MWC 2016: Wodoodporny CAT S60, jedyny smartfon z kamerą termowizyjną

 
Źródło: WP | 2016-02-22 (17:49) | 4 opinie
drukuj a a a

Podczas targów MWC 2016 w Barcelonie, firma CAT zaprezentowała swój najnowszy flagowy model smartfona - S60. To pierwszy telefon z kamerą termowizyjną, oprócz tego może pracować pod wodą przez godzinę na głębokości do 5 metrów - żaden smartfon do tej pory nie pozwalał na działanie w takich warunkach.

(fot. Sebastian Kupski, Wirtualna Polska)

Powstały we współpracy z firmą Bullitt CAT S60 to pierwszy na świecie smartfon z wbudowaną kamerą termowizyjną. Oprócz tego posiada także standardowy aparat o rozdzielczości 13 MPix. Jeśli chodzi o wodoodporność, pozwala na najgłębsze zanurzenie smartfona przez tak długi czas. Oprócz tego, że wciąż jest zdolny do pracy, pozwala na rejestrowanie filmów i wykonywanie zdjęć. Akumulator ma pojemność aż 3800 mAh.

(fot. Sebastian Kupski, Wirtualna Polska)

Po co komu kamera termowizyjna w smartfonie? CAT nie zajmuje się produkcją telefonów dla każdego. Jego produkty są ukierunkowane do bardzo konkretnych grup osób. Firma kojarzy się głównie z wyjątkowo wytrzymałymi smartfonami, które mają idealnie sprawować się w ciężkich warunkach pracy. Zwróćmy uwagę na fakt, że kamery termowizyjne same w sobie są horrendalnie drogie - za tego smartfona zapłacimy jedynie 600 dolarów, czyli około 2600 zł. Nie jest to absolutnie wygórowana cena, jak za taki sprzęt. Dzięki S60, użytkownik jest w stanie zlokalizować miejsce utraty ciepła w oknach czy drzwiach, występowanie wilgoci, braki w izolacji, zidentyfikować przegrzania urządzenia elektryczne czy obwody. Oprócz tego możliwym będzie ocenienie temperatury silnika na odległość przy wypadku, zlokalizowanie ludzi w przypadku wypadków, katastrof i wiele innych. Wszystko to widząc w kompletnej ciemności, przy mocnym zamgleniu/zadymieniu lub pod wodą.

(fot. Sebastian Kupski, Wirtualna Polska)

Kamera FLIR wizualizuje ciepło, które jest w stanie zarejestrować do ok. 30 metrów. Jak usłyszałem na stanowisku CAT-a w Barcelonie, zastosowań kamery termowizyjnej jest mnóstwo, i rzeczywiście - od medycyny, przez hydraulikę, budownictwo, w wymiarze prawa, w akcjach ratunkowych do np. badań. Przedstawiciel opowiadał także o hydrauliku, który mógłby szybko znaleźć przecieki, przypadkowej osobie, która chce się upewnić, że ktoś nie chowa się w ogrodzie czy za autem itp.

(fot. Sebastian Kupski, Wirtualna Polska)

Termowizja robi wrażenie. To naprawdę działa i rzeczywiście może wprowadzić wiele ułatwień nie tylko w pracy, ale też w codziennym użytkowaniu. CAT wygląda topornie, ale dzięki temu jest bardzo wytrzymałym smartfonem.

CAT S60 to niezwykle wytrzymałe i solidne urządzenie, jak na producenta przystało. Producent udziela gwarancji na upadki z wysokości 1,8 metra - nie ma możliwości, żeby urządzenie uległo uszkodzeniu. Wodoodporny, odporny na pył smartfon posiada 4,7-calowy jasny ekran, pokryty szkłem Gorilla Glass 4, reagujący na mokre dłonie i rękawice. Wyświetla on treści w rozdzielczości HD. Zdjęcia zrobimy aparatem głównym o rozdzielczości 13 MPix, natomiast z przodu umieszczono 5-megapikselową kamerkę. CAT S60 jest napędzany procesorem Snapdragon 617 (osiem rdzeni), posiada 32 GB pamięci wbudowanej i 3 GB pamięci RAM. Wszystko działa pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow.

Z Barcelony, Sebastian Kupski

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 9 90%
nie 1 10%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~patric1222 2016-02-25 (10:29) 7 miesięcy 2 dni 10 godzin i 26 minut temu

Właśnie, sam poszukuje '"gdzie można go zakupić" i ciężko mi znaleźć. jeśli ktoś mógłby pomuc ? jakiś link do sklepu itp.

odpowiedz

0
0
~polonezlopez 2016-02-25 (10:26) 7 miesięcy 2 dni 10 godzin i 29 minut temu

gdzie można go kupić ?

odpowiedz

6
0
~prusaq 2016-02-22 (20:07) 7 miesięcy 5 dni i 48 minut temu

W końcu coś sensownego zamiast w odróżnieniu do 2,5D, UHD, GB i innych marketingowych bzdet.

odpowiedz

4
0
~Kabelek 2016-02-22 (19:27) 7 miesięcy 5 dni 1 godzinę i 28 minut temu

Jeżeli to działa, to będzie mój nowy fonek. Z taką baterią można cały dzień na budowie przegadać ;)

odpowiedz

Programy do pobrania: