Gdańska konferencja Wikipedii
O problemach wolontariuszy tworzących tzw. małe Wikipedie mówił w niedzielę w Gdańsku w swoim wystąpieniu na konferencji Wikimania 2010 założyciel Wikipedii Jimmy Wales. W spotkaniu bierze udział ok. 500 osób, w tym twórcy ponad 250 wersji językowych Wikipedii
12.07.2010 10:46
Wystąpienie Walesa na Wikimanii poświęcone było edycjom Wikipedii, które jak dotąd dorobiły się kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy haseł. Chodzi tu np. o Wikipedie w językach: suahili (1. tys. haseł), syngaleskim (3 tys. haseł), macedońskim (41 tys. haseł).
Wales podzielił się z uczestnikami Wikimanii uwagami, jakie usłyszał w przeprowadzonych za pośrednictwem programu Skype rozmowach z wolontariuszami tworzącymi te, jak dotąd niszowe, edycje Wikipedii. W rozmowach tych pojawiły się m.in. spostrzeżenia dotyczące problemów technicznych. Najwięcej z nich wynikało z braku programów umożliwiających dobrą pracę nad Wikipediami w systemie Windows, przy zastosowaniu języków opartych na innym niż łaciński alfabetach (cyrylica, języki chińskie itp.).
Dużym kłopotem twórców małych Wikipedii okazała się też kwestia pozyskania wolontariuszy, którzy podjęliby się opracowywania artykułów w danej wersji językowej.
Kolejnym, zgłoszonym przez wolontariuszy, problemem była dostępność danej wersji językowej Wikipedii wśród ludzi posługujących się danym językiem. Edytorzy tadżyckiej wersji Wikipedii mówili o stosunkowo niewielkim dostępie do internetu wśród potencjalnych użytkowników utworzonej przez nich encyklopedii. Jak wyjaśnił Wales, ten problem udało się nieco obejść wydając tadżycką Wikipedię na płytach CD; w szkołach i innych tego typu instytucjach rozprowadzono 5. tys. egzemplarzy płyt.
Problemy małych Wikipedii były tylko jedną z wielu kwestii, o jakich rozmawiano w trakcie Wikimani 2010. W sumie w programie konferencji, która rozpoczęła się w piątek, a zakończy się w niedzielę wieczorem, znalazło się ponad sto wystąpień twórców Wikipedii z ponad czterdziestu krajów.
Uczestnicy konferencji dyskutują m.in. o sposobach poprawiania jakości informacji zamieszczanych w Wikipedii czy kwestiach związanych z cenzurą treści dostępnych w internecie.
"W programie było m.in. sporo bardzo pożytecznych wykładów typowo technicznych dotyczących m.in. szczegółów edytowania artykułów w Wikipedii" - powiedział PAP jeden z polskich uczestników zjazdu, jeżdżący na wózku inwalidzkim Bartosz Czarnotta, który opracował lub zredagował ponad 20. artykułów w polskiej wersji Wikipedii.
Dr hab. Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, opiekującego się polskimi edycjami projektów typu Wiki, powiedział PAP, że dla ok. 3. członków polskiej społeczności wikipedyjnej biorących udział w Wikimanii 2010, bardzo ważny jest fakt, że tego typu zjazd daje im możliwość osobistego kontaktu z zaangażowanymi w projekt ludźmi z innych krajów. "Myślę tu choćby o Walesie czy innych osobach, o których Polacy dotąd dużo słyszeli, ale nigdy ich nie spotkali" - mówił Ganicz.
Konferencja Wikimania 201. odbywa się w Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej wyspie Ołowianka.
Spotkania pod hasłem Wikimania mają miejsce co roku, poczynając od roku 2005. W poprzednich latach Wikimania organizowana była kolejno: we Frankfurcie nad Menem (2005), Cambridge (2006), Taipei (2007), Aleksandrii (2008), Buenos Aires (2009). Gdańsk wygrał konkurs na organizację tegorocznej edycji, pokonując Oxford, Amsterdam, Montpellier, Stambuł i Kopenhagę.
Wikipedia ma 27. wersje językowe. Najbogatszą z nich jest edycja angielska zawierająca ponad 3,3 mln haseł, w dalszej kolejności plasują się edycje: niemiecka (ponad 1 mln haseł), francuska (ponad 950 tys.) oraz polska (ponad 710 tys.). Polacy stworzyli też Wikipedię kaszubską oraz śląską.
Poszczególne wersje Wikipedii tworzą wolontariusze wspierani przez założoną w 2003 roku przez Walesa Wikimedia Foundation - organizację non-profit z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie, która prowadzi Wikipedię i jej siostrzane projekty, w tym Wikisłowniki, Wikicytaty itp. Wikimedia Foundation zajmuje się m.in. niemal całą stroną techniczną przedsięwzięcia.