TP i UKE podpisały porozumienie

Telekomunikacja Polska i Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisały 22 października porozumienie w sprawie wdrożenia zasad transparentności i niedyskryminacji w relacjach między operatorami. Porozumienie zakłada utrzymanie przez UKE niezmiennych stawek hurtowych do 2012 roku, natomiast ze strony TP zainwestowanie w tym czasie w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego Internetu

TP i UKE podpisały porozumienie

22.10.2009 | aktual.: 26.10.2009 12:52

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po wielu tygodniach wspólnej pracy osiągnęliśmy porozumienie, które otwiera nowy rozdział na polskim rynku telekomunikacyjnym. Uzgodniliśmy podstawy do normalizacji i stabilizacji sytuacji regulacyjnej, niezbędnej do dalszego racjonalnego rozwoju tego rynku, a przez to wsparcia społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Wielokrotnie deklarowałem chęć inwestowania w rozwój Polski i dziś mogę powiedzieć, że dzięki kompromisowi z UKE, nasza firma ma warunki do spełnienia tej obietnicy" - powiedział Maciej Witucki, prezes Zarządu TP.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, TP zobowiązała się do wprowadzenia określonych rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Zamiast fizycznego podziału systemów informatycznych, TP wprowadzi dodatkowe reguły zapewniające nie dyskryminujący dostęp do informacji dla operatorów alternatywnych.

Obraz

- _ Będziemy mogli walczyć cenowo z naszymi konkurentami, uwolnią się wreszcie ceny Neostrady, które do tej pory były zamrożone przez decyzje regulacyjne. Będziemy mogli obniżyć ceny tych mniejszych szybkości, ale wprowadzić za to nowe oferty, które podwyższą średnie przychody na klienta _- powiedział w TVN CNBC Biznes Maciej Witucki.

Przewiduje się, że Prezes UKE odstąpi od zamiarów separacji funkcjonalnej TP, jeśli TP będzie wypełniać zapisy porozumienia.

Ważnym elementem porozumienia jest stabilizacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania na rynku telekomunikacyjnym. Prezes UKE zadeklarował utrzymanie do końca 201. roku opłat hurtowych na poziomie obecnie obowiązujących ofert ramowych.

Metoda „cena detaliczna minus" stosowana przy ustalaniu stawek hurtowych zostanie zastąpiona metodą „koszt plus". Dzięki temu TP będzie miała warunki do zainwestowania w ciągu trzech lat w 1,2 mln linii szerokopasmowego dostępu do Internetu. Zbudowanych zostanie w ten sposób ok. 50. tys. nowych linii, a kolejne 700 tys. istniejących zostanie zmodernizowane. Przewiduje się, że ok. 1 mln linii będzie miało przepustowość powyżej 6 Mb/s. Rozbudowa infrastruktury obejmie zarówno aglomeracje miejskie, małe miasta jak i tereny wiejskie.

Zgodnie z porozumieniem w miarę wdrażania jego zapisów stopniowo wycofywane będą sprawy i roszczenia pomiędzy TP, UKE i operatorami alternatywnymi.

Dzięki podpisanemu porozumieniu Telekomunikacja Polska zyskała możliwość konkurowania z wieloma innymi operatorami, także sieciami kablowymi, w których ceny niejednokrotnie były korzystniejsze. Ucieszą się także użytkownicy z regionów, gdzie poza ofertą Neostrady nikt nie zdecydował się dostarczać szybkiego Internetu – teraz jej cena może stać się bardziej korzystna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (216)