Najcelniejszy karabin snajperski świata

 
Źródło: Giznet.pl | 2013-05-20 (09:25) | 149 opinii
drukuj a a a

(fot. giznet.pl)

Pamiętacie smartguny z filmu Aliens? Albo smartowaną broń z Cyberpunka? Od kilku dni każdy dorosły Amerykanin może sobie kupić podobną zabawkę.

Pod warunkiem, oczywiście, że go na to stać, bo nowa broń stworzona przez teksańską firmę TrackingPoint kosztuje nawet 22 tysiące dolarów za sztukę. Czym więc się ona wyróżnia od istniejących rozwiązań? Ano tym, że przez ostatnie trzy lata inżynierowie tej małej amerykańskiej firmy starali się wykorzystać najnowocześniejsze technologie do stworzenia najcelniejszej broni na świecie. I chyba im się udało.

Zaprojektowany przez nich myśliwski karabin snajperski ma za zadanie wyeliminować większość błędów, jakie mogą pojawić się podczas celowania. A robi to dzięki zainstalowanemu w celowniku komputerowi balistycznemu, który w czasie rzeczywistym przelicza dane zbierane przez kamerę, dalmierz laserowy, żyroskop, czujnik wilgotności i inne sensory wbudowane w urządzenie. Dane te są oczywiście prezentowane strzelcowi w celowniku.

Ale to, samo w sobie, jeszcze nie sprawia, że broń staje się "inteligentna". Od tego jest nowy mechanizm, który powala na oddanie strzału - strzelec musi najpierw cyfrowo oznaczyć swój cel. W celowniku pojawi się wtedy kropka, która przesuwać się będzie wraz z celem. Dopiero wtedy strzelec powinien odbezpieczyć broń i nacisnąć spust.

Ale jeśli myślicie, że strzał padnie w chwili naciśnięcia spustu, jesteście w błędzie. Broń TrackingPoint wystrzeli dopiero wtedy, gdy znajdzie się w położeniu, które, według wyliczeń, gwarantować będzie trafienie celu. Nie znaczy to oczywiście, że karabiny te zawsze trafiają (w końcu maszyna nie operuje na wszystkich danych, a jedynie na danych dla niej dostępnych), ale trafiają wystarczająco często, by robiło to wrażenie. Takiej technologii nie ma nawet wojsko.

Nie ma żadnej różnicy czy karabinem TrackingPoint posługuje się wytrawny snajper czy żółtodziób - obliczenia i tak wykonuje komputer, który strzeli jeśli użytkownik nakieruje celownik na czerwoną kropkę. A nagraniem z rekordowego strzału można od razu podzielić się na Facebooku, ponieważ karabiny TrackingPoint wszystko rejestrują i umożliwiają dostęp do danych z poziomu odpowiedniej aplikacji. Wszystko dzięki wbudowanemu w karabin WiFi.

Zobacz: Jak robić dobre zdjęcia telefonem? 5 trików, które musisz znać

Broń, która praktycznie sama trafia w cel, nie jest zabawką. Dlatego TrackingPoint postanowiło zabezpieczyć ją przed nieautoryzowanym użyciem. Właściciel, który może kupić broń tylko u producenta, może zabezpieczyć swój kosmiczny celownik hasłem. Bez wprowadzenia hasła karabin będzie działał jak każda inna broń tego rodzaju.

Podobno zapotrzebowanie na te karabiny jest tak duże, że choć broń miała swoją premierę w tym tygodniu, już utworzyły się po nią kolejki, a duży producent broni, Remington Arms, chciałby sprzedawać na licencji podobne systemy.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Jak wyglądałyby dzieci urodzone w kosmosie?

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 92 75.41%
nie 30 24.59%

Opinie (149)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

16
16
~zlosliwy 2013-05-22 (02:29) 3 lata 4 miesiące 5 dni 23 godziny i 32 minuty temu

To sie ma do karabinu snajperskiego tak, jak Iphone do laptopa... To jest po prostu przyciezki, niezgrabny karabinek z zainstalowanym Facebookiem LOL. Nawet producent wymienia te opcje jako jedna z wazniejszych. Ten karabin nie bedzie trafial za kazdym razem, bo ten fikusny celownik wcale w tym nie pomoze, dla mysliwego tez sie nie nada, bo jest kiepsko wywazony-ktory mysliwy strzela lezac? Jest za to na 100% pewne, ze bedzie sie mialo co w nim pie....lic :D Jesli chodzi o karabiny snajperskie, to jest Barrett, potem dlugo nic, Dragunow, bardzo dlugo nic i Mauser-potem juz naprawde dluuuuuugo nic. Wszystkie Gepardy, Sieg Sauery i inne wynalazki to nieporozumienie do tych trzech. A to cos z artykulu to przy nich proca.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

9
12
~AK 2013-06-02 (09:40) 3 lata 3 miesiące 25 dni 16 godzin i 21 minut temu

Amerykanie to dziwny naród. Robią wszystko, żeby się pozabijać. Jak sensownie wytłumaczyć spowodowaną potrzebą ochrony osobistej, konieczność posiadania... karabina snaperskiego? Ciekawe kiedy zaczną "każdemu dorosłemu Amerykaninowi" sprzedawać Patrioty? Boże, błogosław Amerykę, a nas chroń przed Amerykaninami...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
5
~1/2 cala>gh 2014-04-12 (22:45) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 3 godziny i 16 minut temu

zawsze ta sama nachalna informacja -z usa to zaraz najlepsze ? OTOZ NIE PRAWDA>>>>> a finski ''SAKO'' a nimiecki SG-wz- o14, a w koncu ruski = POLAR 12 ! Co z tego ze amerykanski przelicza dane, drogi "expercie''<<> ALE NIE WIE KIEDY ODDAC STRZALO?!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
32
~rogol 2014-04-29 (21:10) 2 lata 4 miesiące 29 dni 4 godziny i 51 minut temu

Producenci broni powinni byc tak samo tepieni jak i kartele narkotykowe.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
4
~Hawk 2013-05-23 (19:48) 3 lata 4 miesiące 4 dni 6 godzin i 13 minut temu

Każdy snajper/myśliwy umie trafić bez czegoś takiego.Jeśli naciśniesz spust,karabin nie wystrzeli,to po co spust?Skoro ta luneta jest tak "zaawansowana" że z tego co wynika strzelec nakierowywuje krzyż celowniczy na cel i co?Prawdziwą satysfakcją jest zrobienie całej akcji (celowanie,strzał,przeładowanie) samemu bez pomocy jakichś technologii.Za niedługo już nie będzie myśliwych bo będą roboty zamiast nich.Wyczucie snajpera/myśliwego (było)jest(i będzie) lepsze niż obliczenia komputera.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~polonus 2014-12-28 (13:44) 1 rok 8 miesięcy 30 dni 12 godzin i 17 minut temu

Jestem pewny w 99,99% że gdyby było tak jak chcesz to pierwszy byś zginął. Gdyby broń była dostępna to tych pracujących za grosze ZŁODZIEI to było by tego ze 100tysięcy czyli 1% . Tych bogaczy z ogromnymi posiadłościami mniej bo ciężko harowali za 1500zł i się dorobili a reszta pomarła z przeżarcia. Zacznij myśleć baranie. Na każdą akcję jest reakcja. Prędzej lub później. Poczytaj książkę NIETYKALNI Nisztora..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~BrońDlaPolski 2014-10-19 (02:06) 1 rok 11 miesięcy 8 dni 23 godziny i 55 minut temu

Wyższy poziom broni wyborowej nie do opisania

odpowiedz

65
9
~m 2013-05-27 (08:24) 3 lata 4 miesiące 17 godzin i 37 minut temu

Każdy obywatel powinien mieć broń w domu tak jak to jest w USA. Polaków jest ponad 38 milionów i kto by przy użyciu broni konwencjonalnej atakował taka armie. Ja mam spora posiadłość i najchętniej bym umieścił tabliczki teren prywatny a złodziej który wejdzie powinien dostać kule w łeb. Taka jest prawda. Nie da sie zrozumieć prawa które broni bandytów kosztem uczciwych ludzi. Jeden człowiek ciężko pracuje, zarywa noce studiując zaocznie i pracując po 10 godzin po to by sie czegoś nauczyć i spełnić marzenia a drugi olewa wszystko i potem przychodzi i chce mnie okraść. Wchodzi bezkarnie za ogrodzenie, dewastuje wszystko i mnie okrada. A jak bym państwo pozwoliło na posiadanie broni to delikwent by wiedział że nie należy skakać przez płót

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
23
~Paul 2013-05-22 (01:46) 3 lata 4 miesiące 6 dni i 15 minut temu

Wow, ale zabaweczka. Tylko szkoda ze po Angielsku i moi rodacy pewnie nie maja zielonego pojecia o co tutaj chodzi.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
3
trancix 2013-05-21 (14:41) 3 lata 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 20 minut temu

zjadłbym coś

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Programy do pobrania: