Ognisty rydwan Rosjan - śmigłowiec Ka-52 Aligator

 
Źródło: WP | 2016-01-21 (12:52) | 268 opinii
drukuj a a a

(fot. Wikimedia / Alex Beltyukov / CC)

Związek Radziecki mógł pochwalić się wieloma interesującymi konstrukcjami wojskowymi. Ka-52 Aligator to jednak jedna z najciekawszych maszyn na świecie, mogąca śmiało konkurować z tymi budowanymi na zamówienie zachodnich armii. Mimo sporej masy, Ka-52 jest niezwykle zwrotny i szybki, a do tego potężnie uzbrojony. To właśnie między innymi dlatego nazywano go często "ognistym rydwanem".

Aligator powstał jako rozwinięcie projektu śmigłowca Ka-50. Dowództwo sił zbrojnych ZSRR uznało, że na wzór wojsk USA, potrzebny jest śmigłowiec rozpoznania pola walki. W przeciwieństwie jednak do konstrukcji używanych w siłach NATO, rosyjska maszyna miała być zdolna do ataku i bezpośredniej walki w powietrzu. Aby ograniczyć koszty, zrobiono przegląd dostępnych w armii modeli. Biuro konstrukcyjne Kamowa doszło do wniosku, że najłatwiej będzie dokonać modyfikacji maszyny Ka-50. Był to jednomiejscowy śmigłowiec, który dzięki znacznej automatyzacji i sporemu wyposażeniu elektronicznemu mógł uczestniczyć w walce bez dodatkowej osoby - operatora uzbrojenia. Uznano zatem, że modyfikacja polegająca na dodaniu drugiego pilota (dowódcy pola walki) oraz niewielkie zmiany uzbrojenia spełnią wymagania armii.

Projektowanie maszyny rozpoczęto w 1987 roku. Zmiany ustrojowe oraz znaczące ograniczenie finansowania mocno opóźniły projekt. Pierwszy prototyp oblatano dopiero po dziesięciu latach – 25 czerwca 1997 roku. Przez kolejne 11 lat trwały testy maszyny i próby w locie. Tak długi okres przygotowania do seryjnej produkcji wynikał także z problemami z finansowaniem projektu i prac badawczo-rozwojowych. Do seryjnej produkcji maszyna trafiła dopiero w roku 2008.

(fot. Wikimedia / Fedor Leukhin / CC)

Ka-52 to ciężki śmigłowiec bojowy o masie ponad 7700 kg. Jego napęd stanowią obecnie dwa silniki turbinowe Klimow VK-2500, każdy o mocy 1800 kW (2440 KM). Pierwotnie zainstalowane były nieco słabsze jednostki, jednak ambitne plany eksportowe zmusiły producenta do użycia bardziej dopracowanych i mniej awaryjnych silników. Dzięki nim maszyna może się rozpędzić do prędkości 315 km/h i przelecieć maksymalnie 470 km. Maksymalna wysokość na jaką może się wzbić to 5500 metrów.

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą maszyny jest jej specyficzny, podwójny wirnik. Działa on przeciwstawnie, co oznacza że jeden z nich obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a drugi w stronę przeciwną. Taki układ pozwala na rezygnację z tylnego śmigła, ale też poprawia osiągi. Produkt Rosjan potrafi latać szybciej i jest zwrotniejszy niż amerykański AH-64 Apache. Konstruktorzy bardzo ciekawie umieścili silniki – po obu stronach kadłuba. Dzięki temu zminimalizowali ryzyko całkowitego zniszczenia maszyny od pojedynczego trafienia pociskiem w bok kadłuba. Równie nietypową rzeczą jak zespół napędowy, jest układ kabiny. W podobnych konstrukcjach stosowany był układ z fotelami pilotów umieszczonych jeden za drugim. Rosjanie umieścili je obok siebie. Taki zabieg pozwolił na zmniejszenie masy i ograniczenie kosztów (wspólne układy sterujące, mniej części eksploatacyjnych). Ewenementem na skalę światową jest także zastosowanie rakietowo wyrzucanych foteli pilotów (system katapultowania).

Ka-52 Aligator może się także pochwalić mocnym uzbrojeniem. Podstawową bronią jest rakieta AT-12 Wichr z systemem celowniczym I-251W Szkwał. Pozwala ona na namierzanie i niszczenie celów (najczęściej czołgów i artylerii) z odległości od 5 do 12 km. Jest to zgodne z zamówieniem dowództwa armii, które oczekiwało, że maszyna będzie atakować cele, sama jednocześnie pozostając niewykryta lub będąc z dala od linii silnej obrony przeciwlotniczej. Obok rakiet AT-12, śmigłowiec może być wyposażony w pociski kierowane S-24, S-13 i S-8, a także podwieszane pod skrzydłami bomby. Nie zabrakło także działka kalibru 30 mm Szipunow 2A42, które jest jednym z najcelniejszych na świecie w swojej kategorii. Systemy sterowania śmigłowca można ustawić tak, aby namierzony cel stale znajdował się w jego zasięgu. Co ciekawe, cały system sterowania ogniem działa w czasie rzeczywistym i może być w pełni skomunikowany z innymi maszynami. Oznacza to, że Ka-52 może niszczyć cele, które zostały zidentyfikowane i namierzone przez inne maszyny, a także stacje naziemne.

Rosjanie bardzo aktywnie próbują sprzedawać śmigłowiec na całym świecie, czego przykładem może być niesamowity pokaz możliwości maszyny podczas Paris Air Show w 2013 roku. Najwyraźniej opłaciło się to producentowi, ponieważ pierwsze zamówienia na maszyny złożył rząd Egiptu.

LP

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 305 88.15%
nie 41 11.85%

Opinie (268)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

29
45
~RAKIETY ZAMIAST CHLEBA 2016-01-24 (16:21) 8 miesięcy 4 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Rosyjski przemysł obronny nie zbudował łańcucha zintegrowanej informacji naukowej i konstrukcyjnej i pracuje w systemie manufakturowym. Dla kremlowskich technokratów i ministrów wniosek jest oczywisty: rosyjska zbrojeniówka - podobnie, jak cała gospodarka - wymaga reform strukturalnych, które zapewniłby całkowitą zmianę filozofii myślenia i działania. Na to jednak budżet nie ma pieniędzy i szybko mieć nie będzie. Stojąc przed wyborem finansowania armii lub reform gospodarki, Kreml wybiera siły zbrojne. Dlaczego? Rosja nie chce już należeć do Zachodu, bo uważa, że kiedy tego pragnęła, doznała lekceważenia ze strony zwycięzców zimnej wojny. Oczywiście to uproszczenie, bo jak mówi Dmitrij Trenin z Moskiewskiego Centrum Carnegie, Moskwa miała dwa plany: a - konwergencji w Zachód; b - zapasowej reintegracji obszaru byłego ZSRR. Oba warianty nie wypaliły i to w dużej mierze z winy Rosji. Pozostawiły natomiast Rosję samą, co Kreml przekuł w plan c - niezależność naszą siłą. Dyplomatyczna strategia wolnej ręki, czyli swobodnego zawierania pragmatycznych sojuszy nie jest dla Rosji nowością, jednak w obecnej sytuacji stanowi dla elit władzy być albo nie być. To dlatego Moskwa stara się zapewnić ochronę przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami, a dla samotnego kraju zagrożeniem jest wszystko. Podział Arktyki, napór islamu na Azję Środkową i Kaukaz, wreszcie chińsko-amerykańska rywalizacja. Zagrożenie ze strony NATO, które "bierze Rosję w militarne kleszcze" jest prawdziwą kremlowską obsesją. Ze względu na słabość ekonomiczną jedynym instrumentem aktywnej obrony pozostaje armia. Dlatego mimo ciężkiej sytuacji gospodarczej, a za chwilę także społecznej, Rosja będzie produkowała czołgi zamiast masła. Silna armia i flota przez trzy stulecia zapewniały rosyjskiemu karzełkowi gospodarczemu decydujący udział w światowym rozdaniu kart. Dlaczego teraz miałoby być inaczej? Nawet jeśli baryłka ropy naftowej będzie kosztowała 20 dolarów.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
4
~Passer Domesticus 2016-01-27 (11:48) 8 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 34 minuty temu

Kamow-52-gi. Kolejna wersja twórczego rozwinięcia udanego i oblatanego dwu wirnikowego śmigłowca Deutsche Institut fuer Luftfahrforschung (Niemiecki Instytut Badawczy Lotnictwa). Amerykanie (ale i Rosjanie też) wagonami wywozili z podbitych Niemiec dokumentacje techniczną. Ocenia się, że badania i opracowania techniki wojennej w hitlerowskich Niemczech były bezprecedensowe. Wyprzedzały o dziesiątki lat konkurentów.

odpowiedz

4
2
~irek 2016-01-27 (07:57) 8 miesięcy 2 dni 2 godziny i 25 minut temu

A nasze francóskie Carakany na pewno będą lepsze!

odpowiedz

28
11
~Right 2016-01-25 (10:18) 8 miesięcy 4 dni i 4 minuty temu

a my dzięki banderowskiej PO mamy kupić jakieś francuskie odpowiedniki Renault Twingo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

117
6
eddy7 2016-01-24 (12:49) 8 miesięcy 4 dni 21 godzin i 33 minuty temu

a ja tam wole ruskie dziewczyny! i nie jestem ruskim trolem

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

17
45
~sceptyk 2016-01-24 (23:58) 8 miesięcy 4 dni 10 godzin i 24 minuty temu

Podobno nasze zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu niszczą to badziewie między śniadaniem a poranną kawą...

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

61
291
~spec militarii 2016-01-24 (11:19) 8 miesięcy 4 dni 23 godziny i 3 minuty temu

hahaha nie ma sobie rownych chyba zart to zlom nie helikopter wystarczy rakietka i nie ma badziewia .

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

3
7
~tomas 2016-01-25 (11:26) 8 miesięcy 3 dni 22 godziny i 56 minut temu

Teraz mamy nowego ministra obron ten wybierze nam uzbrojenie , polonezy na gaz z smigłem na pokładzie kot uzbrojony po zęby,.

odpowiedz

6
3
~xxl 2016-01-25 (11:20) 8 miesięcy 3 dni 23 godziny i 2 minuty temu

a w Polsce co drugi to profesor {Bender Pawlowiccz Kuleza...}a zwyklej sruby zz llewym gwintem nie umieja wymyslic

odpowiedz

17
6
~uyg 2016-01-25 (10:29) 8 miesięcy 3 dni 23 godziny i 53 minuty temu

A my na co czekamy... Kupujmy od Ruskich.

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: