Sztuczna inteligencja zastępuje ekrany smartfonów

 
Źródło: CHIP | 2016-01-15 (11:06) | 11 opinii
drukuj a a a

(fot. Luke Wroblewski / CC)

Użytkownicy smartfonów oczekują urządzeń o większych ekranach i jednocześnie o dłuższym działaniu baterii - deklarują tak w badaniach firmy Ericsson. Rozwiązaniem może być inteligentny asystent, który zniweluje potrzebę korzystania z ekranu dotykowego smartfona lub tabletu.

Według badaczy Ericsson ConsumerLab, 85 procent użytkowników smartfonów deklaruje, że inteligentna elektronika noszona (ang. wearables) stanie się powszechna w ciągu najbliższych pięciu lat. Połowa respondentów wierzy, że będzie mogło komunikować się z domowymi urządzeniami w ten sam sposób jak z drugą osobą. Taki sposób interakcji z przedmiotami i otoczeniem mógłby być możliwy przy wykorzystaniu interfejsów sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja umożliwi interakcję z przedmiotami bez konieczności wykorzystania do tego celu wyświetlacza smartfona.

Pytani konsumenci wierzą, że sztuczna inteligencja przejmie pełną odpowiedzialność za wiele codziennych aktywności, m.in. wyszukiwanie informacji w internecie czy porady podczas podróży. Powyższe czynności już teraz w dużym stopniu wykonywane mogą być przez obecne w smartfonach interfejsy sztucznej inteligencji. Zauważalna jest jednak chęć wykorzystania SI do bardziej zaawansowanych zastosowań. Przykładowo 44 procent respondentów uważa, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej w roli nauczyciela.

Czas ekranów rozpoczął się w latach 50. XX wieku, w momencie, w którym telewizja trafiła do masowego odbiorcy. Liczba wyświetlaczy w statystycznym gospodarstwie domowym zwiększała się wraz z wejściem na rynek komputerów osobistych i (kilka lat temu) smartfonów i tabletów. W 2011 roku sprzedaż smartfonów i tabletów przewyższyła sprzedaż komputerów osobistych.

Badanie przeprowadzone przez Ericsson ConsumerLab  w tym samym roku wykazało, że użytkownicy smartfonów mieszkający w Nowym Jorku i Paryżu w ciągu dnia spędzają więcej czasu przez ekranami swoich urządzeń niż wykonując inne czynności. Ciągle korzystanie z urządzenia trzymanego w dłoni często nie jest praktyczne. Po 60 latach dominacji, ekrany mogą już niedługo odejść w niepamięć - połowa użytkowników smartfonów uważa, że czas popularności tych urządzeń przeminie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Filmy 4K Ultra HD na Blu-Ray nie będą drogie


Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 4 23.53%
nie 13 76.47%

Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
27
~gosc 2016-01-15 (19:04) 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 50 minut temu

ta przyszłosć już się dzieje, używam AppleWatcha i jest to bardzo wygodne

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
11
~Troll Hunter 2016-01-15 (23:57) 8 miesięcy 14 dni 6 godzin i 57 minut temu

A co w tym temacie ma do powiedzenia Petru?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~ufo 2016-01-16 (12:21) 8 miesięcy 13 dni 18 godzin i 33 minuty temu

najpirw popatrz w lusterko a puzniej kogos na forach oczerniaj bo on jest przywudco najwiekrzej partii a ty zwyklym dupkiem przy klawiaturze i wydaje ci sie ze wszystko ci wolno

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
11
~eugeniusz 2016-01-16 (10:35) 8 miesięcy 13 dni 20 godzin i 19 minut temu

jak najszybciej niech wdrażają bo Kaczyński potrzebuje sztucznej inteligencji.sam głupi jak but.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~zyziooo 2016-01-16 (08:03) 8 miesięcy 13 dni 22 godziny i 51 minut temu

Smartfoon ok to dobra inwestycja bo jesli chodzi o tablety to jedno go....no chodz do pracy to i tak laptop dobrej klasy nie te z marketu za 1000 zł ale konkret

odpowiedz

41
1
~Wasyl 2016-01-15 (21:06) 8 miesięcy 14 dni 9 godzin i 48 minut temu

Świetna sprawa. Następny wielki krok w opanowaniu społeczeństwa i zrobieniu z niego bezkształtnej plastycznej masy, z której można będzie lepić wszystko. Po wdrożeniu tej technologi władza będzie mogła ograniczyć działania poznawcze człowieka jeszcze bardziej niż to robią media. Teraz jeszcze jest możliwość by jednostka sama szukała informacji. Oczywiście większości się już nie chce, ale część ludzi jeszcze to robi i wyrabia sobie opinie o różnych rzeczach i przekazuje ją dalej. Władzy to bardzo nie leży bo powoduje to że przynajmniej część społeczeństwa nie myśli tak jak ona. A jak SI przejmie role poznawcze i będzie miało rolę dominującą, to władza będzie mogła wtłoczyć w głowy ludzi dowolny matrix, a te jednostki które będą próbowały się wyłamać, będą postrzegane jako wariaci i władza nie będzie nawet musiała z nimi walczyć, bo po co? I tak wszyscy stwierdzą iż to wariaci... Będą mogli wtedy robić ze społeczeństwem wszystko. Na przykład zmniejszyć populacje każąc ludziom zabijać się w jakiś wojnach. Teraz już to się dzieje ale jeszcze na zbyt małą skalę by było dla władzy satysfakcjonujące.

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: