Walentynkowy "prezencik" z wirusem

Walentynkowy "prezencik" z wirusem

Walentynkowy "prezencik" z wirusem
Źródło zdjęć: © Panda
31.01.2008 12:55, aktualizacja: 31.01.2008 13:11

Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje Dzień Św.

Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje Dzień Św. Walentego jako przynętę do zwabienia użytkowników pojawia się co roku, lecz wiele osób i tak wpada w pułapkę. W tym roku, dwa tygodnie przed świętem zakochanych PandaLabs najczęściej wykrywa robaki: Nuwar.OL oraz Valentin.E.

Robak Nuwar.OL przedostaje się do komputerów za pośrednictwem wiadomości email z tematem: „_ I Love You Soo Much ”, „ Inside My Heart ” lub „ You… In My Dreams _”. W treści wiadomości znajduje się natomiast odsyłacz do witryny www, z której pobierany jest złośliwy kod. Witryna ta jest bardzo prosta i wyglądem przypomina romantyczną kartkę z życzeniami - zawiera wielkie różowe serce. Nuwar.OL po zainfekowaniu komputera przesyła wiadomości do adresatów z listy kontaktów danego użytkownika i w ten sposób może rozprzestrzenić się do dużej liczby osób. To powoduje także znaczne przeciążenie sieci i spowalnia działanie komputera.

Robak Valentin.E *działa w bardzo podobny sposób: rozprzestrzenia się w wiadomościach email opatrzonych tematem „_ Searching for true Love _” lub „_ True Love _” oraz zawiera dołączony plik o nazwie *friends4u. Otwarcie tego pliku powoduje pobranie kopii robaka. Valentin.E instaluje się na komputerze jako plik z rozszerzeniem .scr. Jeżeli użytkownik uruchomi ten plik, robak ustawi nowe tło pulpitu, zapisując jednocześnie własne kopie na komputerze. Następnie może rozsyłać z zainfekowanego komputera wiadomości email z własnymi kopiami i zarażać kolejnych użytkowników.

Uwaga na anonimowych wielbicieli!
PandaLabs zaleca użytkownikom ostrożność oraz stosowanie się do kilku wskazówek, które pozwalają uchronić komputer przed zainfekowaniem:
« nie należy otwierać emaili pochodzących od nieznanych nadawców
« nie należy klikać na żadne odsyłacze w wiadomościach email nawet, jeżeli wydaje się, że pochodzą z wiarygodnych źródeł. Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie adresu ręcznie bezpośrednio w przeglądarce internetowej
« nie należy otwierać załączonych plików, jeśli email pochodzi z nieznanych źródeł. W najbliższych dniach należy szczególnie uważać na pliki, które wyglądają jak kartki walentynkowe, romantyczne filmy itp.
« należy zainstalować skuteczny system zabezpieczeń, wykrywający zarówno znane, jak i nieznane złośliwe programy
od czasu do czasu warto przeskanować komputer, korzystając ze skanerów online. Bezpłatne narzędzia tego rodzaju dostępne są m.in. na stronie http://www.infectedornot.com.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)