Naukowcy chcą stworzyć inteligencję, bazującą na ludzkim mózgu

 
Źródło: CHIP | 2016-01-25 (10:21) | 2 opinie
drukuj a a a

(fot. chip.pl)

Jak na razie nie mamy pojęcia, jak stworzyć sztuczną inteligencję, która byłaby w stanie uczyć się w tempie zbliżonym do człowieka. Istnieją jednak szanse, by ten stan rzeczy już wkrótce uległ zmianie. Na badania tego zagadnienia przeznaczono 28 milionów dolarów.

Źródłem tych pieniędzy jest amerykańska organizacja rządowa IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity). Zajmuje się ona dotowaniem projektów, uznanych za najbardziej obiecujące przez tzw. Wspólnotę Wywiadów, koordynującą działania służb wywiadowczych. Sfinansowane ostatnio badania odpowiedzieć mają na pytanie o to, dlaczego ludzki mózg jest tak dobrze przystosowany do przyswajania nowej wiedzy i co trzeba zrobić, żeby podobne właściwości uzyskać z mózgu komputerowego.

Nie chodzi tu o samą "moc obliczeniową" - pod tym względem komputery już dawno przerosły człowieka. Nie są jednak w żaden sposób naśladować naszych funkcji poznawczych. Jeśli na przykład pokażemy komuś, kto nie widział nigdy w życiu samochodu, 3 lub 4 różne auta, to ten nie będzie miał żadnych problemów, żeby od tej pory wiedzieć, że inne konstrukcje, stojące na kołach i poruszające się po drogach, to również samochody. SI, żeby dojść do tego samego poziomu rozpoznawania, musi przeanalizować tysiące próbek.

IARPA przyznała łącznie 28 milionów dolarów trzem instytutom badawczym na Uniwersytecie Harwarda. Mają one dzięki nim zbadać, skąd biorą się takie właściwości ludzkiego mózgu. Inna sprawa, że nawet jeżeli im się to uda, to do uzyskania tych samych właściwości w urządzeniu elektronicznym może być jeszcze daleka droga.

Sam proces mapowania neuronów w ludzkim mózgu może wygenerować ponad petabajt danych (ok. miliona gigabajtów), więc jeśli naukowcy chcą podołać nowemu zadaniu, będą musieli stworzyć przy okazji kilka nowych sposobów na samo zarządzanie danymi zgromadzonymi podczas badań. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, w których dysponujemy superkomputerami, możliwością wykorzystania przetwarzania w chmurze i technologią big data, zadanie to nie wydaje się niemożliwe.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ludzki mózg jest kluczem do Sztucznej Inteligencji


Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 8 88.89%
nie 1 11.11%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
0
~Thomi 2016-01-25 (13:37) 8 miesięcy 5 dni 22 godziny i 44 minuty temu

Uf czyli to jeszcze chwile potrwa i nikt mnie na razie nie zastapi przy odsniezaniu chodnika i sprzataniu klatek schodowych, zaden robot lub super mozg :)

odpowiedz

0
1
~Speedi 2016-01-25 (12:11) 8 miesięcy 6 dni i 10 minut temu

Po śmierci, chętnie bym oddał mózg na cele rozwoju IT :D ale póki żyję to jednak jest mi on niezbędny :P Btw. Drodzy administratorzy wp.pl macie problem z kodowaniem znaków w formularzu klasy opDodaj, podczas dodawania komentarza. "Pozostało znakĂłw: "Akceptuję regulamin zamieszczania opinii w serwisie i wyraÄšźam zgodę ...". - sprawdzane tylko na google chrome.

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: