Mi-26 - największy śmigłowiec świata

 
Źródło: WP.PL | 2012-11-16 (12:15) | 347 opinii
drukuj a a a

Mi-26
(fot. UTAir India)

Mi-26 to kolejny z całej serii przykładów sprzętu wyprodukowanego w byłym ZSRR, który dobitnie pokazuje, że ten wielki kraj uwielbia wielkie maszyny. Zaprojektowany w latach 70. śmigłowiec do dzisiaj pozostaje największą tego typu konstrukcją, jaka trafiła do produkcji.

Mi-26 to prawdziwy rosyjski kolos - sama maszyna waży prawie 29 ton. Śmigłowiec powstał w wielu wersjach. Model do transportu dużych i ciężkich ładunków może unieść do 20 ton obciążenia. Mniejsze, ważące do 5 ton pojazdy mogą wjechać do środka śmigłowca, a te większe są podczepiane do jego podwozia. Choć przewożenie ciężkich ładunków to główne zadanie tej maszyny, powstały również wersje pasażerskie, wojskowe, medyczne, strażackie, a nawet wersja przystosowana specjalnie do niszczenia okrętów podwodnych. Śmigłowiec trafił zarówno do armii, jak i sektora prywatnego wielu krajów, w tym republik byłego Związku Radzieckiego, Chin czy Indii.

Mi-12 większy, choć nieudany poprzednik Mi-26

Pierwsze Mi-26 powstały w biurze Michaiła Mila na zamówienie ZSRR. Początkowo prace skupiały się na jeszcze większym śmigłowcu Mi-12 – powstały nawet 2 prototypy tej gigantycznej maszyny. Mi-12 udało się ustanowić niepobity do dzisiaj rekord udźwigu przez śmigłowiec – maszyna uniosła 44205 kg na wysokość 2255 m oraz największego na świecie śmigłowca, jaki kiedykolwiek wzbił się w powietrze. Projekt tego kolosa okazał się jednak nieudany, więc skupiono się nad stworzeniem mniejszej maszyny. Tak powstał „Projekt 90”, który później przybrał, stosowaną do dziś nazwę Mi-26.

Śmigłowiec powstał jako bezpośredni następca modelu Mi-6, a jego głównym celem miało być przenoszenie ciężkiego sprzętu, jak opancerzone transportery piechoty i rakiety balistyczne z lotnisk (gdzie dostarczały je gigantyczne rosyjskie samoloty, jak Antonow An 22) do baz wojskowych. Mi-26 posiada klasyczną konstrukcję z dwoma wirnikami - nośnym oraz ogonowym, przy czym jest to pierwszy na świecie śmigłowiec z 8-płatowym wirnikiem głównym. Dodatkowo, maszyna została wyposażona w automatykę, która pozwala zwiększyć moc jednego silnika, w razie uszkodzenia drugiego.

Spektakularne sukcesy Mi-26…

Chyba najsłynniejszym zadaniem wykonywanym przez śmigłowce Mi-26 były prace po katastrofie w Czarnobylu. Maszyny w wersji Mi-26S zostały wtedy użyte do wykonywania pomiarów oraz zasypywania z powietrza uszkodzonego reaktora nr 4. Choć kabiny pilotów osłonięto ołowianymi płytami, wielu z nich taki tak zmarło później na chorobę popromienną.

Mi-26 w Czarnobylu

Jak na śmigłowiec transportowy przystało, Mi-26 może pochwalić się przenoszeniem różnych nietypowych ładunków. Jednym z nich był amerykański śmigłowiec MH-47E Chinook. Podczas prowadzonej w 2002 roku operacji przeciwko Al-Kaidzie w Afganistanie, dwa śmigłowce Chinook utknęły na zboczach gór. Jeden uznano za niemożliwy do odzyskania, ale drugi postanowiono ściągnąć z wysokości 2,6 km. Tylko jedna maszyna na świecie mogła dokonać tak karkołomnego zadania. Wynajęty od prywatnej, rosyjskiej firmy Mi-26 ściągnął pozbawiony paliwa, wirnika i zbędnego ładunku śmigłowiec ze zbocza afgańskiej góry. Zaledwie pół roku po tej operacji, inny amerykański helikopter – model CH-47 - utknął 160 km od afgańskiego miasta Bagram na wysokości 1,2 km. Ponownie z pomocą przyszedł Mi-26.

Innym nietypowym ładunkiem, jaki miał okazję przenosić „rosyjski kolos” był… mamut. W 1999 roku Mi-26 użyto do przeniesienia ważącego 25 ton bloku lodu z odnalezionym na Syberii mamutem sprzed 23 tys. lat. Znalezisko przewieziono do laboratorium w syberyjskiej wiosce Chatanga na półwyspie Tajmyr, gdzie naukowcy mogli zbadać mamuta i… podjąć próby jego sklonowania.

... i tragiczne katastrofy

Niestety historia Mi-26 nie jest pozbawiona tragicznych wypadków. W 2009 roku, Mołdawski śmigłowiec został zestrzelony w Afganistanie w prowincji Helmand. W wyniku tej katastrofy zginęło 6 ukraińskich członków załogi. W dodatku ten Mi-26 nie brał udziału w działaniach wojennych – wykonywał misję humanitarną na zlecenie NATO. Mniej tragicznie, bo jedynie zranieniem 9 pasażerów, zakończył się wypadek Mi-26 należącego do indyjskich sił powietrznych. Śmigłowiec spadł z wysokości 15 m, zaraz po oderwaniu się z lotniska w Jammu. Śledztwo przeprowadzone po wypadku wykazało, że przyczyną było złe zamocowanie ciężarówki wewnątrz kadłuba śmigłowca. Jednak największą katastrofą Mi-26 było zestrzelenie śmigłowca przez czeczeńskich separatystów w sierpniu 2002 roku. Maszyna spadła wprost na pole minowe. W tej katastrofie zginęło 127 osób, które były na pokładzie, a z samego śmigłowca zostały tylko zgliszcza.

Chińczycy chcą przerwać dominację Mi-26

Obecnie Rostowska Fabryka Śmigłowców "Rostwiertoł", w której powstają Mi-26 planuje unowocześnienie całej rosyjskiej floty wojskowych śmigłowców Mi-26 do najnowszej wersji porównywalnej z najnowocześniejszym modelem Mi-26T. Choć rosyjska konstrukcja pozostaje największym śmigłowcem świata, dominacja ta może zostać niedługo przerwana przez Chińczyków, którzy w 2010 roku zapowiedzieli stworzenie śmigłowca transportowego, zdolnego przenosić ładunki ważące nawet do 33 ton.

Zobacz: Jak dobrze wybrać zmywarkę?

gb/jg/gb

Współczesne śmigłowce bojowe

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 406 89.82%
nie 46 10.18%

Opinie (347)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

23
81
~rychu 2012-11-19 (15:17) 3 lata 10 miesięcy 11 dni 3 godziny i 32 minuty temu

u ruskiej dziczy wszystko jest naj,najwieksze karly i najmniesze olbrzymy

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
2
~EX1 2013-02-23 (15:03) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 3 godziny i 46 minut temu

Podczas akcji zrzutów cementu na uszkodzony reaktor w Czarnobylu lub innych lotów obserwacyjnych brały udział Mi-6,Mi-8,Mi-26 lecz tylko na owianym sławą złomowisku niedaleko elektrowni pozostawiono Mi-6 czyżby reszta napromieniowanych maszyn latała nadal.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
30
~Viper 2012-11-17 (00:16) 3 lata 10 miesięcy 13 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Takie śmigłowce powstają obecnie na potrzeby transportu. Kiedyś takie rzeczy były robione dla prestiżu. Czasem się nie udawało co pokazał dobitnie przykład Tu-144. Ale czasem udawało się w tej dużej większości a co za tym idzie Ruski nie znaczy że gorszy. W każdym kraju znajdzie się nie wypał. Przykład macie tu chodźby Szmelc... pardon F-16. Niestety wszyscy zapominają o tym że kiedyś to były początki i nie wszystkie błędy w konstrukcjach dało się wyeliminować. Co ciekawe wiele konstrukcji dziś już szmelcowatych produkuje się nadal jak chodźby wyżej wymieniony F-16.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
6
~artoss 2013-05-30 (09:01) 3 lata 4 miesiące 9 godzin i 48 minut temu

Czy Mi 26 jeszcze lata ile spala śmigłowiec raczej nie jest ekonomiczny.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
2
~granatnik 2013-03-01 (10:07) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 8 godzin i 42 minuty temu

Natomiast amerykańskie lotniskowce i krążowniki szos należą do najmniejszych w świecie, bo amerykanie nie uwielbiaja wielkich maszyn i kretów, nieprawdaż?

odpowiedz

12
3
~oficer 2013-02-25 (18:00) 3 lata 7 miesięcy 5 dni i 49 minut temu

Czeczeńcy to jednak BYDŁO!

odpowiedz

16
1
~j23 2012-11-25 (09:57) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 8 godzin i 52 minuty temu

Dyskusja stała się zbyt JEDNOSTRONNa. Oraz nie jest tlko CZARNO-BIAŁY..Trzeba trochę SPAWIeDLIWOŚCI. My Polacy lubimy się wywyższac na Rosjanami "podczepiając się na gapę" do kultury i osiągnięć Zachodu i probujemy sie tym chwalić wzgledem Rosji. Stajemy jakby za plecami Zachodu i wymachujemy na Rosje (nie swoją) szabelką. Wrzucamy przy tym do jednego worka osiągnięcia Zachodu czyli Europy Zach, USA, a nawet Japonii i Korei Płd i przciwstawiamy "niecywilizowanej" Rosji. A kazdy z tych krajów Zachodu wnosi coś speclistycznego, swojego, do kulury technicznej tego ogólnie rozumianego Zachodu. Japonia np. nie we wszystkim jest dobra np slaba w medycynie, ale ma doskonała elektronike uzytkową, czy samochody. Polska niestety niewiele wnosi i wniosła do kultury i osiągnięć technicznych tego ogólnie rozumianego Zachodu. Jest NIESTETY tylko BIERNYM użytkownikiem i klientem NETTO tego co wymyślili i wyprodukowali Niemcy, USA, czy Japończycy. Wszyscy Polacy lataja Drealmlinerem z z USA (ciekawe co tam polskiego, chyba tylko stewardesy) , badają się amerykańskim tomografem, jeżdża niemieckimi Volswagenami kupują telefony fińskiej Nokii, japońskie aparaty foto Canona, smartfony Samsunga i i telerwizory Sony. Rosja ma za mały potencjał intelektualny i ludnościowy i nie jest fizycznie, realnie w stanie swoim podobnymi wyrobami konkurować z odpowiednikami z tak rozumianego zachodu. Ba, nawet nawet nie jest w stanie tylu róznych wyrobów wyprodukowac. Też jest więc takim samym biernym uzytkownikiem tych gadżetów nowoczesności jak Polska. Nie ma więc żadnego uzasadnienia, żeby Polak chwalił się swoim Iphone IV, prze Rosjaninem tez mającym w ręku takiego samego Iphone IV. Widać to też na przykładze sprzetu wojskowego. Rosja nie jest w stanie wyszystkiego wyprodukować sama, co jest porównywalne z Zachodnim. Próbuje więc konkurować w kilku dziedzinach, aby zorganizować i dać prace swoim obywateleom i przeterwać. Niestety system polityczny, ekonomiczny to bardzo słaby, niesamoregulujący sie mechanizm. Ze względów mentalności i przyzwyczajeń obywateli, kultury i dokladności pracy i tradycji oszczędzania. Ja np nie wyobrażam sobie, żeby w takim braku organizacji, chaosie, braku dysypliny, alkoholiźmie, nieporządku i byle jakości w Rosji ktoś mógl wyprodukowac procesor komputera. To samo zresztą dotyczy Polski. Rosja więc jest skazana na "małżeństwo z rozsądku" z Zachodem. ALE jest państwo, które jest w stanie realnie konkurować z zachodem i robić dosłownie WSZYStKO, co produkuje wspomniany Zachodu. Są to CHINY. A są one takim samym konkurentem i PRZYSZŁYM zagrożeniem ludnościowym, ekonomicznym i militarnym dla Zachodu jak i dla Rosji.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
0
~paul 2012-11-24 (22:31) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 20 godzin i 18 minut temu

W 1991r byłem w ośrodku wypoczynkowym PZL-MIELEC w Rzemieniu k/Mielca gdzie szkolili się spadochroniarze z kilku krajów i skakali z MI-26 ,spożywaliśmy alkohol z mechanikami z Rosji(początkowo dobrą wódkę a skończyło się na spirytusie z instalacji przeciwoblodzeniowej ) dzięki znajomości zawartej przy % mogłem sobie posiedzieć w kabinie MI-26(ogromny ale topornie wykończony)

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

2
0
~nick 2013-01-10 (02:33) 3 lata 8 miesięcy 20 dni 16 godzin i 16 minut temu

Jest największą konstrukcją latającą a nie taką która trafia do produkcji bo był jeszcze mi-12

odpowiedz

4
9
~Antek. 2012-11-25 (16:17) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 2 godziny i 32 minuty temu

Na PO to za mały,ale na pisiaków to wystarczył by ten malutki,pasował by do liliputa prezesa pisu,nawet jeszcze mniejszy jak na nich to i ten mały za duży/.

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: