMORA, TUSKA, SZECHTERA I RESZTE BANDY POSRANCOW I ZLODZIEI POLSKI--LACZNIE Z PEDOFILAMI Z KURII -PLUS DEBIL NIESIOL.. Z WALTZAMI I SENYSZYNAMI OPOZNIONYMI W ROZWOJU

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Paweł Donos 2013-12-18 (17:31) 1 rok 3 miesiące 11 dni 17 godzin i 46 minut temu

Potrzebne będą co najwyżej fregaty, korwety, szybkie i njiewielkie patrolowce uzbrojone w pociski rakietowe, okręty do zwalczania min, okręty podwodne i szereg jednostek pomocniczych. Jesteśmy w NATO, a to pociąga za sobą szereg konsekwencji. Dość poniżania samych siebie - nie jesteśmy Kopciuszkami, to jest wielki kraj, pełen w końcu niegłupich ludzi. Może pora odłożyć wreszcie na bok bzdury, a zabrać się do porządków?! Kaczyńscy i ich PiS daleko nas nie zaprowadzą. Pora przedefiniować na własny użytek słowo SUWERENNOŚĆ, bo czuję, że zmieniła się nieco jego treść. Skrajna parawica chciałaby Polski od morza do morza - i dobrze, ale ja chcę Polski w świecie. Silnej i zamieszkałej przez mądrych ludzi, widzących wokół siebie przyjaciół, a nie wrogów. Ani Radyjo ani Telewizyja Rydzyka nie służą kształtowaniu takiego obrazu: dla nich każdy wokół to wróg, każdy chce Polskę zagrabić, każdy chce zdejmować krzyże. Nie - przeciętnemu Polakowi krzyż nie przeszkadza; mądry Polak wierzy w Boga, a nie w Rydzyka. Może pora oczyścić nasz eter ze śmieci i te wszystkie medyja im zwyczajnie pozamykać?? Na dłuższą metę to szkodzi!... Ja tam wiem, że nikt przy zdrowych zmysłach nie każe nam budować pancerników czy lotniskowców i że w ostatecznym rachunku nie brak nam oleju w głowach. Rydzykowi się zbiera, aż wreszcie wilka poniosą: przyjdzie zdać rachunek z przekrętów i hochsztaplerki pod płaszczykiem Maryi. Ta ostatnia jest zwyczajnie zdegustowana skalą wykorzystywania jej imienia do przyziemnych sprawek; w którymś momemncie miarka się przebierze... Podsumowując - nic nam na dłuższą metę nie grozi, mamy po raz pierwszy od długiego czasu sporo spokoju, więc - do wszystkich "Piorunów"! - korzystajmy z tego, bo jak nas w końcu rozbiorą, to na dobre.

odpowiedz

2
1
~Też Polak 2013-12-18 (17:13) 1 rok 3 miesiące 11 dni 18 godzin i 4 minuty temu

Moi drodzy - armia, flota i lotnictwo to także polityka. Nic tak nie nadaje się do pokazywania siły kraju, jak dobry, sprawny w akcji i ładny (a jak) okręt wojenny. Podobnie, jak statek pasażerski, albo lepiej - flota takowych - przyda się do urozmaicania oferty turystycznej. Na portalach jak czytam - wypowiada się masa frustratów, dla których liczy się najsamprzód dołożenie rządowi, bo oni są akurat spod znaku kaczora i jego zwolenników. Ci pokazali już, co potrafią i mają drogę z powrotem do "koryta" zamkniętą na dobre. W następnych wyborach górą nie będzie PiS, tylko SLD, Ich Ruch (dawniej Palikociaki) i może PO. PiSu i Rydzyka polska brać ma serdecznie dość; na wydanie wciąż czekają wyroki na kaczorka, Ziobrę, Macierewicza i paru jeszcze innych. Okręt wojenny jest instrumentem polityki i jej służy, składając na przykład wizyty w obcych bazach. Znam przypadki, w których jedna wizyta takiego okrętu ogrzewała atmosferę i łamała lody lat wrogości między krajami. Trzeba tylko - bagatela - odłożyć "do ad acta" Smoleńsk, zamknąć Antka Policmajstra do psychuszki, usunąć z eteru "katolicki" głos Rydzyka i będzie pole do prawdziwego popisu. Rydzyk i jego telewizyja pojęcia pospołu nie mają o pluraliźmie; w audycjach TVT jedynymi autorytetami są zawsze posłowie i senatorzy z PiSu. Świat idzie do przodu i nie stać nas ani na PiS, ani na ględzenie Rydzykowych "autorytetów". To, co oni nazywają "głosem" jest ledwie piskiem, ale on denerwuje. Floty wojennej nie zbudujemy z Rydzykiem na karku - wniosek nasuwa się sam.

odpowiedz

3
5
~Maxi Ster 2013-10-22 (14:29) 1 rok 5 miesięcy 7 dni 20 godzin i 48 minut temu

Ludzie som gupie jak buty, skoro nie potrafiom na życie zarobić - Państwu nic do tego, że jedna z drugom baba i jeden z drugim dziad tylko siedzom i Rydzykowych pierdół słuchajom. Tela w temacie.

odpowiedz

2
8
~PIOTR 2013-09-16 (00:38) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 10 godzin i 39 minut temu

OBECNYM POLSKIM WLADCOM MARZY SIE WIELKA SILNA MILITARNA POLSKA I DLATEGO MACHAJA SZABELKA.NAJGORSI SA TACY JAK KOMOROWSKI I JEGO OPETANI DORADCY.TACY PSYCHICZNIE UWALENI MOGA WYWOLAC KONFLIKT MYSLAC ZE SA JUZ NA TYLE MOCNI ZE MOGLI BY WYGRAC WOJNE NP. Z NIEMCAMI BO WIEDZAC ZE NIEMCOW GOSPODARCZO NIE DOGONIA I NAJLEPIEJ MILITARNIE POKONAC,ALE TO SIE NIE UDA BO AMERYKANIE ZOSTAWILI NIEMCOM PARE ATOMOWYCH BOMBEK JAKO SRODEK ODSTRASZAJACY A TAKI CO ODWAZYL BY SIE NIEMCY ZAATAKOWAC ZGINIE NATYCHMIST.NIEROZUMIEM ZE TAKI BIEDNY KRAJ JAK POLSKA WYRZUCA PIENIADZE W BLOTO KUPUJAC TAKI ZLOM KTORY BEDZIE STAL BEZ UZYTKU I RDZEWIAL,MOZE TYLKO OD CZASU DO CZASU WYPLYNIE NA PARADE W DZIEN MORZA.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
0
~alo 2013-09-16 (05:03) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 6 godzin i 14 minut temu

Szybki okręt rakietowy (FAC), nazywany przez niektórych też mini-korwetą, klasy O22 Houbei. Zbudowany w technologii stealth, w oparciu o szybki katamaran pasażerski, projektu australijskiej firmy AMD Marine Consulting. Większy odpowiednik tej konstrukcji do dziś dzierży Błękitną Wstęgę Atlantyku, za przepłynięcie oceanu ze średnią prędkością 42 węzłów, w niecałe 3 doby. Uzbrojenie: dwie wyrzutnie, mieszczące łącznie 8 kierowanych pocisków przeciwokrętowych- zasięg 500 km, oraz 8 pocisków cruise do ataku naziemnego - zasięg ponad 600km (max nawet 3tys.), wyrzutnia z 12 pociskami przeciwlotniczymi bliskiego zasięgu, będących chińskimi kopiami rosyjskiej Igły (podobnie jak PZR GROM), działko automatyczne Gatlinga, kopia AK 630, uzywanego też w polskiej MW. Posiada radar Sea Eagle S/C o zasięgu ponad 100 km, zdolny do śledzenia co najmniej 10 celów jednocześnie, system elektrooptyczny HEOS 300 do wykrywania celów kamerami CCD i w podczerwieni, oraz wyrzutnie wabików termicznych i dipoli. Napęd - 2 diesle (nie ma paliwożernych i drogich w utrzymaniu turbin!) o mocy ok 5MW każdy, 4 pędniki strugowodne, zapewniające szybkość co najmniej 40 węzłów, przy zapewnieniu zwrotności nieosiągalnej przy napędzie klasycznym. Wszystkie systemy są w pełni zautomatyzowane, załoga liczy zaledwie 12 osób. Ile to kosztuje? 40 milionów dolarów za sztukę, czyli równe 3 jednostki za cenę niedokończonego kadłuba Gawrona. Ale Chiny są przecież biedne, a my bogaci.

odpowiedz

4
2
~mgr 2013-09-16 (04:41) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 6 godzin i 36 minut temu

Tusk i Po dostają dolę z tych kontraktów czy co? przy takich długach tyle milairdów wywalać na korwety pustynne tam chodzi pewnie ołapówki bo Po kończy władzę i chce się obłowić i ustawić na dziesiatki lat na zbrojeniówce

odpowiedz

0
0
~pankracy 2013-09-16 (03:38) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 7 godzin i 39 minut temu

Ciekawe czy bedzie można cały VAT odliczyć od niszczyciela min ? Czy moze tylko max 50% nie więcej niż 7000 ???? No i czy VAT od paliwa również ????

odpowiedz

5
1
~banan 2013-09-16 (00:24) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 10 godzin i 53 minuty temu

za czyje kupują? złodzieje zniszczyli przemysł (stocznię) gdzie można było budować własane i dać ludziom pracę ale nie łatwiej siegnąc po nie swoje

odpowiedz

7
2
~dariusz 2013-09-16 (00:09) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 11 godzin i 8 minut temu

przed kim mamy sie bronić , niedługo większość wyemigruje z tego dziadoskiego kraju

odpowiedz

10
1
~klocek 2013-09-15 (20:25) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 14 godzin i 52 minuty temu

900mln rocznie dostaną z dziury Rostkowskiego.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
4
~p.emeryt 2013-09-15 (23:50) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 11 godzin i 27 minut temu

Ludzie nie mają co do garnka włożyć a ci kupują stare okręty za duże pieniądze.Przed czym mają nas bronić,może przed potworem z Loch Ness?

odpowiedz

12
4
Poznańczyk 2013-09-15 (22:22) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 12 godzin i 55 minut temu

Natak małym akwenie jak Bałtyk to się rozwija lotnictwo morskie, a nie marynarkę wojenną.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
2
~POLSKA REP. WAJMARSKA 2013-09-15 (22:40) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 12 godzin i 37 minut temu

KASA W BŁOTO. POLSKA POWINNA MIEĆ SATELITĘ WOJSKOWEGO ORAZ SIEĆ "STACJI KONTROLI WIDMA" DLA WYKRYWANIA SAMOLOTÓW TERRORYSTÓW Z TECHNOLOGIĄ STELAT. KUPOWANIE STATKÓW USA Z DEMOBILU TO MARNOTRAWSTWO KASY. POLSKA POTRZEBUJE TYLKO ZE STATKÓW LOTNISKOWIEC SZTUK 3 ORAZ SATELITARNE DZIAŁO RENTGENOWSKIE. ALE NAJLEPSZA DLA OBRONY BĘDZIE PLATFORMA OBYWATELSKA SPECJALIŚCI O GENEROWANIA DŁUGU. JAKA KASA WPADNIE TO ZNIKA JAK W TRÓJKĄCIE BERMUDZKIM. POLSKA KRAJ ZDEMILITARYZOWANY, NOWOCZESNEJ OBRONY, BEZ NOWOCZESNEJ POLITYKI, W DŁUGU JAK REPUBLIKA WAJMARSKA. MYSZY SZCZURY PLĄDRUJĄ KRAJ. SETKI SAMOBÓJST, OKRUTNA NĘDZA I GŁÓD, PODPALENIA POD KANCELARIĄ PREMIERA, SAMOBÓJCZE SKOKI NA WOLONTARIUSZKI( NP PATRZ "TOMASZ LIS NA ŻYWO") SŁOWIAŃSKIE GETTO I MASOWE WYSIEDLENIA ZA PIENIĄDZEM.

odpowiedz

5
1
~xxx 2013-09-15 (22:32) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 12 godzin i 45 minut temu

Przypomina się rok 1939, tez mieliśmy kilka statków i łodzi podwodnych(nawet nowoczesnych) a jak przyszło co do czego uciekły do Anglii

odpowiedz

Bądź z nami na bieżąco

Galerie

PLAY

Sonda

Która premiera targów MWC 2015 jest najciekawsza?

glosuj

Programy do pobrania: