Nachodzą wielkie zmiany w wyszukiwarce Google

 
Źródło: WP | 2016-02-04 (13:08) | 4 opinie
drukuj a a a

(fot. PD)

Pod koniec tego miesiąca zmieni się w Google'u główna osoba, odpowiedzialna za wciąż największą część działalności firmy – wyszukiwarkę internetową. Nowy szef ma znacząco zmienić sposób działania najważniejszej usługi Google'a.

Google nie chce, by wyszukiwarka internetowa działała w gruncie rzeczy wciąż tak samo, jak jeszcze w latach 90. Od tamtych czasów jednak sposób, w jaki korzystamy z internetu, jego rola w naszym codziennym życiu i urządzenia, których używamy do łączenia się z siecią – wszystko to zmieniło się w stopniu tak znaczącym, że kurczowe trzymanie się tradycji wydaje się mieć coraz mniej sensu. Tak przynajmniej zdaje się uważać szefostwo korporacji, które na nowego szefa jej najważniejszego oddziału mianowała Johna Giannandrea – dotychczas głównego odpowiedzialnego za wysiłki firmy związane ze sztuczną inteligencją.

- Uważam, że komputery są wyjątkowo głupie. Komputer jest jak 4-letnie dziecko – powiedział on jeszcze w październiku w wywiadzie udzielonym magazynowi "Fortune".

Google chce zmienić ten stan rzeczy. Chce, by wyszukiwarka internetowa służyła nie tylko do znajdowania informacji potrzebnych użytkownikowi w danym momencie, ale też sama rozumiała jego potrzeby i proponowała rozwiązania jeszcze zanim zada on bezpośrednie pytanie. Google ma się stać czymś w rodzaju osobistego asystenta użytkownika, a pomóc ma w tym właśnie sztuczna inteligencja.

Sundar Pichai, CEO Google'a (fot. Maurizio Pesce / CC)

Olbrzymią rolę w projekcie rozwoju wyszukiwarki, o którym Google nie mówi na razie wprost, pełnić będzie z pewnością firma DeepMind. Google przejął ją na początku 2014 roku i od tamtego czasu nie raz chwaliła się ona osiągnięciami w rozwoju sztucznej inteligencji. Już rok później informowała o tym, że zaprojektowany przez nią automat sam nauczył się grać w gry, ostatnio zaś inny opracowany przez nią system dokonał prawdziwego kroku milowego.

Pod koniec stycznia stworzonemu przez DeepMind automatowi udało się pokonać Fana Hui, trzykrotnego zdobywcę tytułu mistrza Europy w Go. O tej starochińskiej grze planszowej długo mówiło się, że dobrze są w nią stanie grać wyłącznie ludzie. Wydawało się, że bez prawdziwej, ludzkiej inteligencji sukces w Go nie jest możliwy. Później mówiono, że stworzenie pokonującego człowieka programu komputerowego jest możliwe, ale zajmie jeszcze przynajmniej 10 lat.

Tymczasem opracowanemu przez DeepMind programowi udało się to zrobić już teraz i to z olbrzymią przewagą – wygrał z człowiekiem 5:0. Google oczywiście nie finansuje prac nad rozwojem SI tylko po to, by tworzyć maszyny bardzo dobrze radzące sobie z grami planszowymi. Pozostaje więc tylko czekać na to, jak sztuczna inteligencja wpłynie na działanie najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie.

Dominik Gąska

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~anonops 2016-03-08 (21:04) 6 miesięcy 17 dni 20 godzin i 28 minut temu

no to ja zmieniam wyszukiwarkę nie chce żeby mi google dyktowało co chce wyszukać wystarczy ze już i tak blokują istotne informacje a podają nam te przefiltrowane przez wielkie korporacje czyli śmieci, teraz mieli mi by jeszcze dyktować co niby mam szukać a czego nie to już przesaga

odpowiedz

1
0
~szymon 2016-02-07 (17:39) 7 miesięcy 18 dni 23 godziny i 53 minuty temu

Światowy matrix coraz bliżej.. Najnowsze technologię coraz bardziej ingeruja w naszą prywatność, nie wszystko co najnowsze jest najlepsze..dla nas.

odpowiedz

4
0
~analityk 2016-02-05 (09:58) 7 miesięcy 21 dni 7 godzin i 34 minuty temu

4 letnie dziecko jest GŁUPIE? - obraziłeś CZŁOWIEKA ! twoje zdanie jest twoim wskaźnikiem inteligencji i wartości drugiego..........

odpowiedz

5
0
~wlos 2016-02-04 (19:14) 7 miesięcy 21 dni 22 godziny i 18 minut temu

A jak oddzielić reklamy i śmieci od wartościowych informacji?

odpowiedz

Programy do pobrania: